728 x 90

بحران کمبود جا در گورستانها

کمبود جا در قبرستانها
کمبود جا در قبرستانها

خامنه‌ای ولی‌فقیه ارتجاع روز ۱۳اسفند ۹۸ همزمان با گسترش کرونا در ایران به صحنه آمد و با ناچیز شمردن این اپیدمی آنرا مسأله‌یی گذرا توصیف کرد و گفت:

«این بلا به‌نظر ما بلای آن‌چنان بزرگی نیست، از این بلاها بزرگتر هم وجود داشته و داره، خودمان هم در کشور مواردی را مشاهده کردیم. می‌تواند با دعا با توسلات خیلی از مشکلات را برطرف کنند،

مسأله یک مسأله گذرا است، یک چیز فوق‌العاده نیست، از این حوادث در کشور پیش می‌آید، البته من نمی‌خواهم مسأله را خیلی کوچک بگیرم، اما خیلی هم بزرگش نکنیم مسأله را». (تلویزیون شبکه یک و شبکه خبر رژیم ۱۳اسفند۹۸)

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۱آبان ۹۹ در گزارشی از دفن کشته شدگان ویروس کرونا در ایران نوشت: بهشت زهرا، از بزرگترین گورستانهای جهان، امروز دیگر توان دفن کشته‌شدگان ویروس کرونا را ندارد و از نفس افتاده است.

این با بالا‌گرفتن بحران ناشی از ویروس کرونا، شمار اجسادی که روزانه به این گورستان منتقل می‌شود دو برابر افزایش یافته به‌طوری که قبرکنان بی‌وقفه سرگرم حفر کردن زمین برای احداث هزاران قبر جدید هستند... یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر در زمینی به مساحت پنج کیلومتر مربع در بهشت زهرا دفن شده‌اند... . بر اساس آمار رسمی تاکنون دست کم چهل هزار نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند و حدود نیمی از این کشته‌شدگان فقط مربوط به تهران بوده است. در بهار گذشته مقامات اعلام کردند که پانزده‌هزار قبر جدید در گورستان بهشت زهرا آماده خواهد شد که نسبت به سال‌های معمولی گذشته قریب پنج هزار قبر بیشتر است... . در هر قبر ۳جسد جای داده می‌شود. روشن نیست در سایر گورستانهای ایران چه می‌گذرد. در ماه مارس مقامات فردی را در قم که از تعدادی جسد که در کیسه‌های سیاه پوشانده شده بودند فیلم گرفته بود دستگیر کردند. تصاویر ماهواره‌یی سپتامبر گذشته از افزایش بی‌سابقه قبر‌ها جدید در بهشت‌زهرا خبر می‌دهند که هر کدام شان قادرند سه جسد را در خود جای دهند.این افزایش رقم، فشار سنگینی بر کارکنان گورستان وارد آورده است.

سعید خال مدیرعامل بهشت زهرا گفت: در روز بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ ما متوسط ورودی داشتیم، اما در این روزها، در روزهای پیک تا ۳۵۰ تا هم ورودی داشتیم. و این یک عدد واقعاً سنگینی است.

آخوند میثم رجبی: الآن میانگین من خودم تنها روزی ۲۵ تا ۳۰ تا می‌خونم. ما زیادیم یعنی الآن یازده دوازده نفریم. اگر حساب کنیم نفری ۲۵ تا ۳۰ بخواهیم بخوانیم خیلی میشه.

سعید خال، مدیرعامل بهشت زهرا: این‌که در تمام بحران‌هایی که در این پنجاه ساله در بهشت‌زهرا داشتیم در عرض یک روز دو روز سه روز نهایتاً یک هفته جمع شد اما الآن ۲۶۰روز است که ما در بحرانیم. معلوم هم نیست که چند ماه دیگه در بحران بمانیم.

سایت حکومتی عصر ایران ۵آبان۹۹: هفتاد درصد قبرهای آماده متعلق به فوت‌شدگان ناشی از کرونا هستند. صنف سنگ‌تراشی قبر رونق خیلی زیادی گرفته و شاید روزی نباشد که مراجعه‌کننده‌ای برای سفارش سنگ‌قبر نداشته باشد.

حسن خلیل‌آبادی عضو شورای حکومتی شهر تهران: ظرفیت بهشت‌زهرا به‌صورت کلی تکمیل شده است. میزان مرگ در تهران، نسبت به پیش از شیوع ویروس کرونا "افزایش صد درصدی" داشته است. برنامه‌ریزیها جهت ایجاد سه آرامستان جدید در پایتخت آغاز شده است. ( سایت حکومتی همشهری ۱۰آبان۹۹)

شاهد عینی از سنندج: قطعه ۱۱ بهشت محمدی سنندج مخصوص دفن فوتی‌های کرونا است. ۲ماه پیش ۲ تا ۳تا قبر بیشتر نبود؛ الآن قطعه جدید پر از کرونایی‌ها شده است و گورهای جدید حفر کرده‌اند.

رئیس حکومتی مرکز بهداشت استان خوزستان: «مرگ و میر نیز افزایش می‌یابد... . اگر هم بیماری را سانسور کنیم، گورستان را نمی‌توانیم سانسور کنیم و مرگ‌ها قابل مخفی کردن نیستند». (خبرگزاری حکومتی ایسنا۲۸مهر۹۹)