728 x 90

برایان هوک: ما شاهد مرگبارترین بحران سیاسی در تاریخ رژیم ایران بودیم، مجبور شدند بیش از ۱۰۰۰نفر را به‌قتل برسانند

مصاحبه برایان هوک با سی ان ان
مصاحبه برایان هوک با سی ان ان

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا برای ایران در مصاحبه با تلویزیون سی.ان.ان گفت: ما شاهد مرگبارترین بحران سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی بودیم تا جایی‌که مجبور شدند بیش از هزار نفر را به‌قتل برسانند و بیش از ۲۰۰۰نفر را مجروح و بین ۷تا ۸هزار نفر را دستگیر کنند.

 

برایان هوک افزود: ما شاهد اعتراضات گسترده در لبنان و عراق هستیم. خواست همه آنها پس گرفتن کشورشان است و مردم این کشورها از سیاست صدور بنیادگرایی و ایجاد خشونتهای فرقه‌یی به‌ستوه آمده‌اند و خواهان پایان یافتن فساد هستند. مردم ایران از این‌که می‌بینند دهها میلیارد دلار صرف سوریه، برای بشار اسد و برای حزب‌الله و حماس می‌شود، خسته شده‌اند و امروز جنگجویان حزب‌الله بیشتر از میانگین آتش‌نشانهای ایرانی درآمد دارند. مردم ایران خسته شده‌اند که می‌بینند ثروتشان صرف ماجراجوییهای خارجی می‌شود در حالی‌که خودشان تحت فشار و مضیقه قرار دارند.

 

نماینده ویژه آمریکا برای ایران هم‌چنین گفت: دولت اوباما در بازی قدرت بخشیدن به میانه‌روها و تضعیف کردن تندروها سردرگم شد و همین موجب شد که آنها راه به توافق اتمی ببرند. دولت قبلی آمریکا فکر می‌کرد در ظرف ۵سال میانه‌روها قدرت خواهند گرفت. اما هر کسی در داخل حکومت ایران باشد، یک تندرو است. بنابراین ما سعی کرده‌ایم دست‌آوردهایی که این رژیم تحت توافقنامه اتمی داشته را باز پس بگیریم. (به همین خاطر) این رژیم و نیروهای نیابتی‌اش ضعیف‌تر شده‌اند و ما انتظار داریم که این روند هم‌چنان ادامه داشته باشد.

 

برایان هوک در مورد دخالت‌های رژیم ایران در عراق نیز گفت: من به مردم عراق می‌گویم به این نگاه کنید که رژیم ایران با مردم خودش چگونه رفتار می‌کند. این رژیمی است که ایدئولوژی‌اش را بر رفاه مردمش مرجح می‌داند، به‌شدت فرقه‌گرا است و هیچ علاقه‌ای به حمایت از یک عراق با ثبات و شکوفا ندارد.

 

وی هم‌چنین در مورد تقویت نیروهای آمریکا در منطقه گفت: ما از ماه «می» (اردیبهشت‌ماه) شاهد افزایش تلاشهای رژیم ایران برای تهدید منافع آمریکا و یا هم‌پیمانان آمریکا بوده‌ایم، چرا که ما طی سال گذشته نیروهایمان را در آنجا افزایش داده و ۴۰۰۰نیروی اضافه به این منطقه اعزام کرده‌ایم، سیستم اطلاعاتی‌مان را در زمینه سیستمهای مراقبت و اکتشافی ارتقا داده‌ایم. این اقدامات از بسیاری تهاجماتی که رژیم ایران به انجام آنها امید بسته بود، جلوگیری کرده است.