728 x 90

اعتصاب رانندگان کامیون در هشتمین روز + فیلم و عکس

هشتمین روز اعتصاب كاميون داران پايانه مشهد  - ۸مرداد۹۷
هشتمین روز اعتصاب كاميون داران پايانه مشهد - ۸مرداد۹۷

امروز دوشنبه ۸مرداد اعتصاب رانندگان کامیون برای هشتمین روز در شهرهای مختلف از جمله مشهد، تربیت حیدریه، قزوین، زرین شهر ادامه یافت.

کامیون‌داران در مشهد در هشتمین روز اعتصاب خود هم‌چنان از بارگیری امتناع می‌کنند و اعتصابشان ادامه دارد.

در تربت حیدریه نیز کامیون‌داران هم‌چنان در اعتصاب به‌سر می‌برند.

به‌دنبال اعتصاب سراسری کامیون‌داران جایگاه بنزین در عباس کلای چالوس تعطیل شده است. در شهسوار نیز صفهای طولانی خودروها برای بنزین تشکیل شده است.

طی هفت روز گذشته؛ کامیون‌داران در ۱۲۵شهر از ۳۰استان کشور به اعتصاب پیوسته و از حرکت بازایستاده‌اند.

اعتصاب کامیون‌داران پایانه مشهد ۸مرداد۹۷

اعتصاب کامیون‌داران پایانه مشهد ۸مرداد۹۷

اعتصاب کامیون‌داران پایانه مشهد ۸مرداد۹۷

اعتصاب کامیون‌داران پایانه مشهد ۸مرداد۹۷

 


گسترش اعتصاب رانندگان کامیون

دور دوم اعتصاب سراسری رانندگان کامیون از روز اول مرداد ماه ۹۷ آغاز شد.

به‌رغم تمامی فریب‌کاریها و عملیات ایذایی و حتی سرکوب آشکاری که رژیم در این مورد اعمال می‌کند، اعتصاب رانندگان کامیون با سرعت تمام رو به گسترش است.

رژیم آخوندی طی روزهای اخیر به هر تلاشی برای درهم شکستن این اعتصاب متوسل شده است. در مشهد کارگزاران رژیم برای فریب دادن راننده‌ها و شکستن اعتصاب اقدام به فروش لاستیک ارزان در پایانه و تبلیغات برای آن کردند. با این‌حال پایانه مشهد خالی بود و هیچ کامیونی برای بارگیری حاضر نشد.

در سربندر (استان خوزستان) مقامات رژیم برای مقابله با اعتصابگران کامیونهای وزارت راه و ترابری را برای بارگیری به کار گرفتند. در شهر کرد نیز رژیم با وارد کردن کامیونهای ارگانهای حکومتی تلاش کرد اعتصاب رانندگان را خنثی کند.

در کرمانشاه مأموران اطلاعاتی و انتظامی رژیم با کندن پلاک کامیونهای اعتصابگران درصدد بودند آنها را از ادامه اعتصاب بازدارند که با اعتراض خانواده‌های اعتصابگران روبه‌رو شدند.

 

در بندرعباس رژیم عده‌یی از عناصر نفوذی در بین رانندگان را برای بارگیری بسیج کرد و مذبوحانه تلاش کرد که وضعیت را عادی نشان دهد.


درود مریم رجوی به رانندگان کامیون

خانم مریم رجوی گفت:‌ با درود به اعتصاب_سراسری رانندگان کامیون، عموم مردم به‌ویژه جوانان غیرتمند را به همبستگی با اعتصابگران فرا می‌خوانم و از ارگانهای ذیربط بین‌المللی و اتحادیه‌های کارگران و کامیون‌داران در کشورهای مختلف می‌خواهم به حمایت از رانندگان زحمتکش در ایران برخیزند.

 

پیشینه اعتصاب رانندگان کامیون

دور اول اعتصاب رانندگان کامیون و کامیونداران که از اول خردادماه آغاز گشت و به‌مدت ۱۲روز ادامه داشت با خودداری کامیون‌داران از حمل بار در ۷استان کشور آغاز گشت اما به سرعت به ۲۷۴شهر دیگر گسترش یافت و به یک اعتصاب سراسری تبدیل شد که ارکان نظام فاسد آخوندی را به‌لرزه در آورد چرا که عملاً با توقف بخش عظیمی از شبکه حمل‌‌ونقل کشوری تاثیرات بسیار منفی در اقتصاد درهم‌شکسته رژیم از خود به‌جا گذاشت.

ابعاد گسترده و عظیم این اعتراض سراسری تا آنجا رژیم ولایت آخوندی را در تنگنا قرار داد که به‌ر‌غم بکارگیری تمامی ترفندها برای سرکوب، ناگزیر به قبول برخی خواسته‌های آنان از جمله افزایش ۲۰درصدی قیمت حمل بار، تعدیل نرخ کمیسیون بار بین ۱۲تا ۱۴درصد و متوقف کردن طرح ردیابی «سپهتن» در کامیون‌ها شدند.

خواسته‌های اصلی رانندگان در این اعتصاب سراسری علاوه بر تعدیل و بهبود وضعیت دستمزدها که هیچ تناسبی با تورم و گرانی سرسام‌آور روزانه ندارد، افزایش نرخ حمل بار، حق بازنشستگی با ۲۵سال سابقه کار، احتساب سختی کار برای رانندگان، کاهش هزینه بیمه، کاهش هزینه‌های لوازم یدکی به‌ویژه لاستیک و روغن در پی نوسانات بازار ارز، کمبود سهمیه روزانه گازوئیل، کاهش اخاذی‌های رژیم از جمله عوارض جاده و حق کمیسیون و تحویل بار در بندرها و پایانه‌ها به شرکتهای با نفوذ و توقف برخوردهای سرکوبگرانه پلیس راه با رانندگان را دربرمی‌گرفت.

 

بیشتر بخوانید

مافیای حکومتی و غارت و چپاول رانندگان کامیون

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/962fb1eb-c53d-40dd-9d1a-662b5cb5a55e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات