728 x 90

انتخابات عراق و انتظاراتی حول میزان پایین مشارکت مردم و جوانان

انتخابات عراق
انتخابات عراق

انتخابات زود هنگام پارلمان عراق امروز یکشنبه ۱۸مهر برگزار می‌شود. عراق در حال حاضر با بحران اقتصادی، فساد گسترده و تفرقه‌های قومی دست و پنجه نرم می‌کند.

الحره نوشت: با توجه به انتظاراتی حول میزان پایین مشارکت در انتخابات زود هنگام پارلمان عراق که یکشنبه آینده برگزار می‌شود، هشدارهایی وجود دارد که عدم تمایل عراقیها به رأی دادن ممکن است هدفی را که انتخابات در آن برگزار می‌شود غیرجدی می‌سازد.

فراخوان به برگزاری انتخابات زود هنگام، که طبیعتاً برای سال۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده بود، پس از فشار معترضانی که در اکتبر ۲۰۱۹ به خیابان‌ها آمدند تا به فساد طبقه سیاسی و افزایش نفوذ شبه‌نظامیان وفادار به تهران اعتراض کنند انجام شد.

ناامیدی و سرخوردگی بر عراقی‌هایی که در اعتراضات مردمی شرکت کردند و با سرکوب خونینی روبه‌رو شد که صدها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت، حاکم است و بسیاری از آنها تأیید می‌کنند که انتخابات را تحریم خواهند کرد.

بر اساس گزارشی که مجله"اکونومیست" انگلیس منتشر کرده است، اگر میزان مشارکت رأی دهندگان در انتخابات کم باشد، ممکن است انتخابات عراق بی‌فایده باشد.

این گزارش هشدار می‌دهد که تهدید به تحریم تنها ممکن است به نیروها و شبه‌نظامیان طرفدار رژیم ایران که دارای احزاب و نامزدهای شرکت‌کننده در انتخابات هستند کمک کند تا قدرت و نفوذ خود را در نهادهای دولتی تقویت کنند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات