728 x 90

اوکراین و مولداوی به‌طور رسمی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شدند

اوکراین و  مولداوی
اوکراین و مولداوی

رهبران اتحادیه اروپا پنجشنبه ۲تیر اعلام کردند اوکراین به‌طور رسمی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شده است و کی‌یف و بروکسل از آن به‌مثابه یک تحول ژئوپلتیکی بزرگ و «لحظه تاریخی» نام برده‌اند.
در همین رابطه جوزف بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «مردم اوکراین عضو خانواده اروپا هستند. آینده اوکراین با اتحادیه اروپا گره خورده. امروز آغاز یک سفر طولانی است که با یکدیگر طی خواهیم کرد».


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با انتشار توئیتی این تصمیم اتحادیه اروپا را «یک لحظه منحصر به فرد و تاریخی» نامید و نوشت «آینده اوکراین در اتحادیه اروپاست».
برای اولین بار روز پنچشنبه ۲۶خرداد موضوع عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا از سوی رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا در جریان دیدار خود از اوکراین و گفتگو با زلنسکی صورت گرفت و پیش‌بینی می‌شد که کمیسیون اروپا به‌زودی این تصمیم را رسماً اعلام کند.

پیش از این شش سال پس از آن‌که بریتانیایی‌ها رأی به خروج کشور خود از اتحادیه اروپا دادند مولداوی نیز مانند اوکراین به‌طور رسمی نامزد عضویت در این اتحادیه شد.
شایان یادآوری است که تجاوز نظامی روسیه به اوکراین باعث شد که اوکراین به طور رسمی درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را بکند.

بر اساس گزارشهای منتشر شده راه درازی تا عضویت کامل این دو کشور در اتحادیه اروپا وجود دارد و ممکن است این پروسه سال‌ها به‌طول انجامد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ece56cf2-b9d2-4e76-b0e6-9dca010f6ee9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات