728 x 90

برآشفتگی جواد ظریف از تحریم بانک مرکزی ایران توسط خزانه‌داری آمریکا

جواد ظریف
جواد ظریف

به‌دنبال تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک مرکزی، صندوق توسعه و شرکت اعتماد تجارت پارس جواد ظریف وزیر خارجه رژیم در مصاحبه با تلویزیون المیادین با برآشفتگی گفت:‌ «دولت آمریکا معتاد تحریم شده است. به‌طوری که وقتی چیزی برای تحریم پیدا نمی‌کند مجدداً همان مؤسسات را با اسامی جدید تحریم می‌کند».

خاطرنشان می‌شود روز جمعه ۲۹شهریور ۹۸ وزارت خزانه‌داری آمریکا در یک اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرد بانک مرکزی رژیم ایران میلیاردها دلار در اختیار سپاه پاسداران، نیروی قدس و نیروی تروریستی مزدور آن حزب‌الله لبنان قرار می‌دهد. صندوق توسعه ملی که در هیأت مدیره آن رئیس‌جمهور رژیم ایران و رئیس بانک مرکزی عضویت دارند مبنع اصلی تأمین مالی نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران و وزارت دفاع رژیم است. شرکت اعتماد تجارت پاس یک شرکت پوششی برای پنهان نگه‌داشتن نقل و انتقالهای مالی برای خریدهای نظامی وزارت دفاع از جمله توسط منابعی است که صندوق توسعه تأمین می‌کند. همه این ارگانها در لیست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی نیز گفت: «ما تحریم‌های خود برای قطع تأمین مالی تروریسم جهانی توسط رژیم ایران و سرکوب داخلی مردم ایران که قربانیان رنجیده اصلی رژیم ایران هستند را با شدت اعمال خواهیم کرد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا هنگام اعلام تحریم‌ها علیه رژیم ایران گفت، ”حمله گستاخانه رژیم ایران به عربستان سعودی غیرقابل قبول است. اقدام وزارت خزانه‌داری یک مکانیزم حیاتی تأمین مالی است که شبکه مالی رژیم ایران را که از آن برای پشتیبانی از شبکه تروریستی خود استفاده می‌کند، هدف قرار می‌دهد. این شبکه تروریستی شامل نیروی قدس، حزب‌الله و سایر شبه‌نظامیانی است که تروریسم را گسترش می‌دهند و منطقه را بی‌ثبات می‌کنند، آمریکا به کارزار فشار حداکثری خود علیه رژیم سرکوبگر ایران ادامه خواهد داد. رژیمی که تلاش می‌کند از طریق تجاوزات منطقه‌یی برنامه کار افراطی خود را پیش ببرد در عین این‌که درآمدهای نفتی کشور را غارت می‌کند.....“

 

وزارت‌خارجه آمریکا بیانیه مطبوعاتی مایک پمپئو درباره تحریم بانک مرکزی، صندوق توسعه رژیم و شرکت اعتماد تجارت پارس را منتشر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه نوشت:‌ رژیم ایران در تلاشی شکست‌خورده برای مختل کردن اقتصاد جهانی به عربستان سعودی حمله کرد. این اقدام تجاوزکارانه طرحی پیچیده و اجرایی گستاخانه داشت.

مایک پمپئو افزود:‌ شواهد به رژیم ایران اشاره می‌کند و فقط به رژیم ایران. در نتیجه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ به دولت خود دستور داد که تحریم‌ها علیه کشور سردمدار حامی تروریسم در دنیا که هم‌اکنون تحریم‌هایی تاریخی است، را به‌طور اساسی افزایش بدهد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه اضافه کرد: ‌شرکت اعتماد تجارت پارس نقل و انتقالات مالی برای خریدهای نظامی را مخفی می‌کند. این نهادها با تأمین مالی سپاه پاسداران، که در فهرست سازمانهای تروریستی خارجی قرار دارد، نیروی قدس آن و حزب‌الله که نیروی اصلی نیابتی رژیم ایران است، از تروریسم و تجاوزات منطقه‌ای رژیم پشتیبانی می‌کنند.

پمپئو افزود: ‌حمله به کشورهای دیگر و مختل کردن اقتصاد جهانی قیمت دارد. رژیم در تهران باید بواسطه انزوای دیپلماتیک و فشار اقتصادی مورد حسابرسی قرار بگیرد. کارزار فشار حداکثری ما به افزایش هزینه برای رژیم ایران ادامه خواهد داد تا زمانی که این رژیم از سیاست‌های بی‌ثبات کننده خود در سراسر خاورمیانه و در اقصی نقاط دنیا دست بردارد.