728 x 90

برنامه نوروزی در پارلمان انگلستان - سخنرانیهای آنا فیرث، لرد دیوید آلتون، سر راجر گیل، باب بلکمن، استیو مک کیب و لرد سینگ

برنامه نوروزی در پارلمان انگلستان - سخنرانیهای آنا فیرث، لرد دیوید آلتون، سر راجر گیل، باب بلکمن، استیو مک کیب و لرد سینگ
برنامه نوروزی در پارلمان انگلستان - سخنرانیهای آنا فیرث، لرد دیوید آلتون، سر راجر گیل، باب بلکمن، استیو مک کیب و لرد سینگ

برنامه نوروزی در پارلمان انگلستان با حضور نمایندگان دو مجلس عوام و اعیان

 

خانم مریم رجوی

مردم ایران هر نوع دیکتاتوری را رد می‌کنند

چه رژیم شاه و چه استبداد مذهبی

آنها به‌دنبال جمهوری دموکراتیک هستند و این محقق خواهد شد

سخنرانیهای

سخنرانیهای آنا فیرث، لرد دیوید آلتون، سر راجر گیل، باب بلکمن، استیو مک کیب و لرد سینگ

حمایت نمایندگان از برنامهٔ ۱۰ماده‌یی خانم رجوی

و تأکید بر ضرورت لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران

 

آنا فیرث نمایندهٔ پارلمان انگلستان

آنا فیرث نمایندهٔ پارلمان انگلستان گفت: باعث خوشحالی من است که عید نوروز را به همه شما و خانم رجوی و مردم شجاع ایران، همکاران محترم، میهمانان و دوستان عزیز تبریک بگویم و صدای خود را به صدای سخنرانان قبلی در حمایت از مردان و زنان شجاع ایران اضافه می‌کنم. رژیم با سرکوب نسل‌های دختران و زنان در ایران سعی کرده زنان را از داشتن نقش در آینده کشورشان محروم کند. و این موضوع امروز هم ادامه دارد. اما زنان ایرانی با رهبری مقاومت سازمان‌یافته و قیام ضد رژیم در چهار دهه اخیر، به آخوندهای حاکم بر تهران نشان می‌دهند که از حق مسلم خود برای شکل دادن به آینده کشورشان محروم نخواهند شد. بنابراین در این راستا می‌خواهم از خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران قدردانی کنم و آرزو کنم که طرح ده ماده‌ای خانم رجوی و سایر پلتفرم‌های ایشان، الگوی روشنی برای رهبری زنان ایران باشد. خانم رجوی به زنان ایران نشان داده است که شما می‌توانید مسئولیت خود را بر دوش بگیرید و زنان در واقع نیروی تغییر و تضمین یک ایران دموکراتیک هستند.

آنا فیرث افزود: این واقعیت نیز توسط بسیاری از زنان و دختران جوان شجاع دیگر تأیید می‌شود که بهای نهایی و قیمت اصلی را با بلند کردن صدایشان علیه رژیم و مطالبه حقوق و آزادیهای اساسی خود می‌پردازند. و من همه اینها را در مناظره‌ای در اجلاس پارلمان انگلیس در ژانویه و بار دیگر در هفته گذشته در مناظره روز جهانی زن برجسته کرده ام. زنان در ایران برای برابری جنسیتی، برای آینده ایران می‌جنگند، که از بسیاری جهات در طرح ده ماده‌ای که خانم رجوی قبلاً ارائه کرده خلاصه می‌شود. یعنی برابری کامل جنسیتی در حوزه حقوق سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و مشارکت برابر زنان در رهبری سیاسی، لغو هر نوع تبعیض، حق انتخاب آزادانه پوشش، حق ازدواج آزادانه و طلاق، حق تحصیل و اشتغال، ممنوعیت هر گونه استثمار زنان به هر بهانه ای. اینها چیزهایی است که طرح ده ماده‌ای خانم رجوی برای آن استدلال می‌کند و اینها چیزهایی است که حق اساسی همه زنان در هر کجای دنیا هستند. و ما می‌خواهیم آنها داشته باشند. ما می‌خواهیم زنان ایران نیز از این حق برخوردار باشند.

