728 x 90

استرالیا همه شاخه‌های حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کارن اندروز وزیر کشور استرالیا
کارن اندروز وزیر کشور استرالیا

استرالیا روز چهارشنبه سوم آذر اعلام کرد که کشورش گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده است. استرالیا در حالی کلیت گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمانهای تروریستی» قرار داده است که پیش‌تر فقط فعالیت شاخه نظامی این گروه را ممنوع اعلام کرده بود.

یورونیوز نوشت: کارن اندروز، وزیر کشور استرالیا در مورد این تصمیم گفت: «گروه شیعه حزب‌الله، تحت حمایت ایران، به تهدید به حملات تروریستی و حمایت از سازمانهای تروریستی ادامه می‌دهد و بنابراین تهدیدی واقعی برای استرالیا محسوب می‌شود».

اسرائیل و آمریکا از مدتها پیش حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، اما بسیاری از کشورهای دیگر به‌رغم تروریستی خواندن شاخه نظامی تاکنون از تحریم شاخه سیاسی این گروه خودداری کرده‌اند، زیرا بیم دارند که چنین اقدامی موجب اختلال در روابط آنها با مقامات لبنانی شود.

استرلیا انگیزه خود از اتخاذ چنین تصمیمی را در بیانیه خود مشخص نکرده ولی آنچه مشخص است این‌که از این به بعد فعالیت این سازمان از جمله فعالیت‌های مالی و بانکی در استرالیا ممنوع است.

این در حالیست که حزب‌الله هم‌چنان حضور پررنگی در صحنه سیاسی لبنان دارد و شبه‌نظامیان وابسته به آن نیز که از حمایت تهران برخوردارند، قدرت زیادی دارند. قرار است در ماه مارس آینده در لبنان انتخابات برگزار شود و بخشی از ملت لبنان خواستار تغییرات وسیع و چرخش نخبگان سیاسی و از همه مهمتر کنار گذاشتن سیاستمدارانی هستند که اکثر آنها را «فاسد» می‌دانند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات