728 x 90

کرونا در ایران - رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: وقتی می‌گویید ۳۰۰مرگ قطعی ناشی از کرونا، احتمالاً ۶۰۰فوتی داریم

کرونا در ایران
کرونا در ایران

این خبر تکمیل می‌شود

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا: وقتی می‌گویید ۳۰۰مرگ قطعی ناشی از کرونا، احتمالاً ۶۰۰فوتی داریم

دکتر قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا روز ۳۰مهرماه در مورد پنهان‌کاری آمار مرگ و میر کرونا در تلویزیون آخوندی گفت: هر وقت که آمار مرگ را می‌دهند اعلام می‌کنند مرگ قطعی ناشی از کرونا مثلا اگر شما بگویید ۳۰۰ تا، تست ما ۵۰درصد جواب می‌دهد بنابراین این احتمال که مثلا ۶۰۰ تا فوتی داریم.


دکتر قانعی افزود: بنابراین این احتمال که مثلا ۶۰۰ تا فوتی داریم ۳۰۰ تایش را پی سی آر تشخیص داده ما باید بگوییم مرگ قطعی، حالا یک سؤال هست که خب اگر این مثلا ۶۰۰ تا عدد هست این ۶۰۰ تا محصول چند نفر هست؟ ۵درصد کارشان به آی. سی. یو کشیده می‌شود پس ۹۵درصد دیگه بیرون آی. سی. یو هستند خب از اونهایی که توی آی. سی. یو هستند ۵۰درصد شان مرگ و میر دارند ما با همین یک فرمول ساده یعنی ۲۰برابر کردن تعداد آی. سی. یو ها می‌فهمیم چند تا بستری شدند. حالا اگر تعداد بستریها را بخواهیم ببینیم کل چند تا بودند که بستری شدند ضربدر ۶ را بتوانیم به عدد مبتلایان برسیم می‌خواهم چی بگویم؟ هر وقت عدد مرگ را به من بدهند می‌فهمم مبتلا چند تا است حالا شما یک عدد مبتلا دارید یک عدد اعلامی دارید می‌گویید من این تعداد را شناسایی کردم فاصله تعدادی که شناسایی کردید با تست با تعداد مبتلایی که تخمین زده می‌شود فاصله شناسایی شما ست این به کی برمی‌گردد؟ به این‌که چه میزان تست دارد در کشور انجام می‌شود چرا اساس پیشگیری از کرونا دو تا چیز است یکی تشخیص زودرس یکی ایزوله کردن فرد مبتلا این اصلاً دو تا چیز بیشتر نیست پس ما در بحث مربوط به تشخیص زودرس می‌بینیم با تأخیر انجام می‌دهیم.

گسترش افسارگسیخته شیوع کرونا و مشکلات روحی، روانی کادر بهداشت و درمان

جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی رژیم اعلام کرد شیوع افسارگسیخته کرونا نیمی از کادر بهداشت و درمان را با مشکلات روحی و روانی مواجه کرده است.

روز پنجشنبه اول مهر، جلیل کوهپایه‌زاده در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان رژیم گفت: « یکی از شایع‌ترین مسائلی که در دوران شیوع کرونا برای بسیاری از افراد جامعه به‌خصوص کادر درمان به‌وجود می‌آید مشکلات روحی و روانی و به خطر افتادن سلامت روان آنها است.»
وی در ادامه افزود: «مشکلات روانی مانند اختلالات جسمانی نیست که دلیل مشخصی داشته باشد، بلکه در نتیجه موضوعاتی که روان فرد را پس از یک مدت طولانی فرسوده می‌کند به‌وجود می آیند. دلیل ابتلای اغلب پرسنل بیمارستانها و کادر درمان به این مشکلات حضور بی‌وقفه در بخش کرونا بوده است. متأسفانه تعداد افراد بستری شده در بیمارستانهای روانپزشکی نسبت به سال گذشته هم‌چنان جایگاه آماری خود را حفظ کرده است و مشکلات روحی و روانی کماکان در حال درگیر کردن افراد زیادی در جامعه است».

روز سیاه کرونا در کردستان با دو رقمی شدن فوتی‌های کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان روز چهارشنبه ۳۰مهر را روز سیاه کرونا در کردستان اعلام کرد و گفت: فوتیهای کرونا دو رقمی شد. فرزین رضاعی از شناسایی ۲۹۹بیمار جدید مبتلا به کرونا و مرگ ۱۴تن در ۲۴ساعت تاکنون در استان کردستان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۵۵۶بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند.

معاون علوم پزشکی اراک: در ابتدای سراشیبی تاریک کرونا قرار داریم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در ابتدای یک سراشیبی و تاریکی قرار داریم. این روند تا ۵ تا ۶ماه آینده ادامه خواهد داشت و حتی بدتر هم خواهد شد و به‌نظر می‌رسد در چند ماه آینده به اوج فشار کاری و تاریکی‌ها برسیم، هنوز به نقطه اوج نرسیده‌ایم. صادقی افزود: شاهد افزایش آمار ابتلا در بین کادر درمان هستیم به‌طوری که ۱۰درصد توان کادر درمان به‌دلیل ابتلا از پروسه درمانگری خارج شده‌اند.