728 x 90

برایان هوک: تحریمهای واقعاً قوی ما در ماه نوامبر اجرایی خواهد شد

برایان هوک
برایان هوک

برایان هوک هماهنگ‌کننده اقدامات علیه رژیم آخوندی در وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه ۲۷مهرماه طی سخنانی در بلژیک گفت: تحریمهای واقعاً قوی ما در ماه نوامبر اجرایی خواهد شد

هوک افزود: من اینجا با اتحادیه اروپا و همچنین با دولت بلژیک ملاقاتهایی انجام می‌دهم. ما فقط با فشار وارد کردن به رژیم ایران به هدفمان می‌رسیم.

وی اضافه کرد: این یک رژیمی نیست که شما بتوانید با صحبت کردن کاری کنید که بهتر رفتار کند. این یک رژیم بسیار خشن است.

برایان هوک گفت: ما نمی‌توانیم بدون فشار اقتصادی حداکثر، به هدفمان برسیم. تحریمهای واقعاً قوی ما در ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید

برایان هوک در سفر به اروپا: مردم ایران قربانیانی هستند که طولانی‌ترین رنج را از رژیم ایران متحمل شده‌اند

برایان هوک، مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا، در مصاحبه با یورونیوز در بروکسل گفت: « قربانیانی که طولانی‌ترین رنج را از رژیم ایران متحمل شده‌اند مردم ایران هستند.»

برایان هوک هدفش از سفر به اروپا را چنین بیان کرد: «من در پاریس با رئیس سازمان انرژی اتمی گفتگو کردم تا به وی درباره ثبات بازار نفت ضمن از سر گیری تحریم‌های نفتی ایران اطمینان خاطر بدهم. همچنین اینجا در بروکسل با سران اتحادیه اروپا صحبت می‌کنم و هدف این گفتگو این است که ببینیم چطور می‌توانیم در این بحث پیشرفت کنیم که دیگر تجاوزهای منطقه‌یی ایران از زمان امضای برجام نادیده گرفته نشود. اتحادیه اروپا از زمان امضای برجام هیچ تحریم تازه‌یی علیه ایران وضع نکرده است و در طول همین سالها ایران تجاوزهای خود را در تمامی زمینه‌ها گسترش داده است. بنابراین اگر اروپا می‌خواهد این توافق را حفظ کند مشکلی نیست اما نمی‌تواند به قیمت ثبات منطقه این کار را بکند.»

برایان هوک در پاسخ به سؤالی در مورد تحریم نفتی رژیم ایران و هدف آمریکا از به صفر رساندن میزان صادرات نفت رژیم گفت: « اگر به صادرات نفت ایران نگاه کنید در پنج یا شش ماه گذشته می‌بینید که حدود یک میلیون بشکه از حجم صادرات آنها کاسته شده است. بنابراین حتی پیش از این‌که چرخه تحریم‌های ما عملاً آغاز شود شاهد کاهش چشمگیری در زمینه صادرات و واردات نفت ایران بوده‌ایم. و این روندی است که ادامه خواهد داشت. کاهش واردات نیز ادامه خواهد یافت. ۸۰درصد از درآمد این رژیم از راه نفت و فروش نفت است. برای ما مسأله جریان درآمد این رژیم بسیار جدی است،‌ رژیمی که بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. ما باید بر صادرات نفتی ایران تحریم اعمال کنیم.»

برایان هوک درباره سیاست اروپا در قبال برجام و اظهارات فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ب اعلام کرده است برجام به سود امنیت خاورمیانه و جهان است گفت: «باید فرآیند بی‌اعتنایی به تمامی تجاوزهای منطقه‌یی ایران را تمام کنیم. برجام فقط به برنامه هسته‌یی ایران محدود است اما این نمی‌تواند ما را محدود کند تا به مسائل غیرهسته‌یی نپردازیم،‌ یعنی مسائلی که از زمان برقراری توافق هسته‌یی با ایران در تمامی زمینه‌ها گسترش یافته‌ است؛ تروریسم،‌ پشتیبانی از تروریسم، تجاوزهای دریایی،‌ آزمایشات موشکی، حملات سایبری. (رژیم) ایران در تمامی زمینه‌ها تجاوز خود را گسترش داده است و ما باید این را درک کنیم وگرنه درصورتی‌که اتحادیه اروپا نسبت به توسعه برنامه موشکی ایران بی‌توجهی کند فقط به خطر درگیری منطقه‌یی در خاورمیانه دامن می‌زنیم.»

برایان هوک تأکید کرد که تحریمها مردم ایران را هدف قرار نمی‌دهد و افزود: « قربانیانی که طولانی‌ترین رنج را از رژیم ایران متحمل شده‌اند مردم ایران هستند. این دیکتاتوری مذهبی ۳۹سال است که مردم خود را با فریب تاراج می‌کند. همین الآن در ایران در دهها شهر اعتراض برپا است، معلمان و رانندگان کامیون اعصاب کرده‌اند. هفته گذشته گزارشی از رنج‌های مردم ایران در طول حکومت این رژیم ارائه کردیم. تحریم‌های ما که در ماه نوامبر از سر گرفته می‌شوند مسیرهای بسیار شفاف و فعالی را برای رساندن کمکهای بشردوستانه به مردم ایران باز می‌گذارند. اگر رژیم ایران یک میلیارد دلاری را که در دوره رئیس‌جمهور اوباما در اثر برداشته‌ شدن تحریم‌ها به دست‌آورد به جای خرج کردن آن در سوریه،‌ لبنان، عراق و یمن خرج مردم خودش کرده بود احتمالاً امروز اعتصابی در کار نبود و ارزش ریال تا این حد سقوط نمی‌کرد.»

برایان هوک افزود: «رژیم ایران باعث رنج مردم ایران است نه تحریم‌های ایالات متحده. این روایتی است که رژیم ایران می‌خواهد شما آن را باور کنید اما هیچ دلیلی ندارد. این امر فقط به رژیم اجازه می‌دهد که تقصیر خود را در ۳۹سال فساد و مدیریت بد و ماجراجویی‌های خشونت‌بار در خاورمیانه و فراتر از آن به گردن دیگری بیاندازد.»

مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا تأکید کرد که تحریمهای جدید آمریکا دارو، وسایل پزشکی، غذا و کمکهای بشردوستانه را شامل نمی‌شود و گفت: «وزارت خزانه‌داری آمریکا همکاری تمامی مؤسسات مالی (با ایران را) در زمینه هر گونه تراکنش‌ مالی مربوط به دارو، وسایل پزشکی، غذا و کمکهای بشردوستانه تأیید می‌کند. اما این چیزی نیست که رژیم مایل باشد شما بدانید.»

برایان هوک در مقابل این سؤال که تحریمها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت گفت: «هدف ما رسیدن به یک توافق جدید است توافقی جامع که دربرگیرنده مسائل هسته‌یی، تروریستی، موشکی و بازداشت خودسرانه شهروندان آمریکا و دیگر کشورها باشد. ما بر این باوریم که چنین توافقی در مقایسه با توافق کنونی، کمک بسیار بیشتری به گسترش صلح و امنیت در منطقه می‌کند.»

برایان هوک افزود: «‌ آنچه ما به دنبالش هستیم تغییر رفتار رژیم است ما به‌دنبال تغییر رژیم نیستیم. آینده ایران در دست مردم ایران است. سیاست ما آن است که از خواست آنها برای داشتن زندگی و دولت بهتر قویاً و حتی روزبه‌روز حمایت کنیم.»

برایان هوک اضافه کرد: «می‌دانید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در سال ۲۰۰۶به جریان افتاد. تحریم‌هایی که در طول سالها، ایران را به پای میز مذاکره آورد. این تنها زبانی است که رژیم کنونی می‌فهمد؛ یعنی زبان قدرت و فشار. بنابراین ما در موقعیتی هستیم که برای رسیدن به اهداف دیپلماتیک خود از اهرم‌های دیپلوماسی بهره ببریم.»

 

برایان هوک: رژیم ایران مسئول مشکلات اقتصادی مردم است و در مورد تحریم‌ها به مردم اطلاعات غلط می‌دهد سفر برایان هوک و پیامدهای نقض تحریم نفت ایران

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d0f63ad3-dd54-411e-8fab-c21465b6b8af"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات