728 x 90

قیام سراسری ، شماره ۱۳۴

۶۲ امین روز قیام، ادامه اعتصاب گسترده بازارها، تظاهرات و درگیری در تهران و سراسر ایران

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

قیام سراسری، شماره ۱۳۴

۶۲ امین روز قیام، ادامه اعتصاب گسترده بازارها، تظاهرات و درگیری در تهران و سراسر ایران

 

صبح چهارشنبه ۲۵آبان در شصت و دومین روز قیام، بازارها در تهران و دست کم ۴۵شهر دیگر برای دومین روز ادامه پیدا کرد. علاوه بر این بسیاری از شهرها و دانشگاهها شاهد تظاهرات، تحصن و اعتصاب و درگیری با نیروهای سرکوبگر دشمن بود.

در تهران بازاریان در بازار بزرگ، بازار سپهسالار، بازار بلور فروشان، نازی آباد و... هم‌چنان در اعتصاب بودند، بازار آهن‌فروشان به اعتصاب پیوست و بازاریان با آتش زدن لاستیک تظاهرات کرده و با مأموران رژیم که به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک می‌کردند به جنگ و گریز پرداختند. بازار لوازم اداری در خیابان ایرانشهر و بازار بلور فروشان در شوش تهران اعتصاب کردند.

بازار‌های رشت، انزلی، لاهیجان، صومعه سرا، ساری، گرگان، بابل، تبریز، مشهد، اراک، قزوین، اصفهان، زرین شهر، نجف آباد، فولاد شهر، فلاورجان، آبدانان، شاهین شهر، کرمانشاه، سنندج، مهاباد، مریوان، بوکان، بانه، سقز، اشنویه، جوانرود، قروه، روانسر، کامیاران، بیجار، یاسوج، دیواندره، میاندوآب، خرم‌آباد، بروجرد، یزد، کازرون، مرودشت، اقلید، بهبهان، اهواز، بندرعباس، گناوه، بروجن، کرمان، راسک، ایرانشهر و... که اکثر آنها روز گذشته در اعتصاب بودند امروز نیز به‌رغم تهدیدات رژیم، به اعتصاب خود ادامه دادند.

در مشهد تعمیرکاران خودور در اقدسیه اعتصاب و همراه با مردم دست به تظاهرات زدند و با سنگ به مأموران سرکوبگر انتظامی یورش برده و در وسط بلوار آتش روشن کردند. در اصفهان بازار بزرگ، بازار لوازم خانگی، حکیم نظامی، چهارباغ عباسی، بازار موبایل، بازار زرین شهر و فولاد شهر اعتصاب کردند. در اهواز بازار زرگرها و در بندرعباس بازار طلا‌فروشان به اعتصاب پیوستند. در شیراز مجتمع بازار شهر و سایر مغازه‌ها در اعتصاب بودند. در ساری تمام بازارها بجز داروخانه‌ها اعتصاب کردند. اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان نیز وارد دومین روز شد. بازاریان ایرانشهر با شعار مرگ بر خامنه‌ای تظاهرات کردند.

در تهران مردم با شعار «مرگ بر خامنه‌ای مرگ بر اصل ولایت فقیه» در مترو دروازه دولت تظاهرات کردند و در سایر مناطق مانند پارک دانشجو، خیابان شوش، خیابان بهایی، مجمع تجاری بوستان با شعارهای ضدحکومتی دست به تظاهرات زدند. کامیاران به صحنه جنگ و گریز مردم با مأموران دشمن تبدیل شد، مردم با شعار «شهید نمی‌میرد» و «مرگ بر جاش» در مسیر فرهنگسرا و نزدیک منزل شهید قیام فواد محمدی تظاهرات کرده و با مأموران دشمن درگیر شدند، تعدادی از تظاهر کنندگان بر اثر تیراندازی مأموران جنایتکار زخمی شدند. بامداد چهارشنبه در بندرعباس مردم و جوانان به مأموران و پاسداران حمله کرده و آنها را فراری دادند. در بوکان مردم با روشن کردن آتش بلوار محمد رسول‌الله را بستند. در مهاباد جوانان دلیر با نیروهای سرکوبگر درگیر شدند. دولت آباد و دیزل‌آباد کرمانشاه و صومعه سرا شاهد تظاهرات و درگیری مردم با مأموران سرکوبگر بود.

امروز هم‌چنین دانشجویان دانشگاههای تربیت مدرس، هنر و معماری پارس، خواجه نصیر، دانشکده علوم تحقیقات در تهران و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سنندج، علوم پزشکی قزوین، آزاد تبریز، شاهرود و... تظاهرات کردند. دانشجویان از جمله شعار می‌دادند «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان»، «دانشجو تعلیق بشه دانشگاه تعطیل میشه»، «۱۵۰۰ نفر کشته آبان ما»، «تا حقم رو نگیرم کلاس نمیرم»، «هریه نفرکشته شه هزار نفر پشتشه». دانشجویان خواجه نصیر تهران شعار می‌دادند «دانشگاه سپاهی نمی‌خوایم نمی‌خوایم». دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس شعار می‌دادند «نه نون داریم نه خونه حجاب شده بهونه». در شیراز در مقابل دانشکده پزشکی بین مردم و مأموران سرکوبگر که قصد دستگیری یک خانم را داشتند درگیری صورت گرفت. در نقاط دیگری از تهران دانش‌آموزان در خیابان‌ها تظاهرات کردند. دختران دانش‌آموز در نظام آباد تهران با بستن خیابان تظاهرات به‌راه انداختند و دانش‌آموزان دختر در شیراز با شعارهای ضدحکومتی تظاهرات کردند.

رژیم ضدبشری آخوندی ناتوان از پایان دادن یا مهار کردن قیام سراسری مردم به صدور احکام اعدام برای بازداشت شدگان قیام روی آورده است. امروز خبرگزاری حکومتی مهر اعلام کرد: «در ادامه رسیدگی به پرونده اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت در دادگاه انقلاب تهران» سه نفر دیگر «در تهران محکوم به اعدام شدند». احکام جنایتکارانه‌ای که فاشیسم دینی حاکم بر ایران پاسخ آنرا در صحنه‌های رزم و قیام از جوانان شورشگر دریافت می‌کند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۵ آبان ۱۴۰۱ (۱۶ نوامبر ۲۰۲۲)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9a3e551a-a688-4e8b-ac5d-af697b5ecafe"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات