728 x 90

اخراج دو تروریست مرتبط با سپاه پاسداران از سوئد

تروریست‌های اعزامی سپاه پاسداران به سوئد
تروریست‌های اعزامی سپاه پاسداران به سوئد

رادیو سوئد از اخراج یک زوج پناهنده به این کشور به‌دنبال افشا شدن همکاری‌شان با سپاه پاسداران و طراحی به‌قتل رساندن سه یهودی خبر داد.

در گزارشی که روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن منتشر شد اسامی این تروریستها مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید نام برده شده است که در آوریل ۲۰۲۱ به‌دلیل توطئه برای اقدام تروریستی در خاک سوئد بازداشت شده‌اند.

به گفته معاون دادستان کل سوئد، زوج ایرانی در پی تحقیقات پلیس «تهدید امنیتی» تلقی شده و به همین دلیل از کشور اخراج شدند.

در گزارش رادیو سوئد آمده است که مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید برای سپاه پاسداران «کار» می‌کردند و در حالی بازداشت شدند که «مشخصات و نشانی و عکس‌های سه هدف خود را جمع‌آوری کرده بودند».

رادیو سوئد تنها توانسته است به هویت یکی از سه هدف این زوج ایرانی دست یابد: آرون وِرشتوندیگ، مدیر شورای رسمی جوامع یهودی سوئد. آرون و رشتندیگ، رئیس شورای رسمی جوامع یهودی سوئد، یکی از هدف‌های این نقشه ترور بود. ورشتندیگ به رادیو سوئد گفت که سرویس امنیتی سوئد در شهریور ۱۴۰۰ با او تماس گرفت و گفت او احتمالاً هدف یک عملیات تروریستی قرار گرفته است. او تأکید کرد که این موضوع او را از کاری که انجام می‌دهد باز نخواهد داشت و به فعالیتش ادامه خواهد داد.

ایران‌وایر، پیش از این در گزارشی به افشای ابعادی از فعالیت این دو فرد مرتبط با دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی پرداخته و فاش کرده بود که آنها در پی ترور، شهروندان ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در سوئد نیز بودند.

فرشته صانعی‌فر و مهدی رمضانی همراه با موج پناه‌جویان سال ۲۰۱۵ وارد اروپا شده و خود را به ترتیب ۲۲ و ۲۴ ساله و تبعه افغانستان معرفی کرده بودند.

اداره مهاجرت سوئد برای این زن و مرد پناهندگی سیاسی صادر کرد در حالی که این دو هیچ‌گونه مدرک شناسایی که نام یا تاریخ تولدشان را گواهی کند، به همراه نداشتند. مدارک اقامت سوئدی آنان تنها بر مبنای نام و تاریخ تولدی صادر شد که در مصاحبه‌های پناهجویی ارائه کرده بودند.

شش سال بعد، سرویس امنیتی سوئد موسوم به SÄPO پس از بازداشت آنان به اتهام‌های تروریستی دریافت که سن، ملیت و احتمالاً نام آنان نیز دروغین است. به عقیده پلیس، این دو از اساس با اهداف تروریستی به اروپا رفتند و به سلول‌های خفته‌ای تبدیل شدند تا در صورت لزوم عملیاتی شوند.

هانس اهرمان، دادستان سوئدی که قبلاً مسئول پروندۀ زوج ایرانی بود، به رادیوی دولتی سوئد گفت: «ما مطمئنیم که آنها از طرف حکومت ایران در اینجا مأموریت داشته‌اند. آنها یک تهدید بسیار جدی برای امنیت ما محسوب می‌شدند و به همین دلیل تصمیم به اخراج آنها گرفتیم».

به گفتۀ هانس اهرمان، دادستان سوئدی، «نقشه‌های محل و اطلاعات در مورد روابط با ایران» از دو ایرانی به دست آمده‌ اما «در مورد نحوۀ دقیق حمله به هدف‌ها نتوانستیم مدارک لازم را به دست آوریم».

به گفته منابع نزدیک به تحقیقات جنایی سوئد، این زوج در سفری به ایران در اوایل سال ۲۰۲۱ به‌عنوان یک هسته تروریستی فعال شدند. گمان می‌رود آنها در جریان این سفر با عوامل سپاه دیدار کرده باشند و هم‌چنین گفته شده است که مبلغ نامشخصی به آنها پرداخته شد.

هنگامی که این زوج به سوئد بازگشتند، ماشین خریدند و آدرس و عکس‌هایی از اهداف مورد نظر خود را جمع‌آوری کردند. تیم تحقیقات رادیو سوئد می‌گوید که موفق شده است نسخه‌ای از برخی از اسناد طبقه‌بندی شده را به دست آورد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/db446acc-1af4-4317-9794-460686149c50"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات