728 x 90

وزارت‌خارجه آمریکا اسناد نقض کنوانسیون منع تکثیر تسلیحات شیمیایی توسط رژیم آخوندی را از طبقه‌بندی خارج کرد

وزارت  خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا

وزارت‌خارجه آمریکا گزارش از طبقه‌بندی خارج شده دولت در مورد عدم تبعیت رژیم ایران از کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را منتشر کرد: این گزارش که ناظر بر دوره زمانی اول ژانویه ۲۰۱۹ تا پایان دسامبر ۲۰۱۹ است، می‌گوید: دولت آمریکا تأیید می‌کند که رژیم ایران کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را به دلایل زیر نقض کرده است:

عدم اطلاع‌رسانی در مورد انتقال تسلیحات شیمیایی به لیبی در خلال جنگ لیبی و چاد در فاصله زمانی ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۷ که شورای ملی انتقالی لیبی در گلوله‌های توپ ۱۳۰ میلی متری و بمبهایی گاز خردل پیدا کرده بود و نیز عدم اعلام داشتن عناصر شیمیایی برای کنترل شورش ها. هر چند که وزارت دفاع رژیم ایران طیفی از عناصر شیمیایی برای سرکوب شورشها را به نمایش گذاشته بود.

این گزارش می‌گوید گروه موسوم به «شهید میثمی» در یک نمایشگاه وزارت دفاع شرکت کرده و توضیحاتی در مورد محصولاتش ارائه کرده بود که حاوی نارنجکها آسیب‌زننده و دودزا به‌نام «اشکان» بودند.

در برخی از تأسیسات ارتش رژیم ایران و نیز دانشگاه موسوم به امام حسین و دانشگاه مالک اشتر نیز در مورد گازهای شیمیایی برای ناتوان کردن هدف، تحقیقات انجام داده‌اند.

تا ۳۱ دسامبر۲۰۱۹ یکصد نود و دو کشور کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا کرده بودند که از میان آنها ۴کشور شامل برمه، رژیم ایران، روسیه و سوریه از کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی تبعیت نمی‌کنند. (سایت وزارت‌خارجه آمریکا ۲۱دی۹۹)