728 x 90

المانیتور: جمهوری‌خواهان بایدن را تحت فشار قرار دهند تا درخواست ویزای رئیسی را رد کند

به رئیسی ویزا ندهید
به رئیسی ویزا ندهید

المانیتور در گزارشی از تحت فشار قرار دادن بایدن توسط جمهوری‌خواهان برای رد درخواست ویزای رئیسی برای ورود به مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: سخنرانی برنامه‌ریزی شده ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل چند هفته پس از آن صورت می‌گیرد که وزارت دادگستری یک شهروند ایرانی را به توطئه برای کشتن جان بولتون، مقام سابق آمریکایی متهم کرد.

از میان همه سران کشورهای خارجی که قرار است برای اجلاس ماه آینده مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک بروند، سفر مورد انتظار ابراهیم رئیسی، ممکن است نیش‌دارترین سفر برای دولت بایدن باشد که در تلاش برای بازگشت به یک توافق هسته‌یی تاریخی با رژیم ایران است.

سخنگوی دولت رئیسی گفت رئیسی برای شرکت در گردهمایی سالانه رهبران جهان که از ۱۳ تا ۲۷سپتامبر برگزار می‌شود، خواستار ویزای ورود خواهد بود.

رئیسی اولین رئیس‌جمهور ایران نخواهد بود که در این هیأت ۱۹۳عضوی در نیویورک سخنرانی می‌کند، اما او اولین کسی است که در شرایطی این کار را انجام می‌دهد که تحت تحریم ایالات متحده است.

در نوامبر ۲۰۱۹، دولت ترامپ، رئیسی و دیگر اعضای حلقه درونی ولی‌فقیه را به‌دلیل «پیشبرد سرکوب داخلی و خارجی رژیم» تحریم کرد.

فرمان تحریم‌ها به مشارکت او در «کمیسیون مرگ» اشاره می‌کرد که در سال۱۹۸۸ بر اعدام هزاران زندانی سیاسی ایرانی نظارت داشت. هم‌چنین به دخالت رئیسی در سرکوب وحشیانه اعتراضات توسط ایران که پس از انتخابات مورد مناقشه سال۲۰۰۹ انجام شد اشاره می‌کند... .

سناتورها در نامه‌یی به بایدن نوشتند، «با توجه به حضور احتمالی عوامل [سپاه پاسداران] در هیأت ایرانی، اجازه دادن به رئیسی برای سفر به ایالات متحده در حالی که عوامل او فعالانه برای ترور مقامات ارشد آمریکایی در خاک آمریکا تلاش می‌کنند امنیت ملی ما را به‌شدت به خطر می‌اندازد».

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، درخواست آنها را تکرار کرد و روز جمعه به فاکس نیوز گفت که رئیسی تحت هیچ شرایطی نباید قدم به ایالات متحده بگذارد... .

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا، با استناد به قوانین محرمانه بودن ویزا، از بیان این‌که آیا رئیسی ویزا دریافت خواهد کرد یا خیر، خودداری کرد. اما او روز پنجشنبه به المانیتور گفت که ایالات متحده تعهدات خود تحت توافق کشور میزبان را "بسیار جدی" می‌گیرد.

 

پیمان چند دهه‌ای سازمان ملل به این معنی است که یک سنت طولانی از طرف دولت ایالات متحده برای صدور ویزا برای مستبدان و دیکتاتورهای بی‌رحمی که مایل به شرکت در نشست سالانه دیپلماتیک هستند، وجود دارد... .

دولتهای گذشته به‌دلیل نگرانیهای امنیت ملی صدور ویزا را رد کرده‌اند، اما کارشناسان می‌گویند که مبنای قانونی برای انجام این کار در بهترین حالت مشکوک است (المانیتور ۲۴مرداد).

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4ed81acb-615a-4c02-b19a-69c2a4edf77f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات