728 x 90

سایت الحره: اپوزیسیون ایران فاش کرد که چگونه تحریمهای بین‌ا‌لمللی اعمال شده در زمینه‌های نفت و پتروشیمی دور زده می‌شود

کنفرانس مطبوعاتی دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن
کنفرانس مطبوعاتی دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن

سایت الحره ضمن انعکاس کنفرانس مطبوعاتی دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن نوشت: روز چهارشنبه ۱۰خرداد شورای ملی مقاومت ایران از پروژه گسترده سپاه پاسداران ایران برای فروش غیرقانونی نفت و تأمین مالی تروریسم پرده برداشت.

در کنفرانسی که در پایتخت آمریکا برگزار شد اپوزیسیون ایران اسناد و نامه‌های محرمانه رد و بدل شده بین مقالات ایران را نشان داد. اپوزیسیون فاش کرد که چگونه رژیم ایران تحریم‌های بین‌ا‌لمللی اعمال شده در زمینه‌های نفت و پتروشیمی را دور زده و از این پولها برای اجرای عملیات خود در خارج و رویارویی با تظاهرات در داخل کشور استفاده می‌کند.

اپوزیسیون گفت که این اسناد و شواهد را از منابع خود در داخل ارگانهای مختلف رژیم به‌دست آورده است.

دور زدن تحریم‌ها

اسناد و پیام‌هایی که الحره به زبان ایرانی به دست آورده و به انگلیسی نیز ترجمه شده است، بر روی شرکت بازرگانی بین‌المللی پتروشیمی (PCCI) که در سال ۲۰۰۰ تأسیس شده متمرکز است.

به گفته شورای ملی مقاومت ایران که ائتلاف مخالف در تبعید می‌باشد، اپوزیسیون، شرکت مذکور را به «دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران در حوزه‌های نفت و پتروشیمی بواسطه تأسیس شعب و شرکتهایی خارج از ایران در کشورهای غیرمشمول تحریم» متهم می‌کند.

شایان یادآوریست که ایالات متحده شرکت «بی سی سی ای» را در ۲۴می‌ ۲۰۱۱ در لیست تحریم‌ها قرار داد. اما رژیم ایران این شرکت را در سوم نوامبر همین سال به جزیره لاوان در مالزی که یک جزیره تجارت آزاد است و مالیات واردات در آن اعمال نمی‌شود منتقل کرد. به‌گفته سازمان مجاهدین همین امر باعث می‌شود که جزیره فوق محل مناسبی برای حل و فصل امور نفت و گاز باشد.

سازمان مجاهدین می‌گوید، شرکتهای مزبور اکنون دارای چهار شرکت و دفاتر ذیربط در امارات متحده عربی و مشخصاً در منطقه آزاد در جبل علی و یک شرکت در ترکیه و یک شرکت بزرگ در ترکمنستان هستند.

سازمان مجاهدین هم‌چنین می‌افزاید که شرکتی به همین نام یعنی «بی سی سی آی» در ۱۷ می‌ ۲۰۰۰ به شماره ۷۷۲۸۳ در اداره ثبت شرکتهای جرسی در انگلستان با مالکیت انحصاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ثبت شده است.

مأموریتهای این شرکت چیست؟

سازمان می‌گوید از جمله مأموریتهای این شرکت فروش سهمیه نفت خام اختصاص یافته به نیروهای مسلح است.

اپوزیسیون سندی مربوط به وزیر دفاع، امیر حاتمی را منتشر کرده است. این نامه که خطاب به خامنه‌ای در ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰ نوشته شده نشان می‌دهد که ۹۹۰هزار بشکه از صادرات مصوب به میزان ۱.۴۶میلیون بشکه نفت در روز متعلق به پالایشگاه نفت و شرکت‌های وابسته به نیروهای مسلح است.

اپوزیسیون هم‌چنین می‌گوید که شرکت فوق، نفت ونزوئلایی را نیز به فروش می‌رساند. نامه‌یی به تاریخ ۱۳ژانویه ۲۰۲۱ قرارداد فروش پنج میلیون بشکه نفت خام ونزوئلایی را به مدت یک سال خاطرنشان می‌کند.

سازمان مجاهدین خلق خاطرنشان می‌کند که مأموریت این شرکت علاوه بر فروش نفت به سوریه هم‌چنین فروش «سموم اوره» است که برای ساخت مواد منفجره استفاده می‌شود و وزارت دفاع ایران برای حوثیهای یمن تولید می‌کند.

نامه ارائه شده از سوی سازمان به تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ خاطرنشان می‌سازد که این شرکت به‌عنوان یک شرکت خارجی عملیات تبدیل پول و ارز را به شایستگی انجام می‌دهد. این شرکت مواد ساخته شده توسط شرکتهای ایرانی را خریده و به مزدوران خارجی می‌فروشد.

در سند دیگری به تاریخی ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ این شرکت می‌گوید که با موفقیت، بارگیری نفت خام سنگین بالغ بر ۷۶۰هزار بشکه را از سواحل جنوبی ایران به انجام رسانده است. کما این‌که ۳۲کشتی را با نفت خام سبک ایرانی از بندرهای شمالی دریای خزر بارگیری نموده و اموال مربوطه به وزرات دفاع تحویل داده شده است.

بر اساس این اسناد گزارش شرکت هم‌چنین خاطرنشان می‌کند که ۶۰۵هزار تن اوره بین سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ فروخته شده است.

در جریان این کنفرانس مطبوعاتی علیرضا جعفرزاده معاون نماینده شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن خاطرنشان کرد که مسئولان شرکت «بی سی سی ای» هیأتی از وزارت دفاع را در جریان سفر به سوریه همراهی کردند و با مقامات رژیم سوریه چگونگی دادن نفت به آنها را مورد بررسی قرار دادند. به همین مناسبت یک کمیته مشترک برای گسترش همکاری اقتصادی مشترک تشکیل شد.

تحریم‌های فراگیر

سازمان مجاهدین می‌گوید که پاسخ مناسب به‌عملیات «فریب و انکار» فعال کردن قطعنامه‌های شورای امنیت و اعمال تحریم‌های فراگیر است.

جعفرزاده گفت: اطلاعات امروز نشان می‌دهد که تهران بواسطه دروغ و فریب، تحریم‌ها را به چالش می‌کشد و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و به تأمین مالی عملیات تروریستی خود در خارج می‌پردازد و برنامه هسته‌یی خود و سرکوب در داخل را ادامه می‌دهد.

وی گفت، تلاش غرب برای مماشات با ایران طی دو سال گذشته بواسطه مذاکره با رژیم در مورد توافق هسته‌یی، به تهران اجازه داد که تحریم‌ها را دور بزند و در برنامه سلاحهای هسته‌یی خود پیشروی کند و شبکه‌های تروریستی‌اش را توانمند سازد.

اپوزیسیون ایران از کنگره آمریکا خواستار ارائه لوایح جدید برای ممانعت از ایران برای دور زدن تحریم‌ها شد و گفت، هر دلار در خزانه رژیم برای تروریسم در خارج و سرکوب در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d4fdb4ad-a3ce-4d3d-bc69-2c2a5a185a77"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات