728 x 90

اذعان به بن‌بست در مذاکرات اتمی وین

گرند هتل، محل مذاکرات اتمی برجام
گرند هتل، محل مذاکرات اتمی برجام

روز ۱۹شهریورماه کیهان خامنه‌ای در یادداشت روز خود با تهدید آمریکا و کشورهای اروپایی نوشت: «اگر آمریکا و سه کشور اروپایی در جلسه شورای حکام دست به اقدام احمقانه زده و علیه ایران قطعنامه صادر کنند، در واقع به پای خود شلیک کرده‌اند. هدف آنها از سرگیری سریع مذاکرات است و چنین قطعنامه‌یی نه تنها ایران را به میز مذاکره نزدیک نمی‌کند بلکه مسیر بازگشت ایران به میز مذاکره را دشوارتر و طولانی‌تر نیز خواهد کرد».

 

کیهان خامنه‌ای با درک شرایط سخت‌ ترک برجام توسط رژیم آخوندی و هم‌چنین بی‌فایده بودن مذاکرات برای رژیم نوشت: «جمهوری اسلامی ایران مذاکره را ترک نکرده و چنین قصدی نیز ندارد. اما در عین‌حال برای آن عجله‌ای هم ندارد. این موضوع دو دلیل اصلی و مهم دارد؛ نخست آن که ادامه مذاکره از نظر ایران نیازمند یک بازنگری جدی و عمیق در شیوه و راهبرد مذاکراتی است. ما پیش از این ۶ دور در وین مذاکره کرده‌ایم و عملاً هیچ نتیجه‌یی نداشته و ادامه مذاکرات با راهبرد قبلی عاقلانه نیست و تهران درصدد بازنگری در آن است. این بازنگری زمانبر است و تغییر دکوراسیون اتاق مذاکره نیست که چند روزه قابل انجام باشد. نکته دیگر آن که تاکنون مذاکره برای ایران چه دستاورد و نفعی داشته است که برای آن سر و دست بشکند و عجله داشته باشد؟».

 

شایان یادآوری است که آخوند شیاد روحانی پس از گذشت چهارمین دور گفتگوها در تاریخ ۳۰اردیبهشت گفت: «در وین مذاکره می‌کنند و قبول دارند همه تحریم‌های اصلی را برخواهند داشت. الآن هم بحث روی مسائل جزیی و ریز است و تحریم‌های نفت، پتروشیمی و کشتیرانی و بیمه و غیره و بانک مرکزی را قبول کردند و تمام شده است. ما گام اصلی و بزرگ را برداشتیم توافق اصلی انجام شده است».

 

چندی بعد خامنه‌ای، ولی‌فقیه رژیم به بن‌بست در مذاکرات اتمی و برجامی در سایت خود اذعان کرد و نوشت: «کل تفاهم را به پذیرش بندی در خصوص انجام گفتگوهای آتی در مورد مسائل منطقه‌یی گره زدند که کاملاً با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است. رفع برخی تحریم‌ها و هم‌چنین خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی را مستقیماً به پذیرش این بند منوط کردند».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات