728 x 90

اعتراف عضو مجلس رژیم: بیش از هزار زندانی در زندانی با ظرفیت ۲۰۰نفر

وضعیت غیرانسانی در  زندانها
وضعیت غیرانسانی در زندانها

یحیی کمالی‌پور عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس ارتجاع چهارشنبه ۲خرداد ۹۷ در گفتگو با سایت مجلس به گوشه‌یی از وضعیت غیرانسانی زندانها در حاکمیت آخوندی اعتراف کرد و گفت:‌

میزان سرانه‌ای که برای هر زندانی در نظر گرفته شده است، شاید یک دهم هزینه‌های زندگی را در بر نمی‌گیرد؛ این یک مسأله‌ای است که زندانها را با چالش روبه‌رو کرده است.

وی افزود: در گذشته زندانی برای 200نفر احداث شده است؛ اما در حال حاضر بیش از هزار نفر زندانی در آن زندگی می‌کنند؛ نمی‌توان به‌صورت غیراستاندارد سوله در کنار سوله احداث کرده و زندانیان را خارج از ضوابط قانونی در کنار یکدیگر قرار داد.

وی با بیان این‌که زندانها در حوزه زیرساختها، تأمین منابع لازم، طراحی مورد نیاز برای ساخت زندانهای نوین به‌ویژه در بحث الکترونیکی شدن برخی زندانها و مجازات جایگزین مشکلاتی دارند، افزود: تمامی این بخش‌ها هزینه‌هایی برای سازمان زندانها دارد که در قانون برای تأمین هزینه‌ها پیش‌بینی‌های لازم صورت نگرفته است، همچنین مسائل فرهنگی، اجتماعی و مراقبتهای پس از خروج زندانی از زندانها نیز معضل و چالش دیگر است.

کمالی‌پور با تأکید بر این‌که امکان افزایش بودجه سازمان زندانها در قالب طرح و یا موضوع دیگری وجود ندارد، گفت: مگر این‌که مسئولان قوه قضاییه از بودجه‌های در اختیار به سازمان زندانها برای تجهیز ساختمانها کمک کنند، البته تجهیزاتی که از گذشته وجود داشته در حال حاضر جوابگوی شرایط جامعه نیست؛ بنابراین ایجاد هر گونه تغییر و تحولی در خصوص سازمان زندانها نیازمند اختصاص بودجه کافی است.

بیشتر بخوانید:

سایت مجلس رژیم ۲خرداد ۹۷ در گفتگو با اعضای فراکسیون قضایی مجلس درباره جرایم و آسیبهای اجتماعی مجلس آخوندی نوشت:

۵۰میلیون نفر از جمعیت ۸۰میلیونی ایران درگیر دعواهای حقوقی و قضایی هستند.

محمد جواد فتحی: بر اساس آماری که از سوی رئیس قوه قضاییه اعلام شده 15میلیون پرونده قضایی در کشور وجود دارد. این آمار تنها مربوط به پرونده‌های قضایی بوده و چنان‌چه پرونده‌های موجود در هیأتهای حل اختلاف گمرکی و مالیاتی و سازمان تعزیرات حکومتی را نیز بدان بیفزاییم به حدود 25میلیون پرونده خواهد رسید که بیانگر این است با احتساب دو طرف دعوا برای هر پرونده حدود 50میلیون نفر در کشور درگیر دعوا هستند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر در تاریخ اول خرداد ۱۳۹۶ آخوند حمید شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خامنه‌ای گفت: از لحاظ جمعیت زندانیان، وضعیت خوبی نداریم و ۲۸۷نفر در هر ۱۰۰هزار نفر زندانی داریم که از نظر تعداد زندانی هشتم جهان هستیم. رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندانیان اشاره و تصریح کرد: ۲۲۵هزار زندانی در کشور داریم و متناسب با آن معضلات اجتماعی و خانوادگی ناشی از حبس داریم.

همچنین خبرگزاری حکومتی تسنیم در تاریخ ۳۱خرداد ۹۶ (سال گذشته) به‌نقل از، افشارنیا رئیس کل دادگستری رژیم در استان خوزستان با اشاره به این‌که هم‌اکنون 240هزار زندانی در زندانهای کشور وجود دارد و ظرفیت برای نگهداری از این جمعیت کافی نیست، اظهار کرد: ظرفیت زندانهای این استان 5هزار نفر است اما 12هزار محکوم در حال حاضر در زندانها حضور دارند که مدیریت این تعداد زندانی برای اداره زندانها کاری دشوار است.

همچنین خبرگزاری حکومتی تسنیم در ۷خرداد ۹۶ در مصاحبه با محمد جواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی مجلس رژیم به وجود ۱۵میلیون پرونده قضایی در دادگاهها اعتراف کرد. فتحی گفته بود: وقتی دستگاه قضایی به‌طور رسمی اعلام می‌کند که 15میلیون پرونده قضایی در محاکم وجود دارد، این موضوع نشان می‌دهد که شرایط مردم در مواجه با قوه قضاییه نیاز به تغییر دارد، از این رو کشوری با دارا بودن 80میلیون جمعیت چرا باید دارای 15میلیون پرونده باشد، از این رو در شرایط کنونی به‌طورمتوسط نصف مردم درگیر با دستگاه قضایی هستند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6b9d89a8-5bf2-4cfa-b93a-b9d7d7899e72"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات