728 x 90

الیتالیا پروازهایش را به ایران از ابتدای ۲۰۱۹ قطع می‌کند

خطوط هوایی الیتالیا - عکس از آرشیو
خطوط هوایی الیتالیا - عکس از آرشیو

الیتالیا، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیایی روز ۲۲ آذر ۹۷ اعلام کرد که از اول ژانویه ۲۰۱۹ تمام پروازهای رم- تهران را به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران متوقف خواهد کرد.

شرکت هواپیمایی الیتالیا اعلام کرد آخرین پروازی که از این شرکت هواپیمایی به تهران خواهد آمد پایان ماه دسامبر ۲۰۱۸ خواهد بود.

پیش‌ از این، شرکتهای اروپایی بریتیش‌ایرویز، ایر فرانس و کی‌ال‌ام هم پرواز به مقصد تهران را متوقف کرده بودند.

ژانویه ۲۰۱۶ چندماه پس‌ از توافق برجام، شرکت الیتالیا که تا آن زمان چهار پرواز در هفته به تهران داشت خبر داد که از ۲۷مارس ۲۰۱۶ هر روز به مقصد تهران پرواز خواهد داشت.

با شروع دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، این ایرلاین پروازهایش را کاهش داد و تعداد پروازهایش از ۷روز در هفته را به سه روز کاهش داده بود.

 

لازم به یادآوری است که به‌دنبال خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریمهای هر چه بیشتر بر رژیم ایران و خروج شرکتهای اروپایی از ایران، شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز روز ۳۱شهریور۹۷ اعلام کرد به پروازهای مستقیم خود از لندن به تهران پایان می‌دهد.

 

روز پنجشنبه اول شهریور ۹۷ شرکتهای هواپیمایی انگلیسی بریتیش ایرویز، شرکت فرانسوی ایرفرانس و شرکت هلندی کی‌ال‌ام اعلام کردند پروازهای خود را به ایران متوقف می‌کنند. این اقدام به‌دنبال اجرایی شدن مرحله اول تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران یک ضربه به تلاشهای اروپا بود که می‌خواست شرکتهای اروپایی وادار به ماندن در ایران کند.

 

به‌دنبال بریتیش ایرویز، خطوط هوایی فرانسه، ایرفرانس، علت توقف پروازش هایش به تهران را شرایط نامناسب اقتصادی ناشی از تحریمهای آمریکا اعلام کرد.

 

همچنین شرکت هواپیمایی سلطنتی هلند - کی‌ال‌ام - "از روز ٢٤سپتامبر ٢٠١٨(٣مهر ١٣٩٧) پرواز کی‌ال‌ام به تهران را به‌حالت تعلیق در آورد." این شرکت گفت که تصمیم خود را "بر اساس ملاحظات تجاری" اتخاذ کرده است.

 

شرکت هواپیمایی اوجین ((AEGEAN یونان روز سه‌شنبه ۱۳شهریور۹۷ از تعلیق پروازهایش به مقصد تهران و به‌طور مؤثر از ۱۱اکتبر ۲۰۱۸ تا اطلاع ثانوی خبر داد.

 

شرکت هواپیماسازی امبرائر برزیل، گفتگوهای خود را با رژیم آخوندی برای فروش جتهایی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، به‌خاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کرد.

به گزارش نشنال امارات اوایل خرداد ۹۷،«(امبرائر) پیش از تصمیم آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها، در حال گفتگو با (رژیم) ایران برای فروش ۲۰جت E۱-۱۹۵به ارزش بیش از یک میلیارد دلار بود ».

مدیر اجرایی امبرائر، گفت: «امبرائر باید دستورالعمل‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (خزانه‌داری آمریکا) را رعایت کند.. تحت تحریم‌های کنونی، ما در موقعیتی نیستیم که با آن شرکتهای هواپیمایی تجارت کنیم... گفتگوهای شرکتهای هواپیمایی با شرکتهای (رژیم) ایران با تمامی شرکتهای سازنده که اجزای آمریکایی دارند عملاً متوقف شده است».