728 x 90

الشرق‌الأوسط: جهان باید در مقابل طمع‌ورزیهای رژیم ایران بایستد

حمله به نفتکشها در دریای عمان - ۲۳خرداد۹۸ - عکس از آرشیو
حمله به نفتکشها در دریای عمان - ۲۳خرداد۹۸ - عکس از آرشیو

روزنامه الشرق‌الأوسط لندن مقاله‌یی با عنوان «جهان باید در مقابل طمع‌ورزیهای رژیم ایران بایستد» درج کرد. در این مقاله ماجراجوییها و جنگ افروزیهای رژیم ایران در منطقه خلیج‌فارس مورد بررسی قرار گرفته است.

الشرق‌الأوسط می‌نویسد:

انتخاب پادشاهی بحرین برای برگزاری نشست نظامی که مأموریتش رویارویی با خطر رژیم ایران و حفاظت از ناوبری دریایی در آبهای خلیج‌فارس است، اتفاقی نیست. بلکه به‌دلیل موقعیت استراتژیک و مهمی است که بحرین از آن برخوردار است، چرا که این کشور بر میادین نفتی اشراف دارد.

شرایط کنونی برگزاری چنین نشستهایی را ضروری می‌سازد به‌خصوص پس از راهزنی دریایی رژیم ایران که نفتکش‌ها را توقیف می‌کند، مانند نفتکش بریتانیایی. همچنین حملاتی که به نفتکش‌ها در آبهای الفجیره کشور امارات متحده عربی کرد و کارهای تروریستی دیگر که به آنها دست زد. اقدامات راهزانی آبی که حوثی‌های یمن به آن دست می‌زنند.

اهمیت دیگر برگزاری چنین همایش‌هایی در این است که تنگه هرمز به‌عنوان مهم‌ترین گذرگاه دریایی استراتژیک جهان محسوب می‌شود که کشورهای خلیج‌فارس و سعودی را به جهان خارج وصل می‌کند. در همین حال اهمیت منحصر به‌فردی دارد چرا که کشورهای منطقه یک‌سوم ذخیره نفت جهان را در اختیار دارند و از طریق همین تنگه روزانه کشتی‌های تجاری می‌گذرند تا شرق و غرب را به هم پیوند دهند.

با توجه به اهمیت تنگه و به‌دلیل حجم ترافیک درمدخل تنگه هرمز، تردد در آن تابع قوانین بین‌المللی است به‌گونه‌یی که معاهده‌های سازمان ملل در قانون دریانوردی تأکید می‌کنند، تردد کشتی‌ها و هواپیماها از تنگه باید بی‌هیچ تأخیری صورت گیرد. کشور مشرف بر آن به هیچ‌وجه من الوجوه حق ندارد در آن اخلال ایجاد کند.

حکومت ایران عامل همه مشکلاتی است که در منطقه روی می‌دهد. با این کار خطر بزرگی بر ترابری دریایی و هوایی ایجاد می‌کند. این ائتلاف بین‌المللی که اکنون مأموریتش را به‌عنوان جلوگیری از رفتارهای آشوبگرانه حکومت ایران، حفاظت از ترابری دریایی در خیلج فارس و دریای عمان و باب‌المندب تعریف کرده است، رژیم ایران را به انزوای بین‌المللی می‌کشاند. حتی دوستانش دریافتند حکومت ایران هیچ ارزشی برای منافع‌شان قائل نیست و به طمع ورزی توسعه‌طلبانه‌اش که از حد و حدود و مخاطرات طمع ورزی هیتلر نیز گذشته، آگاه شدند.

اهمیت دیگر این همایش در صورت تشکیل ائتلاف بین ‌المللی، می‌تواند اثری منفی بر حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی بگذارد. رژیمی که شبه‌نظامیان حوثی را به موشکهای بالستیک مجهز می‌کند تا به سمت عربستان سعودی شلیک کنند. همچنین این گروه‌های مسلح از همه ساختارهای ارتش یمن و توان نظامی دولت یمن سوء‌استفاده می‌کنند. بنیادهای مردم یمن را از طریق اعمال تروریستی علیه شهروندان یمنی به کار می‌گیرند. پس جهان باید رودر روی طمع ورزی حکومت ایران و تحریکاتش علیه کشورهای جهان و تهدید امنیت و ثبات جهان بایستند.