728 x 90

مخالفت شدید انگلستان و آلمان با نقض تعهدات برجام توسط رژیم/ انگلستان: در صورت نقض برجام ما همه گزینه‌ها را در نظر می‌گیریم

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم
کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم

به  دنبال اعلام  رژیم  مبنی بر این که ظرف ده  روز (تا ۶ تیرماه)  ذخیره  اورانیوم غنی شده خود را  به بیش از حد مجاز ۳۰۰کیلوگرم  خواهد رساند دولتهای انگلستان  و آلمان نسبت  به   نقض تعهدات  برجام  به رژیم آخوندی هشدار دادند.

یک سخنگوی ترزا می نخست  وزیر انگلستان  گفت: اگر رژیم ایران تعهدات  خود بر اساس برجام را نقض کند؛ انگلستان تمام  گزینه‌ها را بررسی خواهد  کرد.

یک سخنگوی وزارت  خارجه  آلمان گفت دولت آلمان از  رژیم ایران  می‌خواهد به تمام تعهدات خود بر اساس برجام وفادار  باقی بماند.  

همچنین روحانی هنگام قبول استوارنامه سفیر فرانسه  گفت: این  یک لحظه حیاتی است و فرانسه هنوز می‌تواند در این فرصت کوتاه باقیمانده با سایر امضا کنندگان برجام کار کند تا این توافقنامه را نجات دهد. 

به‌دنبال گزارش یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۰خرداد مبنی بر این که‌ رژیم ایران غنی‌سازی اورانیوم را تشدید کرده است؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم امروز (دوشنبه ۲۷خرداد) گفت: «تولید اورانیوم ۴برابر شده و شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰روز دیگر (۶تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم».

خاطرنشان می‌شود مطابق توافق اتمی، ذخایر اورانیوم غنی شده رژیم با غلظت ۳.۶۷ باید کمتر از ۳۰۰کیلوگرم باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم درباره تولید آب سنگین اراک افزود:‌ «با همین روندی که رو به جلو می‌رویم، ما فکر می‌کنیم در دو ماه و نیم آینده اگر بازار جدیدی برای عرضه تولیدات جانبی آنها نداشته باشیم، این (آب سنگین) می‌تواند از ۱۳۰تن عبور کند».

این کارگزار رژیم بار دیگر از کشورهای اروپایی خواستار اقدام بیشتر برای حفظ برجام شد و گفت:‌ «ذخایر ایران با شتاب بیشتری روند افزایشی خواهد داشت، اگر برای [اروپایی‌ها] حفظ برجام مهم است، باید تلاش کنند».