آنا فیرث نمایندهٔ پارلمان انگلستان هم‌چنین گفت: امروز گزارشهای نگران‌کننده‌ای از ایران درباره موج جدیدی از حملات سمی این بار علیه دانش‌آموزان دختر و دانش‌آموزان را در سراسر کشور می‌شنویم. بسیاری به شواهد فزاینده اشاره می‌کنند و این حملات شیمیایی را انتقام رهبر رژیم، خامنه‌ای و نیروهای تحت‌امر او از دختران و دانشجویان و دختران جوان به‌دلیل مشارکت فعال آنها در آخرین دور اعتراضات ضد رژیم توصیف می‌کنند. متأسفانه، رژیم با این حملات زهرآگین بار دیگر ماهیت شوم خود را نشان می‌دهد و از آنها برای توجیه و تشدید سرکوب مخالفان و مخالفتهای مردمی استفاده می‌کند. من از موضع دولت انگلستان که خواستار تحقیقات بی‌طرفانه و مستقل در مورد این حملات سمی است، حمایت می‌کنم. اما برای این‌که این واقعاً اتفاق بیفتد، بریتانیا نمی‌تواند به رژیم و مقامات آن اعتماد کند. اما شاید بهتر باشد به درخواست خانم رجوی برای اعزام فوری یک هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل به ایران برای بررسی این حملات بی‌رحمانه توجه کنیم تا مرتکبان این جنایت را پیدا کرده و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. من بر حمایت خود از مردم ایران تأکید می‌کنم و تا آزادی ایران در کنار زنان و دختران شجاع ایران می‌ایستم.

 

لرد دیوید آلتون نماینده ارشد مجلس اعیان و رئیس مشترک کمیته بریتانیایی برای ایران آزاد

لرد دیوید نماینده ارشد مجلس اعیان و رئیس مشترک کمیته بریتانیایی برای ایران آزاد گفت: من فکر می‌کنم شنیدن پیام دموکراسی در ایران که خانم رجوی همین الآن با ما صحبت کرد بسیار امید بخش است. من می‌خواهم با بهترین آرزوها سال نو را به همه دوستانمان در ایران و اشرف۳ در آلبانی و به مردم ایران تبریک بگویم. هم‌چنین می‌خواهم از همکارانم تشکر کنم. و با یاد خانم بتی بوتروید، یکی از اعضای ثابت مجلس اعیان، مجلس عوام، رئیس مجلس عوام، از حمایتی که او جنبش شما به‌طور خاص ارائه کرده است، قدردانی کنم.

قیام زنانی که در مبارزه برای آزادی و عدالت در ایران شرکت دارند بسیار بالا و فوق‌العاده و شگفت‌انگیز است اگر چه رژیم استفاده از اینترنت را قطع می‌کند، و یا این‌که بر خیابان در ایران بدار آویخته می‌شوند که من تصاویر و عکسهای به نمایش گذاشته شده توسط سازمان شما را دیده‌ام.

من وحشیگری رژیم را در کمپ اشرف دیده‌ام. وحشیگری که این رژیم در نقاط مختلف جهان توسط خودش و یا نیروهای نیابتی‌اش دیده‌ام

لرد دیوید آلتون افزود: من کسانی که در این مبارزه خاص می‌جنگند را تحسین می‌کنم و به آنها تبریک می‌گویم تا مطمئن شوند که یک بار و برای همیشه، در برابر خامنه‌ای یا هر دیکتاوری دیگری سرخم نخواهیم کرد.

من امیدوارم این امر اکنون دولت بریتانیا را متقاعد کرده باشد که در سیاست فعلی یعنی نرمش در برابر ارگانهای تروریستی تجدید نظر کند.

ما می‌خواهیم دولت مطمئن شود و متوجه می‌شود که ما مراقب هر قدمی هستیم که آنها برمی‌دارند. و هر پرونده که را که در مورد رفتار و خشونت رژیم ایران باشد، افشا کرده و دنبال خواهیم کرد تا ایران به دموکراسی برسد و رژیم تغییرکند،

 

سر راجر گیل – نمایندهٔ پارلمان انگلستان، معاون پیشین حزب محافظه‌کار، رئیس پیشین شورای اروپا

من از این‌که اول وارد شدم عذرخواهی می‌کنم، اما باید بروم و در صندلی ریاست جلسه مجلس عوام بنشینم و ریاست بخشی از بحث بودجه را انجام دهم. از این رو از این‌که سریعتر صحبت می‌کنم عذرخواهی می‌کنم، همه ما آرزوهای مشترکی برای شما داریم. می‌خواهم سال نو را به شما تبریک بگویم، نوروزی مبارک. ما در کنار شما و در مبارزه شما برای محقق کردن و جامه عمل پوشیدن به یک ایران آزاد و دموکراتیک هستیم. مردم از خانم مریم رجوی به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب یاد می‌کنند، برای برخی از ما، او واقعاً رئیس‌جمهور است. و همیشه باعث خوشحالی است که بتوانیم آرزوهای خوب خود را برای خانم رجوی نیز بفرستیم. سال نوی باشکوهی داشته باشید

 

باب بلکمن، نماینده پارلمان و رئیس کمیته بین‌المللی نمایندگان برای ایران دموکراتیک

نوروز همه مبارک به‌ویژه آن مردم شجاعی که در ایران علیه رژیم تظاهرات می‌کنند، ماه گذشته من به همراه دوست خوبم دیوید جونز از اشرف۳ بازدید کردیم، جایی که با رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت، خانم رجوی ملاقات کردیم تا در مورد آخرین وضعیت ایران و هم‌چنین تحولاتی که در آنجا رخ می‌دهد صحبت کنیم. ما هم‌چنین این فرصت را داشتیم که از موزه مقاومت در اشرف۳ بازدید کنیم و در جمعی از اعضای مجاهدین خلق ایران سخنرانی کنیم.

باید بگویم که یکی از آن مناسبت‌های بزرگ بود که به این شکل جشن گرفته شد. این یک تجربه واقعاً روشنگرانه بود و ما گفتگوها و جلسات سازنده زیادی در مورد ایران داشتیم و من به همکارانم در انگلستان و همه دموکرات ها در سراسر جهان و به‌ویژه در پارلمانهای اروپایی اکیداً توصیه می‌کنم که از اشرف۳ بازدید کنند. برای همبستگی با مقاومت در ایران، و به‌ویژه از موزه مقاومت بازدید کنند. مهم است که ما به‌طور مستقیم شاهد آنچه را که مردم ایران برای ایجاد یک انقلاب دموکراتیک موفق در ایران لازم دارند، ببینیم.

نکته کلیدی اینجاست که وقتی عکس‌ها را می‌بینید، وقتی می‌بینید که شاهد اظهارات شاهدانی هستید درباره افراد بسیار شجاعی که متأسفانه توسط رژیم ایران اعدام شدند، از همان ابتدا می‌فهمید که ظلم چقدر وحشتناک است. و تنها زمانی که آن را ببینید می‌توانید واقعاً آنچه را که برای مردم اتفاق افتاده است درک کنید. به‌دنبال این بازدید، پیام‌های زیادی در نتیجه دیدارم از اشرف۳ دریافت کرده‌ام که با خوشحالی می‌توانم بگویم که بیشتر آنها حمایت‌کننده بودند.

باب بلکمن افزود: برخی از افراد هستند که می‌گویند که ما نباید از شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق حمایت کنیم. پیام من به این افراد، بسیار ساده و بسیار واضح است. طرح ده ماده‌ای که خانم رجوی مطرح کرده است شامل تعهد به دموکراسی است. بنابراین زمانی که ما یک ایران دموکراتیک، یک ایران آزاد و دموکراتیک داشته باشیم، برای مردم آزاد است که تصمیم بگیرند چه کسی آنها را رهبری کند.

در ابتدا شورای ملی مقاومت و مجاهدین کشور را رهبری می‌کنند، اما، پس از شش ماه، انتخابات برگزار می‌شود و مردم می‌توانند انتخاب کنند.

الان هیچ انتخابی در کار نیست. چرا که رهبر استبداد مذهبی افراد را منصوب می‌کند. بنابراین آنچه ما به‌دنبال آن هستیم آزادی در انتخاب است. و این یک امر کلیدی است. و این یکی از دلایلی است که من به‌شدت از کار خانم رجوی و شورای ملی مقاومت در چند سال اخیر حمایت می‌کنم. شش ماه گذشته به ما نشان داد که یک تغییر مردمی در ایران امکان‌پذیر است. به‌رغم ظلم و خشونتی که در حال حاضر در ایران جریان دارد، تغییر در دسترس است. تاریخ به ما می‌آموزد و به ما می‌گوید که هیچ دیکتاتوری نمی‌تواند برای همیشه زنده بماند. با این حال، رژیم ایران هرگز ضعیف‌تر از حالا نبوده است. پس مردم ایران به کمک خانم رجوی و جنبش مقاومت با فراخوانی برای تغییر دموکراتیک و سرنگونی آخوندها به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

مردم ایران مطالبات مشروعی برای آزادی دارند. ما باید از این رژیم حسابرسی کنیم و با قاطعیت عمل کنیم، حسابرسی و قاطعیت تنها دو کلمه‌ای است که دیکتاتورها می‌فهمند.

باب بلکمن تأکید کرد: بسیاری از همکاران فراحزبی من در هر دو مجلس انگلستان، خواستار آن هستند که دولت انگلستان باید فوراً سپاه پاسداران را ممنوع کرده و به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. پرونده هولناک حقوق‌بشر و پرونده تروریسم رژیم با هدف بازخواست از سران این دیکتاتوری مذهبی به‌خاطر اقدامات تروریستی و جنایات علیه بشریت باید در یک دادگاه بین‌المللی بررسی شود.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که اعلام کنیم برجام مرده و قابل احیاء نیست. باید همه قطعنامه‌ها و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه رژیم را بازگردانیم.

انگلستان آماده است که از این رژیم عبور کند و آماده است برای تحقق ایران آزاد و دموکراتیک، حق دفاع از خود مردم ایران را به‌رسمیت بشناسد؛ یک ایران آزاد، دموکراتیک، یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین از دولت که در پلتفرم دموکراتیک خانم رجوی مشخص شده است. آلترناتیو دموکراتیک قابل اجرا و محبوب است و دولت ما باید رسماً از آن به‌عنوان بهترین راه برای تحقق آرمانهای دموکراتیک مردم ایران حمایت کند.

 

استیو مک کیب، نماینده پارلمان و رئیس مشترک کمیته بریتانیایی برای ایران آزاد

این مراسم نوروزی در همبستگی با مردم ایران، فوق‌العاده است. همان‌طور که می‌دانید نوروز نشانه فرا رسیدن بهار و پایان زمستان است. آغازهای جدید را جشن می‌گیرد و نماد پیروزی خیر بر شر است. این جشن نوروزی ما امروز مصادف است با شش ماه قیام سراسری در ایران که با کشته شدن مهسا امینی زن جوان کرد ایرانی شروع شد. در شش ماه گذشته، ما شاهد یک سرکوب مرگبار توسط رژیم بوده‌ایم. اما مردم ایران نشان داده‌اند که دیکتاتوری مذهبی را به‌طور کامل رد می‌کنند. و آنچه آنها می‌خواهند یک تغییر واقعی در کشورشان است. و ممکن است در حال حاضر متوجه شده باشید که افراد زیادی در مورد پسر شاه سابق و احیای احتمالی سلطنت صحبت می‌کنند. بگذارید روشن کنم، مردم در ایران شعار می‌دهند: مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر

هیچ کس در ایران خواهان بازگشت یک دیکتاتوری به‌جای دیکتاتوری کنونی نیست. اینها دو روی یک سکه هستند. باید به‌خاطر داشته باشید که شاه به‌خاطر ظلم و رنج مردم ایران طرد شد. بدشانسی مردم ایران این بود که با خلاصی از شر شاه به چنگ ولی‌فقیه افتادند. اما هیچکس در ایران به‌دنبال بازگشت شاه نیست.

استیو مک کیب افزود: آنچه ما می‌دانیم این است که مردم ایران خواهان یک تغییر کامل هستند. آنها خواهان یک جمهوری آزاد و دموکراتیک و مبتنی بر جدایی دین از دولت هستند. آنها مردم شجاعی هستند. جنگیده‌اند. آنها در این مسیر جان‌باخته‌اند. بیش از ۱۲۰هزار تن از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق از سال۱۳۵۷ برای ایجاد تغییر در ایران کشته شده‌اند. اکنون نوروز فرا رسیده است. وقت بهار است زمان امید است. دوران سختی در ایران است. اما ما مشتاقانه منتظر تغییری هستیم که می‌تواند رخ دهد. و من از شما می‌خواهم که به من بپیوندید و برای همه کسانی که در شورای ملی مقاومت ایران هستند، برای خانم رجوی، برای اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و همه کسانی که برای رسیدن به این مهم و پیروزی نهایی تلاش می‌کنند، آرزوی پیروزی کنید. بیایید برای آنها بهترینها را آرزو کنیم.

 

لرد سینگ عضو مجلس اعیان انگلستان

لرد سینگ عضو مجلس اعیان انگلستان گفت: بسیار خوشحالم که با دوستان ایرانی خود در جشن سال نو ایرانی همراه هستم. نوروز به‌معنای روز نو است. مردم ایران سالیان حکومت ظالمانه در زمان شاهان و در زمان آخوندها را متحمل شدند. اما همان‌طور که شاعر می‌گوید، تاریک‌ترین شب می‌تواند بشارت بزرگترین سپیده دم را بدهد، طلوعی تازه برای مردم ایران در راه است. مردم ایران شایسته زندگی در یک جمهوری آزاد و دموکراتیک هستند که در آن جدایی کامل دین و دولت وجود دارد. و قدرت همان‌طور که شنیدیم در اختیار مردم باشد. در حالی که ما به یاد کسانی هستیم که در مبارزه برای حقیقت و عدالت در ایران جان خود را از دست داده‌اند، منهم به شما می‌پیوندم و همانند سخنرانان قبلی ابراز امیدواری می‌کنم که جشنهای آینده و نوروز آینده را در یک وضعیت واقعاً دموکراتیک در تهران برگزار کنیم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e119d005-636d-4bac-81b3-443dbcf03e1a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات