728 x 90

اعتراض شدید آرژانتین به رژیم ایران نسبت به انتصاب یکی از متهمان بمب‌گذاری در آمیا

انفجار آمیا توسط رژیم ایران
انفجار آمیا توسط رژیم ایران

وزارت‌خارجه آرژانتین انتصاب پاسدار وحیدی را توهین به آرژانتین و قربانیان حادثه تروریستی دانست.

دولت آرژانتین نسبت به انتصاب یکی از متهمان بمب‌گذاری ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوینس آیرس را به عنوان وزیر پیشنهادی کابینه ابراهیم رئیسی به شدت محکوم کرد.

آرژانتین ضمن شدیدترین انتقادها اعلام کرد پیشنهاد وزارت کشور برای وحیدی، توهین به عدالت آرژانتین و قربانیان حمله وحشیانه تروریستی به انجمن آمیا است.

وحیدی از سوی دادگستری آرژانتین به‌علت نقش اساسی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی حمله‌یی که در ۱۸ژوئیه ۱۹۴۴ در ساختمان AMIA انجام شد، داشته است.

حکم بازداشت بین‌المللی وحیدی از سوی اینترپل صادر شده است.

دولت آرژانتین بار دیگر از رژیم ایران خواست وحیدی را برای محاکمه به دادگاههای ذیصلاح بفرستد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در آن زمان نسبت به دیدار وحیدی وزیر دفاع رژیم ایران در سال۲۰۱۱ از بولیوی نوشت این مسأله بر تنش میان این کشور و آرژانتین افزود.
وحیدی سرکرده سابق نیروی تروریستی قدس یکی از سران رژیم ایران است که دادگستری آرژانتین او را به داشتن نقشی کلیدی در طراحی و اجرای حمله به انجمن یهودیان آرژانتین در ۱۸ژوئیه ۱۹۹۴ معرفی کرد.
درخواست دادستانی کل آرژانتین با انتشار بیانیه‌ای در سال۲۰۰۷ از اینترپل برای دستگیری وحیدی، علی فلاحیان، محسن رضایی، احمدرضا اصغری، محسن ربانی و عماد مغنیه حکم جلب بین‌المللی صادر کرد.
مقامات آرژانتین بارها اعلام کرده‌اند که تصمیم این حمله در رژیم ایران گرفته شده و اجرای آن از سوی حزب‌الله لبنان صورت گرفته است.
لازم به یادآوری است که، بمب‌گذاری سال۱۹۹۴ در مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین موسوم به آمیا ۸۵ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت. این انفجار بزرگترین سوءقصد در تاریخ معاصر آمریکای لاتین تلقی می‌شود و بررسی آن سال به‌طول انجامیده و ماجرای فراوانی را در داخل و خارج از این کشور در پی داشته است.(یورونیوز ۲۱مرداد)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/36420f83-7a4f-44d2-906d-caaafda3f10c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات