728 x 90

بازتاب محاکمه دیپلمات تروریست رژیم اسدالله اسدی در مهمترین رسانه‌های بین‌المللی

محاکمه دیپلمات تروریست رژیم آخوندی اسدالله اسدی
محاکمه دیپلمات تروریست رژیم آخوندی اسدالله اسدی

نیویورک تایمز

محاکمه دیپلمات رژیم ایران در بلژیک به‌خاطر توطئه بمب‌گذاری علیه مخالفان

دادستانها معتقد هستند هدف عملیات مریم رجوی بوده

طرح تروریستی سازمان داده شده توسط وزارت اطلاعات رژیم ایران

بوده است

جاک راس، رئیس سرویس امنیتی کشوری بلژیک

طرح حمله از جانب رژیم ایران و تحت رهبری آن کشیده شده است

نیویورک تایمز ـ ۷آذر ۹۹

بمب در یک پیتزا فروشی در لوگزامبورگ دست به دست شد. به گفتهٔ دادستانها هدف منفجر کردن یک گردهمایی در فرانسه توسط یک گروه اپوزیسیون برجسته ایران بود.

یک دیپلمات رژیم ایران مستقر در وین و ۳نفر دیگر روز جمعه در آنتورپ بلژیک به اتهام این توطئه به محاکمه کشیده شدند. مقامات بلژیکی و فرانسوی می‌گویند این توطئه توسط سرویس‌های اطلاعاتی رژیم ایران سازماندهی شده بود

دادستانها، دیپلمات رژیم ایران اسدالله اسدی، ۴۸ساله، را متهم کردند که بمبی با وزن کمی بیش از یک پوند از مادهٔ منفجرهٔ تی.ای.تی.پی. و یک چاشنی را در چمدان خود در پرواز خط‌هوایی اتریش از ایران به وین آورد. به گفتهٔ دادستانها، وی سپس در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ -۹تیر۱۳۹۷ با یک ماشین اجاره‌ای به لوگزامبورگ رفت و آنرا در یک پیتزا فروشی به یک زوج ایرانی-بلژیکی داد.

این زوج به نام امیر سعدونی، ۴۰ساله، و همسرش نسیمه نعامی ۳۶ساله، دارای پناهندگی سیاسی در بلژیک بودند و بعداً هم شهروند این کشور شدند. آنها دو روز بعد، در حالی‌که از آنتورپ در روز گردهمایی به پاریس می‌رفتند، دستگیر شدند. اسدی در مسیر برگشت خود به وین در یک ایستگاه پمپ‌بنزین در آلمان دستگیر شد که در آنجا فاقد مصونیت دیپلماتیک بود.

مقام‌های فرانسوی و بلژیکی معتقدند این سه نفر مأموران وزارت اطلاعات هستند. مرد چهارمی به‌نام مهرداد عارفانی ۵۷ساله نیز متهم است که همدست اسدی است. این ۴تن متهم به تلاش برای دست زدن به حملهٔ تروریستی هستند و می‌توانند تا ۲۰سال زندان محکوم شوند.

دادگاه روز جمعه در آنتورپ آغاز شد ولی اسدی نخواست در آن حاضر شود.

مقامات گفتند که هدف از این توطئه؛ گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت ایران، در ویلپنت در حومه پاریس بوده است... .

دادستانها معتقدند توطئه بمب‌گذاری با هدف ترور مریم رجوی بوده است...

جاک راس، رئیس سرویس امنیتی کشوری بلژیک، گفت مقام‌های اطلاعاتی مشخص کرده‌اند که طرح بمب‌گذاری عملیاتی دولتی بوده و تهران آنرا تأیید کرده بوده است.

آقای رأس در نامه‌یی به دادستان فدرال بلژیک فردریک ون لیوو نوشت: ”طرح حمله از جانب رژیم ایران و تحت رهبری آن کشیده شده بود. این یک ابتکار شخصی اسدی نبود ”...

دیلی میرور انگلستان:

اسدالله اسدی دیپلمات رژیم ایران در بلژیک محاکمه شد

این دیپلمات رژیم ایران یک بمب «مادر شیطان» را با هواپیما

در کیف دیپلماتیک از تهران به اروپا قاچاق کرده بود

مریم رجوی، هدف اصلی این توطئه بود

با خنثی شدن عملیات بمب‌گذاری

۵نماینده پارلمان بریتانیا از مرگ نجات یافتند

اسدالله اسدی مأمور وزارت اطلاعات و وزار خارجه رژیم ایران

از اولین دیپلماتهایی است که به جرم تروریستی محاکمه می‌شود

دیلی میرور انگلستان ۷آذر۹۹

اسدالله اسدی، ۴۸ساله، عضو وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه رژیم ایران، به‌خاطر توطئه تروریستی در سال۲۰۱۸ -۱۳۹۷ در بلژیک در حال محاکمه است

این دیپلمات رژیم ایران یک بمب «مادر شیطان» را با هواپیما قاچاق کرده بود. خنثی شدن توطئه بمب‌گذاری وی در گردهمایی اپوزیسیون ایران باعث شد که پنج نماینده پارلمان بریتانیا از مرگ نجات یابند.

بر اساس اسناد دادگاه، اسدالله اسدی ۴۸ساله، متهم به پنهان کردن مواد منفجره در یک کیف دیپلماتیک است که از جستجوهای امنیتی فرودگاه برای سوار شدن به هواپیما از تهران به وین معاف بود.

نمایندگان حزب محافظه‌کار پارلمان باب بلکمن Bob Blackman، متیو آفورد Matthew Offord، سر دیوید ایمس Sir David Amess و ترزا ویلیرز Theresa Villiers و هم‌چنین راجر گادسیف Roger Godsiff از حزب کارگر عضو هیأت ۳۵ نفری انگلستان در یک گردهمایی ایران آزاد در پاریس در ژوئن ۲۰۱۸ بودند - جایی که قرار بود بمب منفجر شود.

از دیگر مهمانان می‌توان به "رودی جولیانی"و"نیوت گینگریچ" سیاستمدار برجسته آمریکایی اشاره کرد.

مریم رجوی، پرزیدنت اپوزیسیون ایران، هدف اصلی این توطئه بود.

این بمب در اتومبیل زوجی یافت شد که در پایتخت بلژیک بروکسل دستگیر شدند.

اسدی، عضو وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه رژیم ایران، در کنار امیر سعدونی ۴۰ساله، نسیمه نعامی، همسر امیر ۳۶ساله، و مرد چهارم در بلژیک محاکمه شدند

وی یکی از اولین دیپلماتهایی است که به جرایم تروریستی متهم شده است.

نوع مواد منفجره کشف شده همان موادی بود که در حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس که در آن ۱۳۰نفر کشته شدند، و بمب‌گذاری در منچستر آرنا که در آن سلمان عابدی ۲۳نفر را کشت، بکار گرفته شده بود.

طبق اسناد دادگاه، اسدی به دستور مقام‌های رژیم ایران عمل کرده و مواد منفجره را با پرواز تجاری به اروپا قاچاق کرده است.

تلویزیون خبرگزاری رویترز

یک دیپلمات رژیم ایران و ۳نفر دیگر

روز جمعه در بلژیک دادگاهی شدند

این اولین بار است که یک کشور عضو اتحادیهٔ اروپا

یک مقام رژیم ایران را به‌خاطر تروریسم دادگاهی می‌کند

دادستانهای بلژیک اسدالله اسدی و ۳نفر دیگر را

متهم به توطئه برای حمله به‌گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران

مستقر در پاریس کرده‌اند

تلویزیون رویترز – ۶آذر۱۳۹۹

یک دیپلمات (رژیم) ایران و سه ایرانی دیگر روز جمعه در بلژیک دادگاهی شدند. آنها متهم به‌طراحی یک بمب‌گذاری در فرانسه در سال۲۰۱۸ هستند. این اولین بار است که یک کشور عضو اتحادیهٔ اروپا یک مقام (رژیم) ایران را به‌خاطر تروریسم دادگاهی می‌کند. دادستانهای بلژیک، دیپلمات مستقر در وین اسدالله اسدی و ۳نفر دیگر را متهم به توطئه برای حمله به‌گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران مستقر در پاریس که به NCRI نیز شناخته می‌شود کرده‌اند. در این برنامه، وکیل رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، یعنی رودی جولیانی از سخنرانان اصلی بود. مقام‌ها می‌گویند که این حمله با عملیات هماهنگ سرویس‌های امنیتی فرانسه، آلمان و بلژیک به‌شکست کشانده شد.

فرزین هاشمی معاون کمیسیون خارجهٔ شورای ملی مقاومت ایران است.

فرزین هاشمی: امروز یک روز تاریخی است. بعد از ۴۰سال صدور تروریسم و اقدامات تروریستی در اروپا و سایر نقاط، برای نخستین‌بار یک مقام رژیم ایران، یک به‌اصطلاح دیپلمات، دادگاهی شده است. لذا ما بسیار خوشحالیم که سرانجام، عدالت در حال انجام است.

اسدی در حالی‌که در تعطیلات به‌سر می‌برد در آلمان دستگیر و به‌بلژیک تحویل داده شد. او حاضر نیست در دادگاه حاضر شود و در روز اول محاکمه در آنتورپ شرکت نکرد. او دربارهٔ اتهامات اظهارنظری نکرده است.

اسدی دبیر سوم سفارت (رژیم) ایران در وین بوده است. مقام‌های فرانسوی گفته‌اند، او مسؤل اطلاعات (رژیم ایران) در جنوب اروپا بوده و تحت فرامین دریافتی از تهران عمل می‌کرده است. جمهوری اسلامی به‌طور مکرر اتهامات را رد کرده است و اتهام این حمله را یک «عملیات پرچم عوضی» از سوی شورای ملی مقاومت نامیده است که آن‌را یک گروه تروریستی قلمداد می‌کند.

پلیتیکو ۷آذر۱۳۹۹:

محاکمه ترور در آنتورپ

آزمایش روابط اتحادیهٔ اروپا و رژیم ایران

مقام‌ها گفته‌اند دستور اجرای این توطئه

از طرف بالاترین سطوح در حکومت ایران مجاز شده است

این پرونده عواقب عمیقی در روابط

بین اتحادیهٔ اروپا و (رژیم) ایران خواهد داشت

و توجهات را به‌سابقهٔ حمایت حکومتی از تروریسم

توسط این رژیم، جلب می‌کند

مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران گفت

امروز بسا فراتر از یک دادگاه خاص

تمامیت رژ‌یم ایران در برابر وجدان جهانی

بخصوص مردم اروپا محاکمه می‌شود

پلیتیکو: آزمایش روابط اتحادیهٔ اروپا و رژیم ایران ـ ۷آذر۱۳۹۹

یک دیپلمات (رژیم) ایران و ۳نفر دیگر در رابطه با توطئه برای بمب‌گذاری در گردهمایی اپوزیسیون در سال۲۰۱۸ محاکمه می‌شوند...

وسیله (مورد استفادهٔ آنها) نام مستعار پلی‌استیشن را دارد؛ اما به‌گفتهٔ دادستانهای بلژیک و مقام‌های اطلاعاتی این کشور، این وسیله به‌هیچ‌وجه یک ابزار بازی نبوده است.

بنا به گزارشها، یک بمب قدرتمند توسط یک دیپلمات (رژیم) ایران مستقر در وین به یک زوج ایرانی مقیم بلژ‌یک در یک رستوران در لوکزامبورگ تحویل داده شد که هدفش ایجاد انفجار در کنوانسیون مخالفان رژیم ایران در پاریس در چند روز بعد از آن بود.

روز جمعه بعد از ۲سال جمع‌آوری اطلاعات لازم توسط پلیس در سراسر اروپا، این دیپلمات (رژیم) ایران و یک زوج ایرانی و یک نفر همدست چهارم به‌اتهام تروریسم حکومتی در دادگاه آنتورپ محاکمه (شدند). مقام‌ها گفته‌اند دستور اجرای این توطئه از طرف بالاترین سطوح در حکومت ایران مجاز شده است.

این پرونده عواقب عمیقی در روابط بین اتحادیه اروپا و (رژیم) ایران خواهد داشت و توجهات را به سابقه حمایت حکومتی از تروریسم توسط این رژیم، جلب می‌کند. آن‌هم در شرایطی که رهبران اروپا در انتظار یک تغییر در دولت آمریکا برای احیای برجام هستند.

امیر سعدونی و همسرش نسیمه نعامی در بلژیک پناهندگی سیاسی گرفته بودند اما در عین‌حال سفرهای متعددی به‌ایران هم داشته‌اند.

وکیل اسدی گفته است او مصونیت دیپلماتیک داشته و نباید دستگیر می‌شده؛ اما رئیس سرویس امنیتی بلژیک گفت، مقام‌های امنیتی به‌این نتیجه رسیدند که این بمب‌گذاری طراحی شده با حمایت تروریزم دولتی بوده و ابتکار شخص اسدی نبوده است.

مأموران تحقیق گفتند، هدف از این بمب‌گذاری اساساً ترور مریم رجوی (پرزیدنت) شورای ملی مقاومت ایران بوده است.

رجوی (پرزیدنت) شورای ملی مقاومت ایران روز پنجشنبه طی اطلاعیه‌یی مقام‌های بلژیک را ستود و این پرونده را یک فرصت حسابرسی از رژیم ایران خواند.

رجوی گفت شورای‌عالی امنیت (رژیم) به‌ریاست حسن روحانی تصمیم به بمب‌گذاری در گردهمایی سالانه مقاومت ایران در ویلپنت گرفت و خامنه‌ای ولی‌فقیه آن را تأیید کرد.

مریم رجوی گفت امروز بسا فراتر از یک دادگاه خاص، تمامیت رژیم در برابر وجدان جهانی به خصوص مردم اروپا محاکمه می‌شود.

مظنون چهارم مهرداد عارفانی ساکن بروکسل نیز در ویلپنت پاریس که کنفرانس در آنجا در جریان بود دستگیر شد و مقام‌های فرانسه گفتند تحقیقات نشان داده است که حکومت ایران در پشت این حمله طراحی‌شده، قرار داشته است.

در پاسخ، فرانسه اعلام کرد دارایی‌های اسدی و یک مظنون دیگر به‌نام سعید هاشمی مقدم را مسدود کرده است.

آسوشیتدپرس

اسدالله اسدی و ۳ همراهش در دادگاه بلژیک محاکمه شدند

وکیل جرج هنری بوتیه

ما اسناد غیرقابل انکاری داریم که نشان می‌دهد

رژیم ایران از تهران دستور حمله را داده

و مجوز مرگ هزاران نفر را صادر کرده است

آسوشیتدپرس ـ ۷آذر ۹۹

یک دیپلمات رژیم ایران روز جمعه به‌خاطر طراحی یک حمله خنثی شده بمب‌گذاری علیه اپوزیسیون ایران در فرانسه محاکمه شد. او در روز آغاز محاکمه به اتهام تروریسم در دادگاه بلژیک حاضر نشد

بیش از ۲سال پس از عملیات فرا مرزی پلیس که این طرح را خنثی کرد، اسدالله اسدی و ۳مظنون دیگر به اتهام "تلاش قتل تروریستی و مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی" با حکم بین ۵ تا ۲۰سال زندان مواجه هستند.

دقایقی قبل از آغاز دادگاه در شهر آنتورپ، وکلای شاکیان و نمایندگان مجاهدین خلق، اعلام کردند محمد جواد ظریف، به اسدی - که در بازداشت است – دستور داده که در دادگاه حضور پیدا نکند.

شاکیان اعتقاد دارند اسدی این طرح را به دستور بالاترین مقامات ایران تنظیم کرده است.

جرج هنری بوتیه (Georges-Henri Beauthier) وکیل دادگستری گفت: «رژیم ایران توطئه‌چینی می‌کند، تهدید می‌کند و به حملات و اعدامها ادامه می‌دهد. ما اسناد غیرقابل انکاری داریم که نشان می‌دهد دولت ایران از تهران دستور داده و مجوز مرگ هزاران نفر را داده است».

اسدی ۴۸ساله با بازرسان همکاری نکرده و همه اتهامات را رد می‌کند. وکلای شاکی استدلال می‌کنند که مصونیت دیپلماتیک معادل "معافیت از مجازات" نیست.انتظار می‌رود تا پایان ماه آینده یا اوایل سال آینده میلادی حکمی صادر شود.

تلویزیون فاکس نیوز

دیپلمات رژیم ایران در ارتباط با حمله تروریستی در اروپا

مورد محاکمه قرار گرفت

اسدالله اسدی بمب را در یک بسته دیپلماتیک از تهران به اروپا منتقل کرده بود

و آن را به یک سلول تروریستی خفته تحویل داد

تلویزیون فاکس نیوز ـ ۷آذر۹۹

فاکس نیوز ۷آذر۹۹: دیپلمات رژیم ایران در بلژیک در ارتباط با حمله تروریستی در اروپا تحت محاکمه بود.

هدف حمله مجاهدین خلق ـ اپوزیسیون ایران و رودی جولیانی و نیوت گینگریچ بودند که در این گردهمایی شرکت کرده بودند. بنا به حکم دادگاه این دیپلمات رژیم ایران بمبی را در یک بسته دیپلماتیک حمل می‌کرد که قبل از آن که آنرا به یک سلول تروریستی خفته تحویل دهد از تهران با خود آورده بود. سلول خفته‌ای که خود را به‌عنوان پناهنده جا زده بودند و قصد داشتند این حمله را انجام دهند.

تلویزیون فرانس ۲۴

دیپلمات رژیم ایران به‌خاطر توطئه بمب‌گذاری در پاریس محاکمه شد

اسدالله اسدی اگر محکوم شود با حبس ابد مواجه می‌شود

دولت فرانسه می‌گوید سرویس اطلاعات رژیم ایران پشت این عملیات بوده است

تلویزیون فرانس۲۴ -۷آذر ۹۹

تلویزیون فرانس ۲۴: اواخر جمعه یک دیپلمات رژیم ایران در بلژیک به‌خاطر توطئه برای انجام یک حمله بمب‌گذاری در خارج پاریس محاکمه شد. اسدالله اسدی اگر محکوم شود با حبس ابد مواجه خواهد شد.

در ژوئن ۲۰۱۸ ـ تیر ۱۳۹۷ مقام‌های دولتی، قاچاق مواد انفجاری به فرانسه برای حمله به گردهمایی جنبش اپوزیسیون ایران را خنثی کردند.

دولت فرانسه می‌گوید سرویس اطلاعات رژیم ایران در پشت این عملیات بوده است

سه مظنون دیگر نیز تحت محاکمه بودند. همه این چهارنفر متهم به انجام یک حمله تروریستی بوده‌اند.

میل آنلاین:

رژیم ایران قصد داشت گردهمایی پاریس را

با «مادر بمبهای شیطانی» که توسط یک دیپلمات ایرانی

به اروپا قاچاق شده بود، منفجر کند

۵ پارلمانتر انگلیسی و رودی جولیانی در این توطئه بر مرگ چیره شدند

میل آنلاین ۹۹۰۹۰۷

هنگامی که رژیم ایران قصد داشت گردهمایی پاریس را با «مادر بمبهای شیطانی» که توسط یک دیپلمات رژیم ایران به اروپا قاچاق شده بود، منفجر کند، ۵ پارلمانتر انگلیسی و شهردار رودی جولیانی بر مرگ چیره شدند.

به گزارش نشریه میل آنلاین، اسدالله اسدی ۴۸ساله متهم است در حالی‌که بمب را حمل می‌کرد وارد فرودگاه وین در اتریش شد. این بمب سپس به یک زوج ایرانی داده شد که قرار بود آنرا به کنفرانس رهبران اپوزیسیون ایران در پاریس ببرند. در کنفرانس ایران آزاد نماینده باب بلکمن، متیو آفورد، سر دیوید ایمس وترزا ویلیرز نمایندگان پارلمان انگلستان از حزب محافظه‌کار و راجر گادسیف از حزب کارگر در آن شرکت داشتند. این توطئه در بلژیک خنثی شد و اکنون اسدی و سه نفر دیگر از همدستانش در بلژیک تحت محاکمه هستند.

اسدی که یک افسر اطلاعاتی وزارت اطلاعات و امنیت رژیم ایران است اولین سفیر رژیم ایران می‌باشد که در اروپا به اتهام تروریسم محاکمه می‌شود.

هر چهار نفر شامل اسدی، امیر سعدونی، نسیمه نعمانی و مهرداد عارفانی متهم به اقدام به یک حمله تروریستی و فعالیت در کارهای یک گروه تروریست هستند و اگر محکوم شناخته شوند، حکم آنها حبس ابد خواهد بود.

به گفته دادستانی، هدف این بمب‌گذاری مریم رجوی، رئیس [جمهور] شورای ملی مقاومت ایران بوده است.

خانم ویلیرز که از جانب انگلستان در کنفرانس ایران آزاد سخنرانی می‌کرد به روزنامه سان گفت: «حمل یک بمب در یک چمدان دیپلماتیک و با هواپیمای مسافربری خشم‌آور و باور نکردنی است. اگر دادگاه این اتهام را تأییدکند، تکان دهنده خواهد بود. به نظرم من توانسته‌ام از یک مرگ حتمی نجات پیدا کنم...

سازمان مجاهدین خلق منسجم‌ترین و سازمان‌یافته‌ترین گروه اپوزیسیون در میان گروه‌های اپوزیسیون ایرانی در تبعید است. مریم رجوی رهبر مجاهدین می‌گوید اسدی دستور مستقیم از روحانی و علی خامنه‌ای رهبر رژیم ایران دریافت کرده است. مریم رجوی در یک ویدیو کنفرانس به خبرنگاران در ماه گذشته گفت، رهبران رژیم ایران باید به پای میز عدالت کشیده شوند. انتظار می‌رود که محاکمه دو الی سه روز طول بکشد و حکم در پایان ماه آینده اعلام خواهد شد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a2021e32-d2df-41f3-9b01-05d69da5afa4"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات