728 x 90

اقدام سه جانبه در شرق سوریه برای بستن مسیر "تهران- بیروت"

بمباران مواضع رژیم ایران در سوریه
بمباران مواضع رژیم ایران در سوریه

روزنامهٔ الشرق‌الأوسط(لندن) روز پنجشنبه ۲۵اردیبهشت با عنوان: اقدام سه جانبه در شرق سوریه برای بستن مسیر "تهران- بیروت" نوشت: آمریکا، روسیه و اسراییل در تلاش هستند تا مسیر استراتژیک بین تهران و بیروت را که از بغداد و دمشق عبور می‌کند ببندند. رژیم ایران از این مسیر برای انتقال مهمات و اسلحه به‌متحدان خود به‌ویژه حزب‌الله استفاده می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با گیلی کوهن از شبکه تلویزیونی کان-۱۱ گفت : رژیم ایران باید هر چه سریع‌تر از سوریه خارج شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: مردم ایران نیز می‌دانند که هدر دادن منابع و پول و تلف شدن جان ایرانیان در سوریه، به‌ویژه در زمانی که اقتصاد ایران از پایین بودن قیمت نفت و ویروس کرونا رنج می‌برد، روش مناسبی برای استفاده از منابع [مالی] نیست.

پمپئو افزود: ما بر این باوریم کاری که با برنامه‌مان، یعنی کارزار فشار حداکثری، انجام داده‌ایم در محروم کردن رژیم ایران از دستیابی به منابع لازم برای گسترش تروریسم در سرتاسر جهان مؤثر بوده است.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم رژیم ایران با اتخاذ تصمیمی عاقلانه از سوریه خارج شود و کارزار تروریسم خود، که نتیجه‌اش بی‌خانمانی شش میلیون نفر و مرگ دهها هزار انسان بوده است، را متوقف کند. ما امیدواریم رژیم ایران تصمیمی متفاوت بگیرد و هر چه زودتر از سوریه خارج شود.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه روز ۲۳اردیبهشت گفت: تحریم‌های آمریکا نیروهای رژیم ایران در سوریه را تحت فشار قرار داده است.

وی افزود: پاندومی ویروس کرونا، سقوط قیمت نفت و تحریم‌های سختی که توسط آمریکا اعمال شده، اقتصاد ایران را فلج کرده است.