728 x 90

قیام ایران-شماره ۱۵۹

ادامه تظاهرات و درگیری با نیروهای سرکوبگر در کازرون و به آتش کشیدن مراکز حکومتی

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران

اعتراضات و تظاهرات مردم به‌پاخاسته و جوانان دلیر کازرون پنجشنبه‌شب ۲۷اردیبهشت و بامداد جمعه ادامه یافت. این در حالی بود که قبل از آن گله‌های پاسداران و بسیجیان و یگان ویژه ضدشورش از شهرهای مختلف از جمله دهها خودرو و اتوبوس از نیروهای ضدشورش از اصفهان به کازرون منتقل شده بودند.

نیروهای سرکوبگر با شلیک گلوله‌های پلاستیکی و پرتاب گاز اشک‌آور درصدد بودند با تظاهر کنندگان مقابله کنند. در درگیری بین مردم و نیروهای سرکوبگر شماری از مردم مجروح و تعدادی از آدمکشان رژیم توسط معترضان گوشمالی داده شدند و از صحنه فرار کردند. در این درگیریها تعدادی از خودروهای نیروهای سرکوبگر در هم شکسته و چند مرکز حکومتی به آتش کشیدهشد. مردم با آتش زدن لاستیک و وسایل چوبی مسیر ورود خودروهای پاسداران و گارد ضدشورش را سد می‌کردند.

عوامل اطلاعاتی رژیم در تماس با مردم کازرون آنان را تهدید کرده‌اند که هر گونه اطلاع‌رسانی و افشاگری در مورد وقایع کازرون، عواقب سنگینی برایشان دارد. آنها حتی از ورود بستگان مجروحان به بیمارستانها جلوگیری می‌کنند و از پاسخگویی در قبال وضعیت آنها سر باز می‌زنند. شماری از مجروحان که وضعیت وخیمی دارند به بیمارستانهای شیراز منتقل شده‌اند.

بنا‌به خبرگزاری حکومتی ایرنا آخوند خرسند در نمایش جمعه امروز کازرون در حالیکه سخنرانی‌اش با شعارهای معترضان قطع می‌شد «درباره تلاش عده‌یی برای به آتش کشیدن مصلی نماز جمعه در بامداد جمعه ۲۸اردیبهشت ماه گفت: «برخی افراد بامداد جمعه با شکستن یکی از درهای مصلی نماز جمعه کازرون، مواد آتش‌زا به داخل پرتاب کرده بودند که در اثر این اقدام، یک دستگاه کولر مصلی خسارت جدی دید». همین خبرگزاری به‌نقل از هادی پژوهش جهرمی، معاون استاندار فارس نوشت: معترضان «بامداد جمعه ساختمان یک بانک را به آتش کشیدند و به اموال عمومی آسیب زدند».

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، روز پنجشنبه با درود به شهیدان قهرمان و مردم بپاخاسته و داغدار کازرون، خواهان آزادی بلادرنگ دستگیر شدگان شد و عموم هموطنان را به یاری مجروحان فراخواند. خانم رجوی در همین رابطه خواستار اعزام هیأت تحقیق ملل‌متحد و نماینده کمیسر عالی حقوق‌بشر شد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۸اردیبهشت ۱۳۹۷(۱۸مه ۲۰۱۸)