728 x 90

اعدام دو زندانی سیاسی بلوچ در زاهدان بعد از ۱۰سال حبس

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

اعدام دو زندانی سیاسی بلوچ در زاهدان بعد از ۱۰سال حبس

اعدام سه زندانی در خرم‌آباد و قم و اراک و جان باختن یک زندانی در اهواز به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی

 

دژخیمان خامنه‌ای روز شنبه ۱۲شهریور، دو زندانی سیاسی بلوچ به نامهای محسن قنبرزهی و عین‌الله قنبرزهی را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، ارتباط با گروه‌های مخالف نظام و قتل سه مأمور نظامی» بعد از ۱۰سال حبس در زندان زاهدان حلق‌آویز کردند. محسن قنبرزهی در زمان بازداشت ۱۶سال داشت. عین‌الله و محسن که با هم نسبت فامیلی داشتند، در سال ۹۱ دستگیر شدند و در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه تحت شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف اجباری شدند.

این دو زندانی در سال۹۸ به‌همراه شمار دیگری از زندانیان در نامه‌یی از زندان زاهدان نوشتند: «چند زندانی بلوچ در بازداشتگاه سپاه این شهر به‌طور مداوم به‌مدت هفت ماه با دست‌بند و پابند نگهداری شده‌اند. آویزان کردن متهمان از پا که ساعتها به‌طول می‌انجامید از دیگر روش‌های شکنجه‌ای است که توسط اطلاعات سپاه صورت گرفته است. مأموران سپاه، به‌قصد دریافت اعترافات اجباری، عین‌الله قنبرزهی را از گردن به پایین در خاک قرار داده‌اند».

 

در همین روز (۱۲شهریور) دژخیمان، پهلوان مسعود قائد رحمتی (هرویی) را در زندان خرم‌آباد بدار آویختند. او در اعتراضات سال ۹۶ در لرستان فعالانه شرکت داشت و در میان مردم به اخلاق ورزشی و پهلوانی مشهور بود.

در یک جنایت دیگر روز ۱۰شهریور، جلادان خامنه‌ای، حمید قره‌لر را در زندان قم حلق‌آویز کردند. این اعدام در حالی صورت گرفت که پرونده هنوز باز بود و خانواده او در تلاش برای گرفتن رضایت از شاکیان پرونده بودند. حمید قره‌لر برادر علی قره‌لر بود که روز ۱۵مردادماه سال جاری در همین زندان اعدام شد. حمید برای نجات جان برادرش کلیپی را از زندان منتشر کرد تا از اعدام او جلو گیری کند. پس از انتشار این کلیپ حمید به انفرادی منتقل و تحت شکنجه قرار گرفت و اعدام زودهنگام او در تلافی افشاگری از درون زندان انجام شد.

روز ۹شهریور، نیز یک جوان زندانی به‌نام محمدحسن کهراری در زندان اراک حلق‌آویز شد.

در همین روز یک زندانی به‌نام مهدی (ضیا) سلیمانی بر اثر عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت از اعزام وی به بیمارستان، در زندان سپیدار اهواز درگذشت. از سوی دیگر بیماری ایدز در زندان مرکزی کرج به‌ویژه بند۳ این زندان رو به گسترش است و مقامات زندان هیچ اقدامی جهت کنترل آن نمی‌کنند. بیماران از سایر زندانیان جداسازی نمی‌شوند و سطح بهداشت به‌شدت پایین است.

 

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۴شهریور ۱۴۰۱ (۵سپتامبر ۲۰۲۲)

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fed72b2e-662d-4df2-8caf-afcfc4ea8d10"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات