728 x 90

اعتراف حسن روحانی به این‌که حمله به تأسیسات نفتی عربستان برای هشدار به غرب بود

آخوند حسن  روحانی
آخوند حسن روحانی

آخوند حسن روحانی حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را اقدامی برای هشدار و درس دادن به کشورهای غربی توصیف کرد و گفت: «به یک مرکز صنعتی حمله کردند برای این‌که به شما (آمریکا و کشورهای عربی و اروپایی) هشدار دهند و درس یاد بگیرید».

روحانی با این موضع‌گیری، رسما باجگیری از غرب از طریق حملات جنگ‌افروزانه سپاه پاسداران را تأیید کرد.

روحانی که در جلسه هیأت دولت سخن می‌گفت در حالی که آثار وحشت از عواقب این اقدام به‌وضوح در اظهاراتش پیدا بود گفت:

«ملت ما ملت دیپلوماسیه، ملت ما ملت صلح، و مذاکره است. آن کسی که می‌خواهد از طریق فشار روانی، سیاسی و اقتصاد به ملت ایران زور بگوید باید این فشار را متوقف کند. البته من تأکید می‌کنم ما هنوز هم به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و هنوز هم ناظران آژانس در مراکز هسته‌یی ایران حضور داشته و به نظارت ادامه می‌دهند».

 

آخوند روحانی وقیحانه از شبه‌نظامیان در لبنان و عراق و یمن و دیکتاتور خون‌ریز سوریه حمایت کرد و گفت:‌

«آنها به جای این‌که اعتراف کنند حزب‌الله لبنان دارای توانمندی‌ها و قدرتهای بالایی هم از لحاظ دانش علمی و نظامی و هم از نظر شهامت در میدان است و یا قبول کنند بخشی از جوانان و ملت رشید عراق تحت عنوان حشدالشعبی به میدان آمده و به جای اعتراف به رشد و بزرگی ملت‌های بزرگی نظیر سوریه و یمن؛ به‌دنبال این هستند که با اتهام‌زنی اعلام کنند، پشت این ملتها چه کسانی هستند.

 

وی بار دیگر در وحشت از عواقب حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، و برای ردگم‌کنی گفت:

«وقتی مردم یمن در برابر این همه تجاوز، یک عکس‌العملی نشان داده و نقطه‌ای را زدند، این همه ناراحتی و عصبانیت ایجاد می‌شود.

دولتمردان آمریکا می‌خواهند با اتهام‌زنی فشار تهمت‌زنی حداکثری را علیه ایران اعمال کنند و با حرف‌های بی‌پایه و اساس و بی‌معنا و بدون خریدار در داخل و خارج از ایران این رویه را پیش گرفته‌اند».

 

روز گذشته خامنه‌ای ولی‌فقیه ارتجاع پس از یک‌ ماه خفقان و سکوت، اعلام کرد که هیچگونه مذاکره‌ای، در هیچ سطحی، نه در سفر روحانی به نیویورک و نه در غیرسفر، نه دوجانبه و نه چند جانبه با آمریکا، در کار نخواهد بودتا زمانی که آمریکا تواب شود!

ولی‌فقیه ارتجاع در مورد واسطه گری فرانسه خاطرنشان کرد: «این‌که بعضی از اروپایی‌ها را می‌اندازند وسط و اصرار به مذاکره دارند نیز به‌خاطر این است که اثبات کنند فشار حداکثری سیاست موفقی است».

خامنه‌ای در حرفهای خود بدون این‌که مستقیماً به حمله رژیم به تأسیسات نفتی عربستان اشاره کند، اما صراحتاً گفت که اقدامات رژیم برای آن است که به آمریکا نشان بدهد که سیاست فشار حداکثری بر رژیم اثر ندارد. خامنه‌ای در حالی که ۲۰بار عبارت «فشار حداکثری» را به کار برد، گفت:

«اگر دشمن ما توانست اثبات کند که فشار حدّاکثری، علاج کار ایران است و روی ایران مؤثّر است، ایران دیگر و هرگز روی آسایش را نخواهد دید؛ هر چیزی را که قلدرانه از جمهوری اسلامی مطالبه کنند، اگر جمهوری اسلامی گفت چشم، که خب تمام است؛ اگر گفت نمی‌کنم، فشار حدّاکثری [خواهند آورد]. اگر برای آنها معلوم شد، ثابت شد که فشار حدّاکثری کار می‌کند و اثر می‌گذارد، دیگر جمهوری اسلامی و کشور عزیز ما و ملّت عزیز ما واقعاً روی آسایش را نخواهند دید».

خامنه‌ای در قسمت دیگری از سخنانش،‌ اروپا و مشخصاً‌ فرانسه را هم مورد حمله و کنایه قرار داد و به همدستی با آمریکا متهم کرد:

«این‌که اینها اصرار به مذاکره دارند، این‌که بعضی از اروپایی‌ها را می‌اندازند وسط -که من حالا راجع به اروپایی‌ها یک وقت دیگر صحبت خواهم کرد- که مدام اصرار کنند [اگر] بیایید با رئیس‌جمهور آمریکا یک جلسه بکنید، همه‌ٔ مشکلات شما حل خواهد شد، به‌خاطر این است؛ برای این است که اثبات کنند فشار حدّاکثری سیاست موفّقی است و این را باید در مقابل ایران به کار بست. ما باید در مقابل، اثبات کنیم که سیاست فشار حدّاکثری پشیزی در مقابل ملّت ایران ارزش ندارد».