728 x 90

اقدامات تنبیهی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه رژیم ایران به‌دلیل سرکوب اعتراضات مردمی

مهسا امینی - اقدامات تنبیهی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه رژیم ایران
مهسا امینی - اقدامات تنبیهی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه رژیم ایران

روزنامه گاردین سه‌شنبه ۵مهر، در گزارشی نوشت: اتحادیه اروپا به‌دنبال افزایش سرکوب اعتراضات مردمی توسط رژیم ایران قصد دارد اقدامات تنبیهی علیه این کشور را مورد بررسی قرار دهد.
در گزارش «گاردین» آمده است اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع است که چگونه می‌تواند شرکت‌های نرم‌افزاری را به‌منظور کمک به اعتراضات در ایران بر اساس «معاهده کپنهاگ درباره استفاده از فناوری برای دموکراسی» مورد اجرا قرار دهد. این معاهده بیانیه‌یی بین‌المللی درباره چگونگی آزاد نگاه داشتن اینترنت است که وزارت امور خارجه دانمارک بانی آن بوده است.
پیش از این جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رژیم ایران را به‌دلیل «خشونت شدید» علیه تظاهر کنندگان را محکوم کرده است و اظهار داشت «تمام گزینه‌ها» برای تنبیه این رژیم در جلسه بعدی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا روی میز خواهند بود.
بورل گفت این اقدامات تنبیهی می‌تواند شامل تحریم‌های اقتصادی بیشتر علیه رژیم و کمک به جلوگیری از مسدود شدن اینترنت در ایران باشد.
از طرفی قانون‌گذاران جمهوریخواه نیز با تأکید بر خشونت شدید رژیم ایران علیه اعتراضات مردمی در ایران از دولت بایدن خواسته‌اند تا قید احیای توافق اتمی را بزند.

سناتور مارشا بلکبرن در این باره نوشت: «حکومت ایران زنی را به‌خاطر نپوشیدن روسری به‌قتل رساند. جو بایدن چگونه می‌تواند هنوز هم به‌دنبال توافق هسته‌یی با این رژیم تروریستی باشد؟»

خبرگزاری رویترز نیز در همین رابطه نوشت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز دوشنبه ۴مهر ۱۴۰۱ اعلام کرد که اتاوا در پی سرکوب مرگبار اعتراضات روزهای اخیر پس از کشته شدن مهسا امینی در ایران، دهها مقام و نهاد رژیم آخوندی از جمله پلیس امنیت اخلاقی موسوم به گشت ارشاد را تحریم خواهد کرد.
نخست وزیر کانادا که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت ضمن اعلام همبستگی با زنان ایرانی تصریح کرد: «ما تحریم‌هایی را علیه دهها فرد و نهاد از جمله به‌اصطلاح پلیس اخلاق ایران اعمال خواهیم کرد».(العربیه ۵مهر)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e37c325d-e2ab-49bd-9e72-9d4eac008566"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات