728 x 90

انتقال موفقیت‌آمیز ۴۲۲تن از اعضای گروه دفاع مدنی سوریه به اردن

کلاه سفیدهای سوریه
کلاه سفیدهای سوریه

رسانه‌های عربی روز خبر دادند صدها تن از اعضای گروه دفاع مدنی که به‌نام کلاه سفیدهای سوریه نیز شناخته می‌شوند بعد از این‌که با تهاجمات وحشیانه رژیم اسد روبه‌رو شدند توسط کشورهای بزرگ به خاک اردن منتقل شدند. قرار است این افراد به همراه خانواده‌هایشان به کشورهای اروپایی و کانادا منتقل شوند.

گروه دفاع مدنی سوریه به‌خاطر جانفشانی هایشان برای نجات شهروندان سوری از بمباران و گلوله بارانهای رژیم اسد مورد تقدیر کشورهای غربی قرار گرفته است.

کشورهای اروپایی به همراه آمریکا و کانادا از اسراییل خواستند تا عملیات انتقال کلاه سفیدها و خانواده‌های آنها را از بلندیهای جولان انجام دهد. ارتش اسراییل نیز این خبر را تأیید کرد.

 

خشم رژیم اسد از انتقال اعضای گروه دفاع مدنی سوریه

محمد الکاید سخنگوی وزارت‌خارجه اردن اعلام کرد با پیشروی نظامیان اسد، اسراییل ۸۰۰نفر از افراد کلاه سفیدها و خانواده آنها را به اردن منتقل کرده تا از آنجا عازم انگلیس، کانادا و آلمان شوند..

او خاطرنشان کرد که برنامه‌ریزی برای عبور این افراد با مدیریت سازمان ملل انجام شده است.

به‌دنبال عملیات انتقال موفقیت‌آمیز ۴۲۲تن از اعضای گروه دفاع مدنی سوریه و خانواده‌هایشان از جنوب این کشور به اردن، رژیم اسد در واکنشی خشمگینانه، نسبت به این عملیات بزرگ که با شرکت چند کشور از جمله انگلستان، آلمان و کانادا به نتیجه رسید، غیظ و هراس شدید خود را به نمایش گذاشت.

به گزارش رسانه‌های خبری، یک منبع در وزارت‌خارجه دیکتاتور سوریه به‌نحو مسخره‌یی گفت که دمشق «پیشتر نیز نسبت به خطر این گروه علیه صلح و ثبات سوریه و همچنین منطقه.... هشدار داده است».

انتقال داوطلبان فداکار دفاع مدنی سوریه از جنوب این کشور به اردن که از طریق بلندی‌های جولان انجام شد، به‌دنبال حملات وحشیانه رژیم اسد به این منطقه صورت گرفت. قرار است آنها، به کشورهای خارجی از جمله انگلستان، آلمان و کانادا منتقل شوند.

 

یک منبع دولتی در اردن گفت ۴۲۲نفر از طریق بلندیهای جولان از سوریه به اردن منتقل شدند و این عدد کمتر از ۸۰۰نفری است که وزارت‌خارجه اردن اعلام کرده بود.

این منبع اضافه کرد که افراد یاد شده در اردن خواهند بود و طی سه ماه به کشورهای انگلستان، آلمان و کانادا منتقل خواهند شد

یک منبع مطلع دیگر گفت قرار بوده است که ۸۰۰تن از افراد این گروه از سوریه خارج شوند ولی به‌دلیل ایستگاههای ایست و بازرسی اسد و حضور داعش در منطقه تنها ۴۲۲نفر خارج شدند.

 

استقبال آلمان و کانادا از انتقال گروه دفاع مدنی سوریه

هفته‌نامه بیلد آلمان که اولین خبر انتقال این گروه را درج کرده است، نوشت قرار است که آلمان به ۵۰تن از این افراد پناهندگی بدهد. این هفته‌نامه به‌نقل از هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نوشت: «انسانیت به ما حکم می‌کند که برای این امدادگرهای شجاع خانه تأمین کنیم و از آنها حمایت نماییم. »

 

سخنگوی وزرات کشور آلمان نیز گفت برلین هشت نفر از اعضای گروه کلاه سفیدها و خانواده‌هایشان را خواهد پذیرفت.

وزارت‌خارجه کانادا نیز اعلام کرد ۵۰تن از اعضای این گروه را به همراه خانواده‌هایشان خواهد پذیرفت.

وزارت‌خارجه کانادا گفت «کلاه سفیدهای سوریه شاهد اعمال وحشیانه‌ای بوده که رژیم اسد و حامیان او انجام داده‌اند». وزارت‌خارجه کانادا در ادامه گفت: «نسبت به این افراد شجاع و فروتن احساس مسئولیت عمیق انسانی می‌کنیم».

 

 

استقبال انگلستان از عملیات انتقال گروه دفاع مدنی سوریه

 

انگلستان نیز از عملیات انتقال این گروه استقبال کرد و از دوستان خود خواست تا در این برنامه مشارکت داشته باشند.

وزیر خارجه انگلستان جرمی‌هانت در حساب توییترش نوشت « خبر خوب، انگلستان و دوستانش در انتقال کلاه سفیدها و خانواده‌هایشان موفق شدند».

 

پس از پایان عملیات انتقال کلاه‌سفیدها از جنوب سوریه، گروه دفاع مدنی طی بیانیه‌یی در این رابطه تأکید کرد: «حمله شدید به جنوب سوریه به اشغال این منطقه توسط رژیم اسد و متحدانش منجر شد. علاوه بر بمباران سنگین هوایی مناطق مسکونی، کلاه‌سفیدها از اهداف مشخص این حملات بودند.

بر اثر بمباران رژیم اسد و متحدانش ۴تن از داوطلبان کشته و چندین تن مجروح شدند. همچنین ۴مرکز کلاه سفیدها هدف قرار گرفت و بسیاری از خودروهایی که این گروه از آنها برای نجات قربانیان استفاده می‌کردند نابود شد».

 

بیشتر بخوانید

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات