728 x 90

افزایش بی‌سابقه کمکهای مالی رژیم ایران به طالبان

افزایش بی سابقه کمک های مالی رژیم ایران به طالبان
افزایش بی سابقه کمک های مالی رژیم ایران به طالبان

به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو یکی از فرماندهان طالبان می‌گوید: کمکهای مالی و نظامی جمهوری اسلامی ایران به طالبان طی ماههای گذشته به طرز بی‌سابقه‌یی افزایش یافته است و افزایش این کمکها با خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از توافق اتمی با تهران همزمان است.

وی تصریح می‌کند که چند سالی است که طالبان در پایگاه‌های سپاه قدس در خاک ایران آموزش نظامی می‌بینند.

در این گزارش آمده است که سپاه قدس به‌طور بی‌سابقه‌یی کمکهای مالی و نظامی‌اش را به طالبان افغانستان افزایش داده و هم زمان می‌کوشد تا یک سازمان شبه‌نظامی شیعه در افغانستان، نظیر حزب‌الله لبنان، تشکیل بدهد.

 

رژیم ایران دو برابر خواسته طالبان به این گروه کمک می‌کند

فرمانده طالبان تصریح می‌کند رژیم ایران دو برابر آنچه که این گروه درخواست می‌کند، به آن تحویل می‌دهد حال می‌خواهد کمک مالی یا مادّی باشد یا آموزشهای نظامی.

وی می‌گوید که در ازای این کمکها جمهوری اسلامی ایران از طالبان می‌خواهد که بر شدت عملیات نظامی‌اش علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان و همچنین گروه داعش بیفزاید.

بر اساس تحلیلی رژیم ایران که از خروج آمریکا از برجام به‌شدت خشمگین است به این نتیجه رسیده که آمریکا در اثر جنگ پرهزینه و بی‌ثمرش، در افغانستان زمینگیر شده و در موضع ضعف به‌سر می‌برد و تقویت طالبان می‌تواند اهرم تشدید فشار تهران بر آمریکا باشد.

 

آموزش جنگ تن به تن به طالبان در پایگاه نیروی قدس در ایران

این فرمانده طالبان تأکید دارد که آموزشهای نظامی آنان در پایگاه‌های سپاه قدس در ایران شامل جنگ تن به تن، آموزشهای اطلاعاتی و راهبردی، تولید بمبهای هدایت‌شونده و انجام عملیات انتحاری می‌شود.

فرمانده طالبان اضافه می‌کند که در این بین، داوطلبان عملیات انتحاری بیشترین کمکها را از سوی حکومت ایران دریافت می‌کنند و خانواده‌های آنان در ایران ساکن می‌شوند و جواز اقامت در این کشور دریافت می‌کنند.

در این گزارش آمده است که فرمانده طالبان می‌افزاید که پایگاه‌های آموزشی اعضای این گروه در شمال-شرق ایران در مرزهای این کشور با افغانستان و ترکمنستان قرار دارند و برخی از آنان نیز در اطراف شهر مشهد واقع هستند. فرمانده طالبان ابراز شگفتی کرده که در برخی از این پایگاه‌ها آموزگاران نظامی روس نیز حضور دارند و روسیه نیز سلاح های سبک و تجهیزات نظامی در اختیار طالبان افغانستان می‌گذارد.

گزارشی دیگر در همین زمینه حاکی است که رژیم ایران همواره در افغانستان دو دوزه بازی کرده است. یعنی همزمان با افزایش کمکهای مالی و نظامی‌اش به طالبان در تلاش است تا یک سازمان شبه‌نظامی مرکب از شیعیان افغانستان از قوم هزاره تشکیل بدهد.

این گزارش می‌افزاید: قوای این سازمان را اعضای گروه فاطمیون تشکیل می‌دهند که از سوی سپاه قدس برای جنگ در سوریه آموزش دیده و به این کشور اعزام می‌شوند. فیگارو تصریح می‌کند که برای چنین منظوری سپاه قدس مراکزی را تحت عنوان مراکز فرهنگی در شهرهای کابل و نیمروز تشکیل داده که بعضاً بسیار خطرناک هستند.

 

بیشتر بخوانید:

نگرانی معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد دخالت رژیم ایران در افغانستان

جان سولیوان معاون وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای این کشور در پاسخ به سؤال سناتور گارنر درباره دخالت رژیم ایران در افغانستان و حمایت از شبه‌‌نظامیان طالبان گفت:‌ یک جمعیت شیعه در افغانستان وجود دارد که مرز مشترکی با ایران دارد درست مثل عراق و ایران که باید با همسایگان خود همزیستی داشته باشند افغانستان با ایران نیز به همین سیاق است آنچه ما در مورد آن نگرانیم دخالت رژیم ایران است که حاکمیت افغانستان را تضعیف می‌کند درست همان‌طور که در مورد دخالت رژیم ایران در عراق نگرانیم.

 

پارلمان افغانستان از رژیم آخوندی خواست در امور داخلی کشورشان دخالت نکند

 

معاون اول پارلمان افغانستان روز چهارشنبه ۱۴تیر ۹۶گفت: "از رژیم ایران می‌خواهیم که در مسایل آبی، امنیتی، فرهنگی و جغرافیایی افغانستان مداخله نکند و دشمنان افغانستان را به این هدف تقویت نکند."

نمایندگان پارلمان افغانستان گفتند: «سخنان آخوند روحانی در مورد آب‌های افغانستان مداخله‌گرایانه و بی‌مورد است».

 

 

اعتراض نمایندگان مجلس افغانستان به دخالتهای رژیم در این کشور

معاون اول پارلمان افغانستان گفت: «ما در مورد آب‌های افغانستان با رژیم ایران بر اساس میثاق‌های بین‌المللی قرارداد داریم، اظهارات آخوند روحانی در مورد ساخت بندهای آب در افغانستان بی‌مورد است و روحانی قراردادهای آبی دو کشور را مطالعه کند».

 

خبرگزاری فرانسه: سپاه پاسداران هزاران تن از اتباع افغانستان را به سوریه اعزام کرده است

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره دخالتهای رژیم آخوندی در افغانستان و سوریه نوشت: سپاه پاسداران هزاران تن از اتباع افغانستان از قوم هزاره را برای دفاع از حکومت بشار اسد، به سوریه اعزام کرده است.

خبرگزاری فرانسه افزود: بیش از دو میلیون و پانصد هزار تن از اتباع افغانستان در ایران در وضعیت معیشتی وخیمی به‌سر می‌برند و بسیاری از آنان تنها در ازای یک میلیون و پانصد هزار تومان در ماه و گرفتن جواز اقامت 10ساله، به سوریه اعزام می‌شوند. شمار این اعزامی‌ها بین 10تا 20هزار تن تخمین زده می‌شود.

یک تبعه افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت، پیش از اعزام به سوریه، در دلیجان به مدت یک ماه تحت آموزشهای نظامی سپاه پاسداران بوده است.