728 x 90

مرکز پژوهش‌های مجلس ارتجاع:‌ بیش از ۹۰۰هزار کودک از تحصیل بازمانده‌اند

بیسوادی کودکان در ایران
بیسوادی کودکان در ایران

مرکز پ‍ژوهش‌های مجلس ارتجاع با انتشار گزارشی اعلام کرد در سال تحصیلی ۹۶-۹۵تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل۹۱۱هزار و ۷۴۷نفر بوده است.

بنا‌ به این گزارش ۹میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد. در این گزارش استان سیستان و بلوچستان دارای بیشترین تعداد دانش‌آموز بازمانده از تحصیل معرفی شده و نبود دسترسی به امکانات آموزشی و فقر به‌عنوان اصلی‌ترین دلیل بازماندگی از تحصیل عنوان شده است.

روزنامه حکومتی همشهری روز پنجشنبه ۵اردیبهشت ۹۸اشاره کرد: «البته در این آمارها اطلاعات مربوط به تعداد کودکان معلول بازمانده از تحصیل و کودکان فاقد شناسنامه در نظر گرفته نشده است». گزارش مجلس ارتجاع همچنین مشخص نمی‌کند که آیا آمار کودکانی که به‌دلیل سیل از تحصیل باز مانده‌اند و دانش‌آموزانی که به‌دلیل تخریب مدرسه‌شان در سیل قادر به اتمام سال تحصیلی جاری نخواهند بود محاسبه کرده است یا خیر.

شایان ذکر است، در حال حاضر آمار و ارقام دقیقی از کودکان بازمانده از تحصیل در ایران وجود ندارد؛ با این حال هر چند ماه یک بار یکی از کارگزاران رژیم آماری در این خصوص ارائه می‌دهند. آمارهایی که اختلاف بسیار زیادی با هم دارند.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رژیم در تابستان سال گذشته آمار بازماندگان از تحصیل رد کشور را ۱۴۲هزار کودک اعلام کرده بود که با آمار فوق اختلاف بسیار زیادی دارد.