728 x 90

بایدن برندهٔ اعلام‌شده در انتخابات آمریکا با ۲۵۳کارت الکترال در برابر ۲۱۳ تا بامداد جمعه

انتخابات آمریکا
انتخابات آمریکا

اعتراضهای شدیدالحن ترامپ و شکایت از تقلبات

تظاهرات و مقابلهٔ حقوقی

شمارش آرا تا بامداد جمعه ادامه دارد

رقابت تنگاتنگ برای به‌دست آوردن اکثریت در سنای آمریکا

دموکراتها و جمهوریخواهان تا شامگاه پنجشنبه هر کدام ۴۸کرسی را به‌دست آورده‌اند

۴کرسی باید تعیین‌تکلیف شود

در کنگره دموکراتها ۲۰۸کرسی و جمهوریخواهان ۱۹۰کرسی به‌دست آورده‌اند

۴۱کرسی باید تعیین‌تکلیف شود

انتخابات آمریکا که روز سه‌شنبه سوم نوامبر (۱۳آبان) با مشارکت بی‌سابقه رأی دهندگان بر گزارشد، هم‌چنان زیر نظاره جهانی به جانب نهایی شدن پیش می‌رود.

پس از دو روز، آخرین نتایج انتخاب ریاست جمهوری، تا شامگاه پنجشنبه آبان به وقت تهران، به گزارش سی.ان.ان جو بایدن دارای ۲۵۳ رأی الکترال در برابر ۲۱۳رأی برای ترامپ گزارش‌شده است.

رسانه‌های دیگر این آمار را ۲۶۴رأی الکترال برای بایدن و ۲۱۴رأی برای ترامپ گزارش کرده‌اند. با این حساب، جو بایدن با جلو افتادن از ترامپ تا رسیدن به حد نصاب پیروزی فقط ۶رأی الکترال فاصله دارد.

در همین حال و همزمان با ادامه شمارش آرا، درگیرهای حقوقی بر سر آمار و ارقام اعلام شده و نحوه شمارش و نظارت در حوزه‌های انتخاباتی بالا گرفته است .

چهار ایالت پنسیلوانیا با ۲۰رأی الکترال، جورجیا با ۱۶رأی الکترال، آریزونا با ۱۱رأی الکترال و نوادا با ۶رأی الکترال، ایالتهای سرنوشت سازی هستند که نتایج آنها تا بامداد جمعه اعلام نشده است. اما هر لحظه امکان اعلام دارد.

بایدن چهارشنبه شب از موضع برنده انتخابات سخنرانی کردو گفت: «می‌دانید که در مواجه با اپیدمی کرونا، مردم آمریکا بیش از هر زمان دیگر در تاریخ آمریکا در این انتخابات شرکت کردند. بیش از ۱۵۰میلیون نفر در انتخابات رأی دادند.
فکر می‌کنم خارق‌العاده است و اگر تاکنون هر شکی بود، دیگر نباید به یک دولت برآمده از مردم و برای مردم، شک داشت. این امر در آمریکا کاملاً زنده است. در اینجا مردم حکومت می‌کنند. قدرتی را نمی‌توان گرفت و اعمال کرد. بلکه باید از مردم جاری شده باشد. این اراده مردم است که تعیین می‌کند چه کسی رئیس‌جمهور آمریکا باشد و فقط هم همان اراده است. و اکنون بعد از یک شب طولانی شمارش آرا روشن است که در ایالت‌های کافی برنده شده‌ایم که به ۲۷۰ رأی الکترال برای پیروزی در کسب ریاست‌جمهوری دست‌یابیم.
من اینجا نیامده‌ام که اعلام کنم ما پیروز شده‌ایم، اما اینجا هستم که گزارش کنم، زمانی که شمارش آرا تمام شد ما معتقدیم که ما برنده خواهیم بود. ...

من می‌دانم که نظرات مخالف تا کجا در کشورمان سخت و عمیق است و بسیار چیزهای دیگر. اما این راهم به‌خوبی می‌دانم که برای پیشرفت باید رفتار با مخالفانمان را به‌عنوان دشمنانمان متوقف کنیم».

از سوی دیگر، دونالد ترامپ طی چند توئیت نوشت: «چطور است که هر بار آنها صندوق های رأی‌گیری پستی را می‌شمارند از نظر درصد و قدرت تخریب، (رأیهای پستی) بسیار ویرانگر هستند؟

از هر جایی دارند برای بایدن رأی پیدا می‌کنند. در پنسیلوانیا، ویسکانسین، و میشیگان. این خیلی برای کشور ما بد است!

آنها (دموکراتها) سخت در تلاشند تا ۵۰۰هزار رأی در پنسیلوانیا را ناپدید کنند. مثل میشیگان و دیگر ایالت ها!

به‌نظر می‌رسد میشیگان رأی‌های لازمی را پیدا کرده تا یک مرد جوان عالی یعنی جان جیمز را از سنا دور نگه دارد. چه چیز وحشتناکی دارد اتفاق می‌افتد.

ما در حال پیروزی بزرگی در پنسیلوانیا هستیم، اما وزیر روابط عمومی پنسیلوانیا الآن اعلام کرد که «هزاران رأی برای شمارش باقی مانده است».

در همین حال، رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ که به ایالت پنسیلوانیا رفته است در شهر فیلادلفیا درباره تقلب هشدار داد و از اقامه دعوای حقوقی در رابطه با انتخابات سخن گفت: «. . در این شکایت حقوقی خواسته شده است که وقتی این آرای پستی که می‌دانید بهرحال بسیار مشکوک هستند. این نوع از رأی دادن می‌دانید که همیشه به‌عنوان مستعدترین نوع برای تقلب و کلاهبرداری در نظر گرفته می‌شده است.

بر اساس قانون ما باید اجازه داشته باشیم که ناظر شمارش آرا باشیم. برای هر فرد آگاه ناظر بودن به مفهوم این است که بتواند آنرا مشاهده کند. ولی بنوعی که این مسأله توسط ماشین فاسد دمکراتها در فیلادلفیا ترجمه شده این است که ناظران می‌توانند در فاصله ۲۰ الی ۳۰فوت [۶- ۹ متر] قرار داشته باشند، که هرگز قادر نباشند رأی داده شده را رویت کنند و هرگز قادر نباشند درست بودن مهر پستی آنرا و درست بودن آدرس زده شده و امضای زده شده در بیرون آنرا رویت کنند. تمامی چیزهایی که اغلب منجر به رد صلاحیت قانونی رأی می‌شود یا این‌که باعث این می‌شود که به‌راحتی ۵۰هزار آرای تماماً تقلبی ریخته شود، چرا که نظارتی بر آن انجام نشده. این کار برای ۲۰ساعت در جریان بوده است...

حتی یک فرد جمهوریخواه قادر نبوده به هیچ‌کدام از این آرای پستی نگاه کند. تا جایی‌که ما می‌فهمیم می‌توانند از مریخ آمده باشد، یا این‌که از طرف کمیته ملی دمکراتها باشند. ...

متأسفانه فیلادلفیا و می‌توانم اینرا در مورد شهر خودم نیز بگویم که به تقلب آرا مشهور است، مشهور به این‌که افراد مرده می‌توانند رأی بدهند و ما رفته و چک خواهیم کرد چند فرد مرده اینجا رأی داده‌اند فکر نکنم نیازی باشد ولی ما اینکار را خواهیم کرد. ... . ما اقامه دعوی مشابهی در ایالت ویسکانسین داریم که دقیقاً همین موضوع آنجا هم اتفاق افتاده است. با این تفاوت که در ویسکانسن ساعت ۴ یا سه صبح بشکل مرموزی در حدود ۱۲۰هزار رأی ظاهر می‌شود. اوه، این همه رأی رسیدند. ما هیچ تصوری نداریم که آنها به‌طور واقعی رأی باشند ما تصوری نداریم که آیا امضا شده‌اند و آیا مهر پستی درستی خورده‌اند یا این‌که همان کسی که ۱۲۰هزار رأی را داد، این را هم داده است».

پم باندی دادستان کل پیشین پنسیلوانیا: «... همان‌طور که شهردار جولیانی گفت هر رایی در هر ایالتی باید منصفانه شمرده شود. آنچه که ما دیده‌ایم و ما یک ویدئو از آن داریم که برای شما منتشر خواهیم کرد، آنها چیزی گذاشته‌اند که شبیه یک مانع پلیس است دور تا دور آن محل و ناظران حوزه ما را بیرون نگه می‌دارند تقریباً ۳۰فوت. حداقل ۳۰فوت. شما می‌توانید خودتان قضاوت کنید. به آنها اجازه نمی‌دهند که نزدیک را نظارت کنند. یک آقایی آنجا هست به اسم «ست بلوتسی» که دستیار یک کمیسر شهری است او یک علامتی روی سینه دارد که به اندازه یک توپ بیس‌بال است. تا آنجایی که من می‌دانم او یک مجری قانون سوگند یاد کرده نیست. این وضعیت به‌نظر من ارعاب است. با موانع پلیسی و مردی که یک علامت بزرگ روی گردن دارد. او به آنها می‌گوید که نمی‌توانید نزدیک‌تر بیائید. او می‌گوید دلیلش این است که، آنها نمی‌تواند در روند دخالت بکنند و چیزی در مورد کووید می‌گوید. در حالی‌که همه ما می‌دانیم در حوزه‌های رأی‌گیری شما باید فاصله ۶فوت را رعایت کنید. ناظران ما هیچ مشکلی با حفظ فاصله ۶فوتی نداشتند با این وجود به آنها اجازه نظارت داده نشد. ما این ویدئو را منشتر خواهیم کرد».

کوری لوواداوسکی از مدیران کارزار انتخاباتی ترامپ: «جرار بانی و من اینجا در باقیمانده وقت خواهیم بود تا شما همه بدانید که پرزیدنت ترامپ در ایالت برنده شده است. ما آن ویدئو را به‌زودی منتشر خواهیم کرد».

در همین حال رویترز گزارش کرد که روند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وارد مرحله دادگاه می‌شود

رویترز ۱۴آبان ۹۹ نوشت: «رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری بین پرزیدنت ترامپ و رقیب او جو بایدن بسیار نزدیک و شانه به شانه حرکت می‌کند، ترامپ روز چهارشنبه از دادگاه خواست تا نتایج آرا در ایالت پنسیلوانیا را لغو کرده و ادامه شمارش آرا در میشیگان را متوقف کند.

رویترز افزود: در ایالت میشیگان کمپین ترامپ روز چهارشنبه گفت به دادگاه شکایت کرده تا شمارش آرا در این ایالت را متوقف کنند و خواست تا زمانی که یک بازرس از سوی کمیته انتخاباتی برای شمارش آرای غائبین در هر حوزه تعیین نشده و در شمارش آرا حضور نیافته، ادامه شمارش آرا متوقف باقی بماند.

در پنسیلوانیا مقامات جمهوریخواه گفتند علیه مقامات انتخاباتی شکایت کرده و آنها را متهم به شمارش غیرقانونی آرای پستی زودتر از موعد کرده و به رأی دهندگانی که آرای خراب داده بودند شانس دادن رأی مجدد داده‌اند».

علاوه بر این به گزارش رویترز یک قاضی دادگاه روز چهارشنبه گفت رئیس پستخانه باید بگوید چرا سرویس خدمات پستی از دستور دادگاه برای تعیین‌تکلیف تمامی آرای منتقل نشده ...

در خصوص انتخابات کنگره و سنا، طبق آخرین نتایج اعلام شده برای مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۳۵کرسی، جمهوریخواهان تاکنون ۱۹۰کرسی و دموکراتها ۲۰۸کرسی را به‌دست آورده‌اند. برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان یک حزب باید حداقل ۲۱۸کرسی داشته باشد

در مجلس سنای آمریکا با ۱۰۰کرسی، آخرین نتایج اعلام شده حاکیست که حزب دموکرات ۴۸کرسی و حزب جمهوریخواه نیز ۴۸کرسی را به‌دست آورده‌اند ۴کرسی سنای آمریکا هنوز تعیین‌تکلیف نشده است. برای کسب اکثریت سنا یک حزب باید حداقل ۵۱کرسی داشته باشد.