728 x 90

ایران: داستان ناگفته، برنامه تلویزیونی هیل نشریه کنگره آمریکا – بررسی تاریخچه و فعالیتهای سازمان مجاهدین خلق ایران -(بخش پنجم) + فیلم

ایران: داستان ناگفته - سفیر لینکلن بلومفیلد
ایران: داستان ناگفته - سفیر لینکلن بلومفیلد

پنجمین قسمت سریال تلویزیونی داستان ناگفته که توسط نشریه کنگره آمریکا، هیل تهیه شده است به بررسی تاریخچه و فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق ایران پرداخته است:

در پنجمین سری ایران داستان ناگفته. این هفته ما مجاهدین خلق گروه اصلی اپوزیسیون ایران را بررسی می‌کنیم واقعاً سازمان مجاهدین خلق چیست.

چه کسی پشت سر این شورش شجاعانه علیه یک حکومت استبدادی بود.

خامنه‌ای با نام بردن از مجاهدین هیچ شکی در این مورد باقی نگذاشت.

در ایران در سال ۱۹۶۵ سه دانشجوی مسلمان دانشگاه، مجاهدین خلق ایران را برای ایجاد تغییرات اجتماعی و سیاسی تأسیس کردند. ایران در آن زمان تحت حکومت شاه، یک پادشاه تحت الحمایه آمریکا، که فساد و زندگی عجیب و غریب او افسانه‌ای بود، قرار داشت. پلیس مخفی شاه ساواک که به‌خاطر شکنجه مخالفان شناخته شده بود، در نهایت بسیاری از رهبران و اعضای مجاهدین را دستگیر کرد. دادگاههای نظامی شاه، رهبران مجاهدین را به مرگ محکوم کردند. اکثراًً‌، از جمله بنیانگذاران توسط جوخه آتش در ۱۹۷۲ به ضرب گلوله کشته شدند. تنها بازمانده رهبری مجاهدین مسعود رجوی بود. حکم اعدام او بعد از فشارهای بین‌المللی به حبس ابد تبدیل شد.

او چند روز قبل از سقوط شاه آزاد شد. مجاهدین مقاومت ضد شاه را رهبری می‌کرد و به سرعت تبدیل به بزرگترین حزب سیاسی ایران شد. تظاهرات آنها جمعیت‌های بزرگی از جمله زنان و معترضان جوان را جذب می‌کرد.

 

تلویزیون هیل می‌افزاید:

بعد از این‌که آخوندهای بنیادگرا رهبری انقلاب ۱۹۷۹ را غصب کردند و سفارت ایالات متحده را گرفتند، به ضدیت علیه مجاهدین پرداختند.

مجاهدین خلق روی آزادی تمرکز کردند. وقتی افراد خمینی دیدند که آنها ملت را بسیج کرده که به خیابان‌ها بیایند، همان‌طور که در ماه ژوئن ۱۹۸۱(خرداد ۱۳۶۰) کردند، به روی همه آتش گشودند و حکومت ترور و وحشت در پی آن شروع شد.

و حالا سفیر لینکلن بلومفیلد به ما پیوسته است. وی یک کتاب در مورد مجاهدین نوشته و برای سال‌ها در وزارت امور خارجه و وزارت دفاع، خدمت کرده است.

 

سفیر بلومفیلد می‌گوید: آنها بسیار سازمان‌یافته‌اند. آنها بسیار با صلاحیت هستند. و آنچه در واقع مردم نمی‌دانند این است که این سازمان با رهبری زنان اداره می‌شود نه تنها در سطح بالا بلکه تقریباً در همه سطوح. این یک اپوزیسیون سیاسی به رهبری زنان است و آنها بسیار بسیار با صلاحیت هستند.

سفیر بلومفید در مورد افشای برنامه تسلیحات اتمی رژیم و این‌که نماینده کنگره برد شرمن نقش حساسی که مجاهدین خلق در افشای برنامه تسلیحات اتمی رژیم ایران در سال ۲۰۰۲ داشتند را مطرح و تأیید کرد می‌گوید:‌

خوب من می‌توانم به شما بگویم که پرزیدنت بوش هم تصدیق کرد که گروه مخالف رژیم ایران این گزارشها را افشا کرده است بله سایتهای خاصی وجود داشت که تا زمانی که توسط اعضای اپوزیسیون اعلام نشده بود، ناشناس مانده بودند. ضمنا این زمانی بود که ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد برنامه هسته‌یی با رژیم ایران مذاکره می‌کردند و معلوم شد که رژیم ایران در همان زمان مذاکره، فریبکاری می‌کرده است و مشخص شد که (رژیم ایران) با سوء نیت برخورد می‌کند، همان چیزی که روحانی بعداً به آن افتخار می‌کرد، سپس سازمان ملل ‌متحد تحریم‌های شدیدی را در شورای امنیت در سال ۲۰۰۹ بر روی رژیم ایران اعمال کرد که منجر به آمدن رژیم به پای میز مذاکره شد.

سفیر بلومفیلد درباره یکی از بزرگترین اتهامات علیه مجاهدین خلق و این‌که آیا اتهامات تروریستی علیه مجاهدین خلق واقعیت دارد و آیا آنها هرگز به‌عنوان یک گروه تروریستی نامگذاری شده‌اند می‌گوید:‌

آنها از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ به‌عنوان یک گروه تروریستی توسط ایالات متحده نامگذاری شده بودند. اما چیزی که باید گفت این است که آنها هرگز تروریست نبوده‌اند. چهار دادگاه عمده از جمله در ایالات متحده بود که باعث شد هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، آنها را از لیست خارج کند، زیرا آنها نتوانستند شواهد معتبری ارائه دهند که مجاهدین خلق در گذشته تروریست بوده‌اند. البته مجاهدین حدود ۲۰سال مبارزه مسلحانه با رژیم داشتند.

این مبارزه توسط دادستانی فرانسه و یک تحقیق هشت ساله مورد بررسی قرار گرفت. و هنگامی که او در نهایت حکم داد، گفت که نه تنها هیچ‌کدام از این افراد مرتکب تروریسم نشده‌اند، بلکه هرگز در گذشته هیچ عملیاتی را که انجام دادند تروریسم نبوده، بلکه مقاومت مشروع در برابر استبداد بوده است. اتحادیه اروپا و انگلستان نیز پرونده‌های عمده در دادگاهها داشتند. اما مجاهدین به‌طور کامل در تمام این دادگاهها تبرئه شدند.

 

سفیر لینکلن بلومفیلد همچنین در پاسخ به سؤالی درباره میزان حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل ایران می‌گوید:

این یک سؤال عالی است و کاملا صادقانه بگویم نه تنها من نمی‌دانم بلکه هیچ‌کس دیگری هم نمی‌داند. اما من به شما یک چیز می‌گویم که رژیم هرگز اجازه نداده است کسی در مورد آنها به مدت ۳۹سال صحبت کند. اما در سال گذشته با تمام اعتراضات مردمی که ادامه داشت، آنها نمی‌توانستند درباره مجاهدین صحبت نکنند. شکایتهایی از روحانیان ارشد حکومتی در ایران وجود دارد که از سازمان مجاهدین خلق برای سازماندهی تظاهرات در شهرهای سراسر ایران شکایت کرده و روحانی در ماه ژانویه سال گذشته به ماکرون در فرانسه تلفن کرد و از وی خواست تا جلوی شورای ملی مقاومت را بگیرد، زیرا آنها اعتراضات در داخل ایران را سازماندهی می‌کنند. آنها تلویزیون ماهواره‌یی دارند که پخش آن ۲۴ساعته به زبان فارسی است. رژیم سعی کرده است سیگنال را مسدود کند. همچنین رژیم سعی کرده بشقابهایهای ماهواره‌یی را از روی پشت‌بام خانه‌های مردم بدزدند و با چند تانک در چند شهر آنها را تخریب کردند.. ما همه عکسهای این صحنه را دریافت کرده‌ایم اما پیام منتقل می‌شود. مردم ایران هر روز در معرض آنچه در خارج از کشور واقع می‌شود قرار می‌گیرند. آنها حقیقت را می‌دانند.

سفیر بلومفیلد درباره اقدامات تبلیغی ضد مجاهدین می‌گوید:

کتابی که به‌زودی منتشر می‌کنم، حدود یازده‌هزار کلمه است که می‌گوید مردم، این از واشنگتن است، می‌گوید که حقیقت اینجاست. و پاسخ این است که آنها بسیار مؤثر بوده‌اند. آنها ۴۰سال موفقیت در استفاده از یک عبارت قدیمی پنتاگون که دود از کله بلند می‌شود داشته‌اند. من را ببخشید اما این چیزی است که آنها انجام داده‌اند. آنها این چیزها را تکرار کرده‌اند، اغراق کرده و آن را تزیین کرده‌اند و چیزهایی را به لیست اضافه کرده‌اند که مجاهدین هیچ ارتباطی با آن نداشتند و تا آنجا و آن‌قدر آنها را تکرار کردند و کسانی در غرب و بنیادهای فکری و رسانه‌ها و شبیه به آن جا دادند که وانمود می‌کنند صدای مستقل هستند که مردم در واشنگتن آن را باور کنند.

حالا مطمئن نیستم این کل داستان باشد. اگر من یک خبرنگار باشم من یک ویزا برای تهران می‌خواهم. و می‌خواهم سالم بازگردم و می‌خواهم مصاحبه‌یی با وزیر خارجه ظریف داشته باشم. اما در آنجا من هرگز نمی‌توانم در مورد مجاهدین یک کلمه بگویم چون لحظه‌ای که شما در مورد شورا و یا مجاهدین می‌گویید، این واقعیت است که هرگز به ایران باز نخواهید گشت و مصاحبه دیگری نخواهید کرد. بنابراین من فکر می‌کنم رسانه‌ها با خود سانسوری در این موضوع عمیقاً تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و به این دلیل است که من از مجاهدین صحبت می‌کنم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات