728 x 90

امیرعبداللهیان: ما از بایدن چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ را شاهد نیستیم

حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان وزیر خارجه رژیم آخوندی سه‌شنبه شب ۷تیر در جمع کارکنان سفارت رژیم در عشق آباد درباره دور تازه مذاکرات غیرمستقیم اتمی رژیم و آمریکا در قطر گفت: دستیابی به توافق در دوحه در صورتی امکان‌پذیر است که واشنگتن واقع بین باشد و حسن‌نیت واقعی داشته باشد.

امیرعبداللهیان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حوزه خزر در ترکمنستان حضور دارد گفت: به‌رغم این‌که آقای بایدن تأکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای این‌که به توافق برسیم، ولی ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم.

وی افزود: به‌رغم این‌که لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است، ولی در مرحله عمل باید ببینیم که در این مرحله از گفتگوها چه مقدار ادعای آمریکایی‌ها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.

با تصویب قطعنامه شورای حکام و رفتار غیرسازنده طرف آمریکایی ما اقداماتی را کلید زدیم و در گام اول هم سازمان انرژی اتمی ۲۷دوربین برجامی و دوربینی که داوطلبانه در سایتهای ما نصب شده بود را از مدار خارج کرد و هم‌چنین گام های بعدی نیز اتخاذ شد.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات سه جانبه غیرمستقیم گفت: امروز باقری در دوحه است و آقای مورا مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده و همچنین آقای رابرت مالی نماینده مذاکره کننده از سوی آمریکا در دوحه هستند. قرار ما بر این است مذاکرات سه جانبه غیرمستقیم را داشته باشیم (روزنامه حکومتی همشهری آنلاین ۸تیر).

 

سایت حکومتی نورنیوز روز ۸تیر در گزارشی از اولین روز مذاکرات برجامی در قطر نوشت: موضوعات باقی مانده از نظر عددی قابل‌توجه نیست. فعلاً نمی‌توان گفت که گفتگوها چقدر طول می‌کشد

نورنیوز نوشت:
دور تازه از مذاکرات رفع تحریم‌ها، بعدازظهر دیروز سه‌شنبه ۷تیرماه با گفتگوی «علی باقری» و «انریکه مورا» در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. اطلاعات رسیده از اتاق مذاکرات حاکی است:
در اولین روز، گفتگوها بر سر موضوعات باقی مانده با «رویکردی فنی و با جدیت» دنبال شده است.
فضای حاکم بر مذاکرات با تمرکز بر «ابعاد تخصصی» هر یک از گروه‌های مورد گفتگو پیگیری شده است.
در مذاکرات شب گذشته صرفاً گفتگوها میان مورا و علی باقری جریان داشته است.
در حالی که موضوعات باقی مانده از نظر عددی قابل‌توجه نیست اما به‌دلیل تاثیرگذاری مستقیم آن بر شکل‌گیری توافق قوی، پایدار و قابل اتکاء، موجب کُند شدن فرآیند دستیابی به توافق شده است.
در پایان روز اول مذاکرات، هنوز نمی‌توان چشم‌اندازی در خصوص «بازه زمانی گفتگوها» مشخص کرد.

جيك سوليوان، مشاور امنيت ملي كاخ سفيد روز دوشنبه ۶تیر و در آستانه ادامه مذاكرات هسته اي با رژيم آخوندي در قطر، به خبرنگاران گفت: ديدگاه آمريكا در مورد برنامه اتمي رژيم ايران مدتهاست كه روشن شده است. ما مصمم هستيم كه تضمين كنيم رژيم ايران هيچگاه به تسليحات اتمي دست پيدا نمي كند...اكنون نيز توافقي آماده و در دسترس بر روي ميز رژيم ايران است. بنابراين آنها بايد تصميم بگيرند آيا آنرا بر ميدارند يا نه.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به مذاکرات اتمی در قطر گفت رژیم  ایران باید تصمیم بگیرد که درخواستهای بیشتری را که فراتر از برجام است کنار بگذارد

 

پولیتکو روز ۶تیر به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت: انتظارات بسیار کمی از مذاکرات در قطر میان رژیم ایران و آمریکا وجود دارد. مذاکرات احتمالاٌ بیش از دو یا سه روز به طول نیانجامد.

 

پایگاه خبری آکسیوس روز ۶تیر به نقل از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات قطر نوشت: دو طرف موافقت کرده‌اند که در طول مذاکرات دوحه مسیرهای پیش‌رو را بررسی کنند اما تأکید کردند که انتظار کمی دارند. 

آکسیوس افزود: بورل در پایان سفر خود گفت که درخواست رژیم  ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه تروریسم آمریکا همچنان یک مسئله حل نشده است که باید در قطر مورد بحث قرار گیرد.

 

در همین حال کیهان خامنه‌ای روز ۷تیر به نقل از یک روزنامه روسی به‌نام نزاویسمایا نوشت: جمهوری اسلامی آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند و با قید نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نکند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختارهای داخلی سپاه.

کیهان خامنه‌ای افزود: ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن‌، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند. 

 

​روزنامه حکومتی رسالت ۷تیر نیز نوشت: تاکتیک بازگشت پوچ به برجام بدون رفعِ عملیاتیِ تحریمهای ضد نظام، اساسا قرابتی با دیپلوماسی ندارد.

 

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس -تسنیم ۷تیر نوشت: تیم بایدن علاقه دارد در آستانه سفر او به عربستان و اسرائیل  بار دیگر بازی مقصرسازی را دنبال کند تا پس از سنگ‌اندازی‌های خود اینگونه نمایش دهد که نظام ایران مانع احیای برجام است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/25eacf05-6a7e-4552-b66d-3189011b0880"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات