728 x 90

انعکاس خبرگزاریهای بین‌المللی از کنفرانس نمایندگی شورای ملی مقاومت در انگلستان و ثبت شکایتها توسط مخالفان رژیم ایران، علیه رئیسی

کنفرانس نمایندگی شورای ملی مقاومت در انگلستان
کنفرانس نمایندگی شورای ملی مقاومت در انگلستان

خبرگزاری فرانسه: ثبت شکایتها علیه رئیسی در اسکاتلند و انگستان به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و نسل‌کشی توسط مخالفان رژیم ایران

این شکایات مربوط به‌نقش رئیسی در اعدام‌های جمعی سال۱۳۶۷ است

خبرگزاری فرانسه ۲۱مهر۱۴۰۰:

مخالفان ایرانی روز چهارشنبه در گلاسگو گفتند آنها شکایتها از رئیسی رئیس‌جمهور رژیم ایران به جرم نقض حقوق‌بشر و نسل‌کشی را نزد پلیس اسکاتلند ثبت کرده‌اند. در انگلستان نیز که دارای سیستم حقوقی جداگانه است شکایت مشابهی به‌ثبت رسیده است.

این شکایات مربوط به‌نقش رئیسی در جریان اعدام‌های جمعی در سال۱۳۶۷ است.

حسین عابدینی، در کنفرانس مطبوعاتی گفت که رئیسی باید به‌خاطر مشارکت در قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷ مورد حسابرسی قرار گیرد.

عابدینی به‌خبرنگاران، گفت: «رئیسی به‌عنوان یک مقام ارشد رژیم ایران باید به‌خاطر نسل‌کشی و جنایات متعددی که علیه بشریت مرتکب شده مورد حسابرسی قرار گیرد. جامعهٔ بین‌المللی باید برای تحقیق دربارهٔ قتل‌عام۶۷ و نقش رئیسی در آن دست به‌اقدام بزند».

شورای ملی مقاومت ایران به‌دستگیری رئیسی فراخوان داد تا در صورت سفر او به‌گلاسکو برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان‌ملل از ۳۱اکتبر، دستگیر شود.

خمینی با صدور فتوایی حکم اعدام همهٔ حامیان سازمان مجاهدین خلق ایران را صادر کرد.

به‌گفتهٔ شورای ملی مقاومت ایران، هیأت‌های ویژهٔ مرگ برای اجرای آن حکم ایجاد شد.

استراون استیونسون نماینده پیشین پارلمان اروپا از اسکاتلند گفت که به‌نمایندگی از شورای ملی مقاومت ایران نامه‌یی به‌ ایان لیوینگستون ‌رئیس پلیس اسکاتلند ارسال کرده است.

استیونسون، می‌گوید: «شاکیان در نامه‌یی به رئیس پلیس لیوینگستون می‌گویند که خودشان یا خویشاوندان یا هم‌سلولی‌هایشان در معرض جنایت شکنجه و اعدام‌های فراقضایی در ابعاد وسیع قرار گرفته‌اند».

«آنها در شهادت خود توضیح می‌دهند که چگونه در تابستان۶۷، آنها را به‌زندان گوهردشت در غرب تهران منتقل کردند و در آنجا در یک استماع ۳دقیقه‌یی با رئیسی در نقش دادستان عمومی مواجه شدند و از آنها پرسیده شد: آیا هم‌چنان از سازمان مجاهدین خلق ایران حمایت می‌کنند؟».

استیونسون گفت: رئیسی رئیس سابق قضاییهٔ (رژیم) ایران، به‌طور گسترده به‌عنوان «جلاد تهران» شناخته می‌شود و به‌دلیل سلسلةی از موارد نقض حقوق‌بشر در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

عفو بین‌الملل و هیومن رایتس واچ هر دو خواستار کیفرخواست علیه وی به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و جنایت علیه بشریت شده‌اند.

استاندارد - انگلستان

کنفرانس مطبوعاتی نمایندگی شورای ملی مقاومت در انگلستان

استرون استیونسون گفت: از وزیر ارشد، وزیر خارجه و وزیر کشور اسکاتلند می‌خواهم اطمینان حاصل کنند که به‌هیچ‌وجه به‌رئیسی اجازه داده نشود به‌انگلستان یا به‌هیچ کشور متمدن دیگری قدم بگذارد.

استراون استیونسون نمایندهٔ پیشین پارلمان اروپا از وزیر ارشد، وزیر امور خارجه و وزیر کشور اسکاتلند، خواسته است که حضور رئیس‌جمهور ایران در اجلاس جهانی آب و هوای کوپ۲۶ در گلاسکو را ممنوع کند؛ وی (رئیسی) را به «کشتار جمعی» متهم کرد.

او که روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در گلاسکو صحبت می‌کرد، گفت یک درخواست رسمی به یان لیوینگستون Iain Livingstone رئیس پلیس اسکاتلند، فرستاده که در آن خواستار آغاز تحقیقات جنایی علیه رئیسی بر اساس صلاحیت جهانی، به‌اتهام نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت شده است.

(استیونسون گفت:) «من از وزیر ارشد و لیز تراس، وزیر امور خارجه و وزیر کشور، پریتی پاتل، می‌خواهم با همدیگر رایزنی کنند و در این مورد بحث کنند و اطمینان حاصل کنند که یک ابتکار سیاسی وجود خواهد داشت تا به‌هیچ‌وجه به‌این فرد اجازه داده نشود به‌انگلستان بیایید یا به‌هیچ کشور متمدن دیگری قدم بگذارد» .

وی گفت که نامه به‌آقای لیوینگستون، به‌همراه نامه‌یی از پنج نفر از زندانیان سیاسی سابق در ایران و بستگان آنها و هم‌چنین پرونده‌یی با بیش از ۱۰۰ صفحه شواهد، ارائه شده است.

از جمله کسانی که در کنفرانس مطبوعاتی که توسط (نمایندگی) شورای ملی مقاومت ایران در انگلستان سازماندهی شد، صحبت کردند، امضاکنندگان نامه بودند که در مورد قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۱۳۶۷ شهادت دادند.

آقای استیونسون گفت که مالکوم گراهام Malcolm Graham، معاون رئیس پلیس، به‌او گفته است پرونده را ثبت کرده است

وی افزود: «ما اطمینان داریم که پلیس اکنون فعالیت‌هایش را تسریع کرده و انجام تحقیقات کامل را تضمین خواهد کرد».

شورای ملی مقاومت ایران، گفت: «ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کنونی رژیم ایران، در سال۱۳۶۷ عضو «هیأت مرگ» در تهران بود. هیأتی که برای اجرای فتوای خمینی، تشکیل شد که دستور نابودی سازمان مجاهدین خلق ایران را می‌داد.

(شورای ملی مقاومت گفت:) «هیأت‌های مرگ که در سراسر ایران تشکیل شد دستور اعدام شتاب‌زده و فراقضایی بیش از ۳۰هزار زندانی سیاسی را داد که اکثریت آنها اعضا و حامیان سازمان مجاهدین خلق بودند».

سخنگوی دولت اسکاتلند، گفت: دولت اسکاتلند هیچ برنامه‌یی برای ملاقات با نمایندگان (رژیم) ایران در طی کنفرانس کوپ۲۶ ندارد. ما نقض حقوق‌بشر را قاطعانه محکوم می‌کنیم و از همهٔ کشورها می‌خواهیم استانداردهای بنیادین بین‌المللی - از جمله تعهد به‌احترام به حفاظت از و اجرای حقوق‌بشر را رعایت کنند».

سخنگوی پلیس اسکاتلند گفت: «ما اطلاعاتی را دریافت کرده‌ایم که در حال ارزیابی است».

با دولت انگلستان برای اظهارنظر تماس گرفته شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات