728 x 90

اعتراف زنگنه به جنگ تمام‌عیار اقتصادی

زنگنه وزیر نفت کابینه آخوند روحانی
زنگنه وزیر نفت کابینه آخوند روحانی

حضور بیژن زنگنه وزیر نفت رژیم در مجلس ارتجاع به صحنه جدال باندهای حکومتی و رو شدن برخی از موارد چپاول وزارت نفت تبدیل شد.

زنگنه وزیر نفت کابینه آخوند روحانی در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۵شهریور مجلس ارتجاع گفت:

... امروز جنگ تمام‌عیار اقتصادی بین تحمیل شده از طرف آمریکا و صهیونیستها و با همکاری منافقین و دیگر متحدان‌شان بر ملت ایران و تلاش می‌کنند دائم بر ابعادش بیفزایند لذا ضرورت دارد مثل دفاع مقدس همه ارکان نظام از دولت مجلس تا دیگر قوا با هم اندیشی به‌صورت یکپارچه عمل کنند.

ما تلاش زیادی کردیم برای دور زدن تحریم‌ها از هر کسی که امکانش بوده کمک به ما بکند کمک گرفتیم و آنها هم کمک کردند واقعاً از قرارگاه گرفته از تمام نیروهای امنیتی و خارجی‌مان کمک گرفتیم من امیدوارم که حتماً مجلس هم به ما کمک می‌کند از دیپلماسی که در قالب بین‌المجالس می‌توانند به ما کمک بکنند ما معتقد نیستیم کارما کامل هست و بی‌نقص هست ولی ما به کمک شما نیاز داریم.

زاکانی رئیس پژوهشهای مجلس ارتجاع: سرفصل اول این است که ما یک خسارتهای بسیار جدی دیدیم، که این نیاز به‌دقت دارد و این خسارتها بیش از صدها میلیارد دلار است. یعنی دقیقاً دارم عرض می‌کنم بخشی‌اش عدم‌النفع است بخشی‌اش خسارتهای جدی مستقیمی است که ما از اون برخوردار شدیم یکی از خسارتها در حوزه قراردادهای نفت و گاز ماست کرسنت، استایت اویل، توتال و قرارداد با ترکمنستان بوتاش و شرایطی که به ما تحمیل شده که عدم‌النفع برخی از اونها دهها میلیارد دلار هست و جرایمی هم که دادیم معلوم است و بخشی‌اش هم مشخص نیست

در بحث گاز فلر سالانه یک میلیارد عدم‌النفع و آلایندگی را شاهد بودیم و در سهمیه‌بندی بنزین که بالغ بر ۱۵۰هزار میلیارد تومان ما خسارات خوردیم به زبان گفته می‌شود که هرکس بیاید کمک بکند اما در مقام عمل بسیار سخت و کند کار پیش می‌رود یا فساد در حوزه فروش نفت خام هست و یک قاچاق سازمان‌یافته شده‌ای را در قالب ۱۹۰۰ پرونده ما با آن مواجه هستیم.

عباسی، رئیس پژوهشهای مجلس ارتجاع: جناب آقای زنگنه ابهامات زیادی در خصوص قراردادهای قبلی وجود دارد مثل کرسنت توتال و سایر قراردادها پیشنهادی که در این مورد هست و راه‌حلی که وجود دارد شاید این باشد که جنابعالی با وزرای مختلف قبلی چه منتقد شما چه همراه شما در مدت یک سال آینده جلساتی را برگزار بکنید در مجلس و این ابهامات به‌طور کلی در جمهوری اسلامی رفع بشود.

شریعتی، رئیس پژوهشهای مجلس ارتجاع: در پارس جنوبی فاز ۱۱ متأسفانه از زمانی که شروع کردید متأسفانه آن پیمانکاران ایرانی کنار گذاشته شدند به هوای این‌که توتال فرانسه بیاید کار را انجام بدهد و نتیجه کار هم الآن مشخص است ما بیش از هفت سال سالی ۵ میلیارد دلار و مجموعاً ۳۵ دلار عدم‌النفع از این فاز فاز ۱۱ داریم که متأسفانه نهایتاً ما مجبور شدیم که به همان تصمیم درست اولیه برگردیم سؤال ما این هست که چرا از ابتدا کار را به ایرانی‌ها ندادیم؟ توتالی که شریک رقیب ما قطر در میدان بود آمد اطلاعات کشور ما را جمع کرد و به ضرر ما الآن استفاده می‌شود.

بیژن زنگنه: بعضی از این چیزها که گفته میشه مثل فاز ۱۱ خب ما اسنادش را بیاییم بگوییم فاز ۱۱ هی می‌گویند وزرات نفت امضا کرد نه وزرات نفت امضا نکرد فاز ۱۱ را نظام جمهوری اسلامی امضا کرد نگویید وزرات نفت همه موافق بودند من امضای همه را دارم فرمودند یکی از دوستان که صادرات محصولات پالایشی پتروشیمی مشکل تحریم ندارد چرا! همه تحریم هستند همه تحریم هستند! ما هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست چندین بار عوض می‌شود سندها عوض می‌شود حتی مشخصات عوض می‌شود فرمودند که اینجا توضیح ندادم برنامه‌هایمان را برای دور زدن تحریم خوب اگر من برنامه‌ها را توضیح بدهم که نقشه عملیاتم را توضیح دادم.

سهمیه بندی بنزین را گفتند سهمیه‌بندی بنزین را مگر من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده مجلس هم هیچ مخالفتی با آن در زمان خودش[اعتراض نمایندگان] تصویب سهمیه‌بندی بنزین در سال ۱۳۹۴ در سال۶ خرداد ۱۳۹۴ بنزین تک نرخی شد با تصویب دولت هیچ‌کس هم اعتراض نکرد به این حالا از من بعد از ۵-۶ سال می‌آیند می‌گویند چرا تصویب شد؟ خب بله تصویب شد.