728 x 90

افت فروش نفت ایران به پائین‌ترین رقم طی چند دهه

کاهش صادرات نفت رژیم ایران به ۷۰هزار بشکه
کاهش صادرات نفت رژیم ایران به ۷۰هزار بشکه

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز پنجشنبه ۲۵اردیبهشت و به‌نقل از چندین منبع آگاه که اطلاعات انرژی و تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کنند خبر داد که در حالی که میزان فروش نفت ایران دو ماه پیش (مارس) به حدود ۲۸۷هزار بشکه در روز کاهش یافته بود، در ماه آوریل شاهد سقوطی بیشتر بود و این رقم به ۷۰هزار بشکه در روز رسید.

شرکت کپلر، یکی از این مراکز رصدکننده، به رویترز گفته است حتی اگر رقم فعلی ۷۰هزار بشکه در روز دقیق نباشد و پس از تکمیل اطلاعات حتی به ۲۰۰هزار بشکه هم برسد باز هم پائین‌ترین رقم در طول چند دهه اخیر خواهد بود.

دانیل جربر، مدیرعامل شرکت «پترو لجستیک» ، نیز به رویترز گفته است: داده‌های این شرکت هم نشان از کاهش صادرات نفت ایران دارد که «عمدتا به‌دلیل کاهش خرید چین بود و هنوز در ماه مه علامتی از تغییر آن دیده نمی‌شود» .

گفتنی است که در شرایط همه‌گیری کرونا، چین میزان رسمی خرید نفت از رژیم ایران را به پائین‌ترین رقم رساند؛ به‌نوشته مراکزی که حرکت نفتکش‌ها را رصد می‌کنند، در ماه‌های اخیر بجز سوریه هیچ مقصد جدیدی برای نفتکشهای حامل نفت رژیم ایران ثبت نشده است.

به گزارش مخالفان نیکلاس مادورو در ونزوئلا، رژیم ایران در حال ارسال پنج نفتکش به‌سوی این کشور است و یکی از این نفتکش‌ها در راه است.

لازم به ذکر است که گزارش رویترز یک روز پس از آن منتشر می‌شود که سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید روزانه نفت رژیم ایران در ماه آوریل با ۵۳هزار بشکه کاهش نسبت به ماه قبلش، به یک میلیون و ۹۶۹هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

در طول یک سال و نیم اخیر تولید و فروش نفت رژیم ایران به‌دلیل بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا دچار کاهش شدید شده بود اما از چند ماه پیش و به‌دنبال همه‌گیری جهانی کرونا، میزان تقاضا برای نفت در سطح جهان دچار افت جدی شد.

در ماه‌های اخیر مصرف نفت خام در داخل ایران نیز به‌شدت کاهش یافته و این رقم که تا چند ماه پیش روزانه ۱.۸ میلیون بشکه بود، طبق آمار اوپک در ماه مارس به ۱۲۰هزار بشکه در روز سقوط کرد.