728 x 90

استماع بلینکن در کمیته خارجی کنگره آمریکا - اعتراض نمایندگان کنگره به تسلیت وزارت‌خارجه به‌خاطر مرگ رئیسی

استماع بلینکن در کمیته خارجی کنگره آمریکا
استماع بلینکن در کمیته خارجی کنگره آمریکا

استماع بلینکن در کمیته خارجی کنگره آمریکا

اعتراض نمایندگان کنگره به تسلیت وزارت‌خارجه به‌خاطر مرگ رئیسی

 

مایکل مک کال-رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان:

ما باید حداکثر فشار را بر رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن وارد کنیم. با عدم اجرای تحریم‌های انرژی، رژیم ایران بیش از ۸۰ میلیارد درآمد نفتی دارد. ما با خامنه‌ای مماشات کرده‌ایم و هزینه عملیات او را تأمین کرده‌ایم، کاری که آنها برای اولین بار در تاریخ این دولت با نمایش ضعف در سطح جهانی، دعوت به افزایش تهاجم کرده است.

نماینده کنگره براد شرمن:

من امیدوارم که شما به سفیر ایالات متحده در آلبانی نیز دستور دهید تا از اشرف۳بازدید کند تا نگرانی مداوم ما را نشان دهد. این به‌ویژه موضوع مطرحی است زیرا رئیسی رئیس‌جمهور رژیم ایران مرد و برخیها برای مرگ او تسلیت گفتند، او شخصاً مسئول مرگ دهها هزار ایرانی بود، از جمله بسیاری از اعضای خانواده کسانی که در اشرف۳ هستند.

نماینده کنگره داریل عیسی: من در حال حاضر می‌خواهم به ایران بپردازم. زمانی که پرزیدنت بایدن رئیس‌جمهور شد، روزانه حدود ۳۰۰۰۰۰بشکه از ایران خارج می‌شد. امروز گزارش‌شده است که روزانه بیش از ۲میلیون بشکه نفت از ایران خارج می‌شود. آنها ۷۰کشتی داشتند و اکنون ۴۰۰کشتی دارند که آنها را کشتی ارواح می‌نامند. من می‌دانم که شما یک نیروی نظامی را اداره نمی‌کنید، اما به‌عنوان دیپلمات ارشد ما و یکی از اعضای شورای امنیت ملی، نمی‌توانیم یا قادر به ضبط آن کشتی‌ها در دریای آزاد نیستید تا آنها را از کار بیندازید و در نهایت تحریم‌ها را اجرا کنید؟ شما حامی شماره یک تحریم‌های ما هستید، اما تحریم‌های شما، به‌دلیل این‌که آنها سوئیفت و سایر تجارتهای اقتصادی را دور زده‌اند، تا حدودی خاموش شده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا:

من فکر می‌کنم چند چیز اینجا وجود دارد. اول، ما بخش فرآورده‌های نفتی را تحریم کرده‌ایم، بیش از ۲۰۰ نهاد یا شخص ایرانی در آن تجارت شرکت می‌کنند، ما در چندین حوزه قضایی بوده‌ایم. هر کسی که در تولید، فروش، حمل و نقل مواد شیمیایی خاص نقش دارد.

نماینده داریل عیسی: آقای وزیر، مدت زمان محدود است، آیا می‌توانید به موضوع کشتی‌ها بپردازید؟

بلینکن: تا امروز از طریق قوانین خود ۵۰کشتی را شناسایی کرده‌ایم، که دارایی مسدود شده آن را تعیین کرده‌ایم، به عبارتی افراد نمی‌توانند با آنها معامله کنند، من معتقدم اگر رونالد ریگان رئیس‌جمهور یا شخصی مانند او در قدرت بود، آن کشتی‌ها در دریای آزاد وجود نداشتند.

بیل هایزینگا: سود نفت در ایران در دوران شما و ریاست‌جمهوری بایدن به‌دلیل اجرای سست تحریم‌ها به‌شدت افزایش یافته است. من در کمیته خدمات مالی هستم من بخشی از آن تحریم‌ها، ایجاد آن تحریم‌ها هستم. در سال ۲۰۲۰، ایران روزانه ۴۰۰هزار بشکه نفت صادر می‌کرد. ۲۰۲۳ که به دو میلیون بشکه در روز رسیده است. و این‌که چه چیزی تغییر کرده است و چرا آخوندها تصمیم گرفته‌اند در دولت بایدن تغییر مسیر دهد، چیزی است که بسیاری از ما نگران آن بوده‌ایم و آن را ابراز کرده‌ایم. و در ضمن ما شرایطی داریم که رئیس‌جمهور رژیم ایران در سانحه سقوط هلیکوپتر سقوط کرد و یکی از معاونان شما در سازمان ملل و شما در این مورد تسلیت گفتید. من کنجکاو هستم. آیا به‌دلیل تلاش شما برای احترام به کسی که هزاران ایرانی را به‌قتل رساند، شکنجه و نابود کرد، دنیا مکان امن تری است. او پشت بسیار جنگهای نیابتی است که ما در آن بوده‌ایم و مسئول مرگ آمریکایی‌هاست. منظورم این است که چگونه این باعث احترام می‌شود؟ برنامه شما در صحنه جهانی چگونه یک جهان را به پیش می‌برد؟

بلینکن: دیدگاه ما نسبت به آقای رئیسی و اقدامات وحشتناکی که او هم به‌عنوان قاضی و هم به‌عنوان رئیس‌جمهور در سرکوب مردم خود انجام داد، سیاست‌های ما در قبال ایران، از جمله تلاش برای تحریم بیش از ۶۰۰فرد و ۲۰۰شرکت در پتروشیمی و بخشهای دیگر، همان‌طور که قبلاً اشاره کردم هیچ‌یک از اینها تغییر نکرده است یا تغییر نخواهد کرد.

بیل هایزینگا: چرا باید تسلیت بگویید و تسلیت رسمی دولت ایالات متحده را به کسی که سربازان ما را به‌قتل رسانده است، ابراز کنید؟

بلینکن: هنگامی که رهبر کشور دیگری می‌میرد، مانند گذشته هم که موارد آن بوده است، ما به‌طور رسمی تسلیت گفته‌ایم، اما این چیزی در مورد احساسات ما در مورد آن شخص یا اقداماتی که او انجام می‌دهد، بیان نمی‌کند.

بیل هایزینگا: خوب، در این بین، من قطعنامه‌یی را ارائه کرده‌ام که این تصمیم نامناسب وزارت‌خانه شما را محکوم می‌کند و از همه همکارانم می‌خواهم که آن را امضا کنند.

نماینده کنگره مایک والتز: آیا سرتان را در شن فرو برده‌اید؟آیا جیک سالیوان سرش در شن برده است به‌معنای واقعی کلمه، آیا او سرش را در شن فرو برده بود که گفت خاورمیانه هیچ وقت این میزان آرام نبوده است؟ این فقط یک تعریف از خود توخالی است.

بسیار شگفت‌انگیز است وقتی که مجبور می‌شوید نوع معاهدات و امور خارجی خود را پس بگیرید و بعد از منفجر شدن کل منطقه کلامتان را تغییر دهید. این کمی شرم‌آور است، این‌طور نیست؟

بلینکن: برعکس، من فکر می‌کنم آنچه که ما نیز دیده‌ایم، تلاشی بسیار مؤثر برای جلوگیری از گسترش درگیریهایی است که در غزه در نتیجه رهبری آمریکا شاهد آن بودیم.

مایک والتز: اما در حال گسترش است. صدها حمله به پایگاههای ما. این را به ۳خانواده ستاره طلایی آمریکایی بگویید. بگذارید این را از شما بپرسم. آیا دولت ایران درگذشت خانواده‌های ستاره طلایی ما را تسلیت گفت؟

بلینکن: من صمیمانه شک دارم.

مایک والتز: شک دارم، اما ما آن را به مردی که پشت قتل آنها بود، یعنی رئیسی، ابراز می‌کنیم. درست است؟

لاولر: چرا وزارت امور خارجه برای مرگ رئیس‌جمهور رئیسی تسلیت گفت؟

بلینکن: ما در گذشته زمانی که کشورها رهبران خود را از دست می‌دهند، به‌طور رسمی تسلیت گفته‌ایم. این به هیچ‌وجه تغییری در این واقعیت که آقای رئیسی به‌عنوان یک قاضی، و سپس به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور، مردم خود را به طرز وحشتناکی سرکوب کرد، و در هیچ سیاستی برای ایران نمی‌دهد.

لاولر: شما قبول دارید که ایران بزرگترین حامی تروریسم است. درست است؟

بلینکن: اگر شماره ۱ نباشد، مطمئناً نزدیک به بالای لیست است.

لاولر: پس این دولت در مورد ایران یک فاجعه بزرگ بوده است. از زمان روی کار آمدن جو بایدن، فروش نفت ایران ۸۸میلیارد دلار افزایش یافته است. به همین دلیل مبارزه کردم تا لایحه‌ام، قانون شیپ و قانون تحریم‌های انرژی ایران چین به تصویب برسد. آیا آمادگی دارید که اینها را به‌عنوان بخشی از دولت اجرایی کنید؟ و چه اقداماتی از زمان تصویب این لایحه از هفته‌ها پیش برای شروع اجرای قانون کشتی انجام شده است؟

بلینکن: بیش از ۵۰کشتی پیدا و آنها را و مسدود کرده‌ایم. ما به شناسایی دیگر کشتی‌ها ادامه خواهیم داد. ما در تلاشیم تا کشتی‌ها را از پرچم خلع کنیم تا نتوانند از بندری به بندر دیگر حرکت کنند و خدمات دریافت کنند تا به ناوگانی که تجارت غیرقانونی نفت و محصولات پتروشیمی را انجام می‌دهد، برسند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ee478435-de02-4683-b149-21c4cbf7f7ce"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات