728 x 90

اوکراین، خواستار مجازات حبس ابد برای عاملان سقوط هواپیمایی اوکراینی شد

هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران
هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران

به گزارش رویترز، روز جمعه ۲۳آبان، گیوندوز ممدوف، معاون دادستان عمومی اوکراین، در اظهاراتی که به‌صورت کتبی در اختیار رویترز قرار داده، گفته است که رژیم ایران هم‌چنین درخواست کیف را مبنی صدور حکم حبس ابد برای کسانی که مسئول شلیک موشک به هواپیما بوده‌اند، رد کرده است.

گفته می‌شود این نوشته پیش از سومین دور مذاکرات دو کشور بر سر مسأله سقوط آن هواپیما، که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، در اختیار رویترز قرار گرفته است.

لازم به یادآوری است که بامداد چهارشنبه ۱۸ دیماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

تاکنون نه تنها مسببان سرنگونی این هواپیما هنوز محاکمه نشده‌اند، بلکه چندین فعال مدنی که به اقدام سپاه معترض بودند نیز توسط دستگاه قضایی رژیم ایران به زندان محکوم شده‌اند.

معاون دادستانی اوکراین گفته است که ارزیابی اولیه حقوقی نشان می‌دهد که این تراژدی یک «جنایت بزرگ» است که ۱۷۶غیرنظامی با تجهیزات نظامی کشته شدند. او گفته است که مجازات حبس ابد باید اعمال شود و به خانواده قربانیان غرامت پرداخته شود.