728 x 90

اهداف مخفی رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای، گزارش مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی + فیلم

سایت افشانشده موسوم به پروژه ۱۱۰ طرح آماده تولید قطعات فلزی اورانیوم برای سلاحهای اتمی است

اهداف مخفی رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای
اهداف مخفی رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای

گزارش مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی

درباره اهداف مخفی رژیم برای دسترسی به سلاح هسته ای

 

هدف یک سایت افشانشده موسوم به پروژه ۱۱۰طرح آماده

تولید قطعات فلزی اورانیوم برای سلاحهای اتمی است

 

در تاریخ ۱۱ژانویه ۲۰۱۹، مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی یک گزارش تحقیقاتی در مورد مدارک به‌دست آمده درباره فعالیتهای مخفی اتمی رژیم برای دستیابی به بمب اتمی را منتشر کرد. این گزارش یکبار دیگر اثبات می‌کند که رژیم آخوندی گزارشهای دروغ و جعلی برای پوشاندن ابعاد برنامه مخفی اتمی خود در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است. چیزی که مقاومت ایران از سالها پیش طی کنفرانسه‌ای مطبوعاتی متعدد آن‌را افشا و به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و افکار عمومی جهان رسانده بود.

نویسندگان گزارش مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی درباره فعالیتهای مخفی اتمی رژیم می‌نویسند:

رژیم ایران مدتهای طولانی در تلاش برای کسب تواناییهای دستیابی به قابلیتهای فلزی اورانیوم بود و برخی از مستندات مربوط به چنین فعالیتهایی در جریان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه‌های قبلی تسلیحات هسته‌یی رژیم ایران یافت شده است. یافته‌های جدید نور بیشتری بر اهداف رژیم ایران برای دستیابی به توانایی سلاح های هسته‌یی در طی یک دوره کوتاه مدت،می اندازد

 

این گزارش که با تیتر «یک بخش کلیدی از معمای آماد: پروژه بروجردی برای تولید قطعات اورانیوم فلزی و سلاح های هسته‌یی» منتشر شده، نشان می‌دهد که رژیم آخوندی از اواخر سال ۱۳۸۰یک پروژه ساخت یک مجموعه زیرزمینی و تونل برای دستیابی به بمب هسته‌یی را در سایت پارچین شروع کرده که موسوم به پروژه بروجردی بوده است. این پروژه یک بخش کلیدی از طرح ساختن کلاهک هسته‌یی رژیم بوده که تحت نام پروژه آماد نام گذاری شده بود در این گزارش از جمله آمده است: هدف برنامه «آماد»، تولید و ساخت قطعات فلزی اورانیوم برای کلاهک‌های هسته‌یی و ساخت پنج سیستم کلاهک هسته‌یی برای تحویل موشک ها بوده است. این یک گام کلیدی برای تولید کلاهک هسته‌ای، و تولید مواد مهار کننده شکافت یک کلاهک هسته‌یی است.

این پروژه شامل ساخت ۱۲کارگاه زیرزمینی برای ساخت بخش مختلف سلاح هسته‌یی در تونلهای زیر زمین بوده است.

 

بر اساس این گزارش، شروع این پروژه در ۲۰فوریه ۲۰۰۲، از طرف سید شمس‌الدین بوربورودی، نماینده مؤسسه آموزش و تحقیقات دفاعی وزارت دفاع ایران و امیر حاجی زاده، از ستاد نیروی هوایی سپاه)، قرارداد ساخت یک مجتمع تونل هسته‌یی زیرزمینی بزرگ در سایت پارچین امضا شده است.

سرتیپ پاسدار امیر حاجی‌زاده در حال حاضر سرکرده نیروی هوایی سپاه پاسداران رژیم است.

گزارش مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی می‌افزاید: بر طبق گزارشهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این سایت هرگز تحت بازرسی قرار نگرفته است و رژیم ایران این موضوع را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح نکرده است. این‌که امروزه چه کسی این سایت را کنترل کرده و یا هدف آن شناخته شده نیست. با این حال، در تصاویر ماهواره‌ای تجاری (نگاه کنید به شکل ۱۴) می‌توان دید که نهایتاً این سایت هم‌چنان مشغول بکار است و به همین دلیل، بررسی دقیق‌تر لازم است.

این مجموعه تونل ویژه در پارچین چندین سال پیش شناسایی شده بود.

 

تهیه‌کنندگان این گزارش مشترک از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستند تا سایتها، تأسیسات، مکان و مواد مرتبط با این فعالیتها را راستی‌آزمایی کرده و رژیم ایران را وادار به همکاری با تحقیق‌کنندگان کند.

 

یادآوری می‌کنیم که مقاومت ایران از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۷ مجموعاً ۷افشاگری در مورد فعالیتهای مخفیانه هسته‌یی رژیم در سایت پارچین داشته است.

از جمله در تاریخ ۱۹نوامبر ۲۰۰۴ - ۱۹آبان ۱۳۸۳، در پاریس آقای سید المحدثین، فعالیت غنی‌سازی لیزری اتمی در سایت پارچین را افشا کرد.

در تاریخ ۴مارس ۲۰۰۴فروردین ۱۳۸۳ علیرضا جعفرزاده در واشنگتن، غنی‌سازی لیزری در تونل مخفی در سایت پارچین زیر نظر یکی از متخصصان هسته‌یی وزارت دفاع را افشا کرد.

در تاریخ ۲۲نوامبر ۲۰۰۵ - ۲ آذر ۱۳۸۴. علی صفوی و شاهین قبادی، در وین افشا کردند که رژیم آخوندی در بازرسی از سایت پارچین بازرسان آژانس را به محل متفاوتی از محل فعالیت اتمی برده‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات