728 x 90

انتقال زندانیان سیاسی مهدی فراحی شاندیز و محمد ریاضت به سلول انفرادی

زندانیان سیاسی مهدی فراحی شاندیز و محمد ریاضت در زندان مرکزی کرج
زندانیان سیاسی مهدی فراحی شاندیز و محمد ریاضت در زندان مرکزی کرج

زندانیان سیاسی مهدی فراحی شاندیز و رضا ریاضت، پس از اعلام اعتصاب غذا به سلول انفرادی منتقل شدند.

این زندانیان از روز ۲۵مهرماه ۹۸، در اعتراض به شرایط اسفناک زندان مرکزی کرج اعتصاب غذا کرده‌اند و روز ۲۶مهرماه به سلولهای انفرادی منتقل شدند.

 

لازم به توضیح است که تعداد زیادی از زندانیان این زندان حتی از داشتن تخت و اتاق محروم هستند. آنها زندگی کارتن خوابی و خانه بدوشی دارند و در زمستان و تابستان، صبح تا شب را در حیاط زندان بدون سرپناه سر می‌کنند.

 

کیفیت و حجم غذا در این زندان به‌شدت پایین آمده است. نانها کوچکتر شده و زندانیان سیر نمی‌شوند. فروشگاه زندان از بیرون نان سنگگ خریده و به زندانیان به قیمت ۲هزار تومان می‌فروشند و به همین علت زندانیان مجبور هستند برای تأمین مواد غذایی خود از خانواده‌هایشان جهت خرید نان روزانه پول درخواست کنند.

 

وضعیت بهداشت زندان مرکزی کرج به‌شدت خراب است. پیش از این مقدار کمی مواد شوینده، برای شستشو و امور بهداشتی، به زندانیان داده می‌شد. اما همین میزان مواد شوینده نیز قطع شده است. تعداد قابل توجهی از زندانیان به بیماری گال مبتلا شده‌اند. با توجه به تراکم جمعیت و عدم بهداشت و قرنطینه نکردن زندانیان بیمار، تهدید همه گیر شدن این بیماری وجود دارد.

 

علاوه بر این وجود حشرات موذی از جمله ساس، شپش و سوسک در سالنها بیداد می‌کند. به‌دلیل غارت بودجه مربوط به سمپاشی و امور بهداشت، توسط مسئولان زندان، عملاً سمپاشی درست انجام نشده و زندانیان از نبود بهداشت و آلودگی رنج می‌برند.

 

تعدادی زندانی بیمار روحی - روانی که باید در مراکز درمانی بستری و رسیدگی شوند، در سالنها رها شده و وسط کریدور زندگی می‌کنند. علاوه بر این تعداد زیادی از زندانیان در زندان مرکزی کرج بی‌خانمان بوده و زندگی کارتن خوابی در زندان دارند. این زندانیان که آمار آنها در یک سالن به بیش از ۲۰۰نفر می‌رسد، سلول و تخت ندارند و به‌اجبار در حیاط زندان زیر آفتاب و باران زندگی می‌کنند و شبها در راهرو که محل رفت و آمد دیگر زندانیان است، می‌خوابند. زندگی خانه بدوشی، نبود آب برای استحمام و در دسترس نبودن مواد بهداشتی و شوینده همگی باعث بروز بیماریها و فشار حداکثری بر زندانیان است.

 

زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق و دبیر دبیرستانهای تهران است. او در سال ۹۰بازداشت و اتهام توهین به خامنه‌ای و اخلال در نظام به سه سال زندان محکوم شد. اما حکم او در زندان پس از پرونده‌سازیهای متعدد به ۱۲سال زندان افزایش یافت.

محمد ریاضت، راننده اتوبوس شرکت واحد کرج در مرداد ۹۷ در تظاهرات سراسری بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه‌ای ۲سال زندان محکوم شد.