728 x 90

ادامه مذاکرات آتش‌بس در غزه و تمرکز گفتگوها روی جزئیات و تناسب تبادل گروگانها و اسیران فلسطینی

وضعیت مردم رفح در نوار غزه
وضعیت مردم رفح در نوار غزه

فرانس۲۴ روز دوشنبه ۶فروردین نوشت دبیرکل سازمان ملل می‌گوید اجماع بین‌المللی رو به افزایشی وجود دارد تا به اسراییل بگوییم که آتش‌بس ضروریست.
آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در جریان سفر به اردن گفت که اجماع بین‌المللی رو به افزایشی وجود دارد تا به اسراییل بگوییم که آتش‌بس ضروری است و حمله به رفح باعث یک فاجعه انسانی خواهد شد.

گوترز در یک کنفرانس خبری گفت: «ما شاهد اجماع فزاینده‌یی در جامعه بین‌المللی هستیم تا به اسرائیلی‌ها بگوییم که آتش‌بس ضروری است و من نیز اجماع فزاینده‌یی را می‌بینم، در ایالات متحده شنیدم، از اتحادیه اروپا شنیدم، جهان اسلام البته همینطور، که به اسرائیلی‌ها به‌وضوح بگوییم که هر گونه تهاجم زمینی به رفح می‌تواند به‌معنای فاجعه انسانی باشد».

 

تایمز اسرائیل روز دوشنبه ۶ فروردین نوشت: اسرائیل اعلام کرد حاضر است حدود ۸۰۰زندانی [فلسطینی] را به ازای۴۰ اسیر آزاد کند.

آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۶ فروردین نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است [دوشنبه صبح بوقت نیویورک ] در مورد قطعنامه ای که خواستار آتش بس در ماه رمضان است رای گیری کند.

 شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است در مورد قطعنامه‌ای رای‌گیری کند که خواستار آتش‌بس بشردوستانه در غزه در ماه مبارک رمضان است، اما ایالات متحده هشدار داد که این اقدام می‌تواند به مذاکرات برای توقف خصومت‌های اسرائیل و حماس لطمه بزند.

این قطعنامه که توسط ۱۰عضو منتخب شورا ارائه شد، مورد حمایت روسیه و چین است که روز جمعه قطعنامه مورد حمایت ایالات متحده را که از آتش بس فوری و پایدار در جنگ اسرائیل و حماس در غزه حمایت می کرد، وتو کردند...

 

خبرگزاری فرانسه روز ۵ فروردین در ارتباط با مذاکرات آتش‌بس به‌نقل از یک منبع مطلع، گزارش داد: «مدیران اطلاعات مرکزی و موساد «قطر را ترک کردند تا در خانه، تیم‌های خودشان را دربارهٔ آخرین دور» مذاکرات توجیه کنند. «گفتگوها روی جزئیات و تناسب تبادل گروگانها و اسیران (فلسطینی) متمرکز بوده است».

در همین حال هاآرتص گزارش داد: «هیأت اعزامی اسراییل به قطر با پیشنهاد آمریکا دربارهٔ نسبت (زندانیان) فلسطینی که در مبادلهٔ گروگانها (آزاد خواهند شد) توافق کرده است، اما حماس هنوز پاسخ نداده است».

هم‌چنین تلویزیون کانال۱۲ اسراییل روز یکشنبه گزارش کرد که اسراییل برخی از عناصر کلیدی توافق پاریس را پذیرفته است. یک منبع اسراییلی گفت گفتگو برای بازگشت ساکنان به شمال نوار غزه به‌عنوان بخشی از توافق شروع شده است. مقام‌های ارشد هیأت اسراییل در صورت دریافت پاسخ مثبت از حماس، به قطر بازخواهند گشت.

 

 

 

وزارت بهداشت فلسطین در غزه روز یکشنبه در تازه‌ترین آمار خود گفت که در این حملات طی ۲۴ساعت گذشته دست‌کم ۸۴ فلسطینی کشته و ۱۰۶ تن مجروح شده‌اند. به‌گفتهٔ این منبع، آمار کشته‌شدگان از هفتم اکتبر تاکنون به ۳۲هزار و ۲۲۶تن و آمار مجروحان به ۷۴ هزار و ۵۱۸ نفر رسیده است.

در حالی که حملهٔ اسراییل به بیمارستان شفا برای هفتمین روز متوالی ادامه داشته، رسانه‌های فلسطینی روز یکشنبه از حملات جدید به بیمارستانهای امل و ناصر در شهر خان یونس خبر دادند که با توپ‌باران و شلیک‌های سنگین در اطراف این دو بیمارستان همراه بوده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: «هلال احمر فلسطین گفت نیروهای اسراییلی دو بیمارستان دیگر غزه را محاصره کرده‌اند و اسراییل گفت ۴۸۰ شبه‌نظامی را در درگیریهای مداوم در بیمارستان شفا دستگیر کرده است».

 

آنتونیو گوترز، دبیرکل ملل متحد روز یکشنبه بار دیگر به آتش‌بس فوری در غزه فراخوان داد و تأکید کرد: «وحشت و گرسنگی بر سر مردم سنگینی می‌کند. هر گونه حمله بعدی همه‌چیز را برای غیرنظامیان فلسطینی و گروگانها و همه مردم منطقه بدتر خواهد کرد. اکنون زمان آتش‌بس بشردوستانهٔ فوری و آزادی فوری همهٔ گروگانها است».

گوترز هم‌چنین طی سخنانی در مصر گفت تنها راه مؤثر و کارآمد برای تحویل کالاهای سنگین جهت رفع نیازهای بشردوستانه غزه، از طریق جاده است و شامل افزایش تصاعدی در محموله‌های تجاری می‌شود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6e85fd6c-d647-4de6-8ca3-89844e9b67bb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات