728 x 90

اجلاس سه روزه شورای ملی مقاومت ایران در آغاز چهلمین سال تأسیس شورا – دکتر صوفی سعیدی، ابوالقاسم رضایی و نصرالله اسماعیل‌زاده

رضایی، اسماعیلزاده  و سعیدی
رضایی، اسماعیلزاده و سعیدی

دکتر صوفی سعیدی عضو شورای ملی مقاومت ایران

به نوبت خودم چهلمین سالگرد تأسیس شورا بزرگترین ائتلاف سازمان‌یافته در تاریخ ایران را که مبتکر آن آقای مسعود رجوی است به شما خانم رجوی و هم‌چنین به مجاهدین اعضای شورا و مردم قهرمان ایران و به‌ویژه کانون‌های شورشی تبریک میگم.

می‌دانم که دوستان پیش از من به نکات بسیار ارزنده و مهمی در این رابطه پرداختند.

پس من می‌تونم که به‌طور خلاصه فقط به چند نکته دیگر اشاره می‌کنم من فکر می‌کنم هم‌چنین جای تبریک دارد که بعد از چهل سال ما مشاهده می‌کنیم که هم‌چنان در شورا پایداری روی اصول و وحدت و یگپارچگی ادامه دارد.

بسیار خوشحالیم که می‌بنیم که رژیم در همه زمینه‌ها به بن‌بست رسیده، در صحنه سیاسی /اقتصادی و بین‌المللی و من فقط اشاره می‌کنم این قسمت به نکات بسیار ارزنده‌ای که تماماً البته آقای رجوی در پیام تبریک‌شون به‌مناسبت موفقیت کهکشان بیان کردند و من یک تکه را فقط می‌خواهم اینجا اشاره بکنم به آن و آن نکته بود ایشان گفتند که اعتلای آلترناتیو بواقع دموکراتیک و مستقل پایان عصر استبداد و دجالیت و مژده پیروزی مقاومت و جبهه خلق هست.

من یک اشاره‌ای هم می‌خواهم در این فرصت بکنم، در رابطه با برگزاری موفقیت‌آمیز کنفرانس جهانی ایران آزاد

جای آن دارد حقیقتاً این‌که یکبار دیگر تأکید کنیم و بیاد بیاوریم کارآیی استثنایی زنان مجاهد را البته تمام اشرفیان را در اشرف۳-اما به‌ویژه در رأس آن خانم مریم رجوی جای تبریک دارد . من خیلی خوشحالم که خانم پورطباخ اشاره کردند به نقش تعیین‌کننده خانم زهرا مریخی، من فکر می‌کنم که اینها همه بینات دست‌آوردهایی هست که ما داریم می‌بینم در رأس آن زنان کارآمدی که یک چنین دست‌آوردهایی را دارند.

برای همه ما، من فکر می‌کنم که یک طبیعتاً پیروزی دیگری در مرزبندی سیاسیه که آنها به‌دست آوردند و واقعاً جای تبریک دارد.

اجازه بدهید من فقط مختصراً تأکید کنم که با این‌که همه می‌دانیم جای تأکید دارد مجدداً نقش راهبردی خانم رجوی در امر رهبریت زنان به‌عنوان یک بانوی ایرانی البته ولی نه تنها فقط در خاورمیانه بلکه در صحنه بین‌المللی چون مسأله واقعاً نکته مهمی است و همه می‌دانند جایگاه بسیار ویژه‌یی دارد.

من جهت مقایسه فقط و برای فهم موضوع اشاره می‌کنم به آمار دورانی که ما در آن داریم به‌سر می‌بریم

از ۱۹۳کشوری‌ که عضو سازمان ملل هستند در حال حاضر ۱۱زن رهبر دولتند

یعنی ما مشاهده می‌کنیم دو درصد مقام‌های رهبری و ریاست‌جمهوری را که به زنان داده شده

تنها ۳تا کشور هستند که اعضای پارلمان آن را ۵۰درصد از زنان تشکیل می‌دهند

حتی اگر در زمینه کار نگاه بکنیم مروری که ما می‌کنیم نشان می‌دهد که زنان ۶درصد ریاست موفقترین شرکتهای جهان را توانستند احراز کنند

طبق بررسی کاتالیست زنان تا سال۲۰۳۹ موفق نخواهند شد که به برابری کاری با مردان دست پیدا بکنند

خوب طبیعی هست که برای من موجب بسیار افتخار است به‌عنوان یک زن عضو شورا و زن عضو مقاومت که تمام دست‌آوردهای زنان مبارز مجاهد را و زنان مقاومت را می‌توانم از نزدیک ببینم و به آن افتخار بکنم.

من فکر می‌کنم برای همه ما جای افتخار دارد و تبریک دارد این هم البته همه چشم‌انداز یک آینده‌ای هست که در آن نه فقط زنان بلکه تمام زنان و مردان مملکت‌مان ایران می‌توانند که به آن آزادی و برابری /برابری کامل دست پیدا بکنند.

همان‌طور که خانم مریم رجوی شما در برنامه ده ماده‌ای خودتان بسیار خوب و روشن مطرح کردید و من می‌خواهم که صحبت را کوتاه بکنم و تشکر کنم از شما به این به‌خاطر فرصتی که به من برای ابراز این نکات دادید.

با آرزوی موفقیتهای پی‌درپی آینده که یقینا ما در چشم‌انداز مان قرار داره و تشکر مجدد.

مریم رجوی: با تشکر خانم سعیدی عزیز بسیار خوشحالیم که می‌بنیمتان اگر چه که فاصله زیاد هست ولی دلها نزدیک هست و افکار و ایده‌ها و بعد انگیزه‌ها ولی هم‌چنانکه گفتید بدرستی فکر می‌کنم که این جنبش به‌خصوص مجاهدین در رأس آن با هزار زن قهرمان و پیشتاز مجاهدینی که عزم جزم کردند که مسیر آزادی مردم ایران را به هر قیمت هموار کنند و در این مسیر لاجرم به امر برابری و رهایی پاسخ مثبت دادند.

بنابراین فکر می‌کنم که چنین سرمایه‌ای در این شورا یعنی در سازمان مجاهدین و بعدش حضور نسلی از زنان شایسته چون خود شما در شورای ملی مقاومت بهترین بینه است که این شورا و این مجموعه‌ٔ و این گنجینه عظیم تنها آلترناتیو رژیم زن‌ستیز آخوندی است.

رژیمی که مبنایش بر زن‌ستیزی است.

و نفی تمامیت و تمامیت و هویت زنان حضورشان، رأی‌شان بعد صلاحیتهایشان و اصلاً جایگاه‌شان در جامعه

بنابراین با تشکر از شما که به این امر اشاره کردید و خودتان هم جزو همین منظومه بسیار بسیار با ارزشید.

با تشکر مجدد از صوفی عزیز

ابوالقاسم رضایی معاون دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

با سلام به همه دوستان شورا و ناظران محترم

من هم اجازه می‌خواهم در شروع چهل سالگی شورا به معمار بزرگ آن برادر مسعود وهم‌چنین خواهر مریم و همه اعضای ملی مقاومت تبریک بگویم.

من این توفیق را داشتم که به‌عنوان دبیر شورا در ابتدای تشکیل شورا در اغلب جلسات آن شرکت داشته باشم و بسیار خوشحالم وشکر خدا که امروز شورا در اوجی تحسین‌برانگیز درقویترین نقطه مختصات سیاسی خودش است.

ما در این سفر در مسیر پر از سنگلاخ و فراز و نشیبهای بسیاری را پشت سر گذاشتیم، کورانهایی را گذراندیم که بسیار سنگین و سهمگین بودند، ولی هر بار شورا از میان امواج متلاطم سر فراز و گردن فراز بیرون آمده و ریشه‌های عمیق خودش را گسترده‌تر کرده، که به‌نظر من دلیل اصلی مسأله همان‌طور که بسیاری از دوستان اشاره کردند استواری ما بر روی اصولی است که از اولش بر آنها پیمان بستیم، شعار اصلی ما نه شاه نه شیخ بود، و ما هیچگاه این اصل را به‌عنوان محور اصلی حرکتمان از دست ندادیم، همان‌طور که انقلابیون بزرگ هم گفته‌اند هر ضربه که ما را نابود نکند ما را استوارتر و قوی‌تر می‌کند به همین جهت است که به‌رغم همه توطئه‌های دشمن و عهد شکنیهای یاران نیمه راه شورا پاکیزه‌تر از قبل و قوی‌تر و رزمنده‌تر از گذشته راه خودش را یافته و برای تحقق آزادی میهن به پیش تاخته است.

البته الآن فرصت شرح این داستانهای تلخ و شیرین نیست و باشد روزی که بتوانیم همه آنها را در یک مجموعه بزرگ گرد بیاوریم تا راهنمای آیندگان و نسلی بشود که وظیفه سازندگی ایران آزاد و دموکراتیک را به عهده دارد اما من در بر آورد نهایی وقتی که تمام عهدشکنیها و خنجرهایی که خوردیم را یک‌طرف می‌گذارم و استواری خودمان را در کفه دیگر، قبل از هر چیز یک نکته بسیار مهم سیاسی و استراتژیک در نظرم میاید و آنهم این است که شورا طی این سالیان یک الگو از مناسبات دموکراتیک ویک فرهنگ نوینی از ایجاد وحدت بین نظرات مختلف خلق کرده که بی‌نظیره، ما آموختیم که چگونه کار جمعی بکنیم و با اقناع همدیگر به وحدت نظر برسیم، دوستان حتماً به‌خاطر دارند که در جلسات شورا علاوه بر این‌که ما مسائل مشخص سیاسی و استراتژیک را حل و فصل می‌کردیم یک شیوه کاملاً بدیع را در عمل تجربه می‌کردیم و می‌آموختیم، شیوه حل مسائل به‌صورت جمعی، کافی است که به اختلاف‌نظرهای فردی و ایدئوژیکی که در شورا وجود داشت و دارد توجه کنیم و به راستی حیرت‌انگیز است که با این همه تفاوتها ما به تصویب طرح‌ها و مصوبات جامعی رسیدیم که حل پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی را هدف‌گیری کرده است که هیچ‌یک از سازمانها و گروه‌های دیگر بهش نرسیده‌اند، ما یاد گرفتیم که به همدیگر گوش بدهیم، از یگدیگر بیاموزیم و نقاط قوت هر فرد و هر نظر را بر سرمایه‌های خودمان اضافه کنیم و باید تصریح کنم که در این آموزش بزرگ سیاسی و دمکراسی آموزگاری توانا وبا سعه صدرداشتیم.

همه ما در جلسات شورا شاهد بودیم که شخص برادر مسعود به‌عنوان مسؤل شورا بیشترین صبرها را در شنیدن و تحمل نظرات مختلف داشت و با بلند نظریهای خود چگونه از منافع مردم ایران دفاع کرد. الآن پهلوان فیلابی هستند دیدم چهره‌شون را یادم هست قبل از این‌که به عضویت شورا در بیایند درباره مناسبات درون شورا، درون شورا، خیلی کنجکاو بودند و از من سؤال می‌کردند، تا این‌که بعد از عضویت در یکی از جلسات بسیار طولانی شورا که مسئول شورا داشت با یکی از نفرات بحث اقناعی می‌کرد و این بحث دو نفره سه چهار ساعت طول کشیده بود، حوالی ساعت شاید چهار و چهارونیم نیمه‌شب از سالن بیرون آمد و من راهم صدا کرد و گفت این همه دمکراسی مسعود هم من را حیرت‌زده کرده وهم بسیار خسته کرده چرا این‌قدر بحث می‌کنی یک رأی‌گیری کنیم و تمام کنیم کار را.

من همیشه افسوس می‌خورم که کاشکی ملاحظات امنیتی اجازه می‌داد که همه مردم می‌توانستند شاهد این جلسات باشند تا به چشم می‌دیدند که مسعود کیست و بعد می‌فهمیدند که دلیل ماندگاری شورا چیست و چطور او به نظر ات بقیه اهمیت می‌دهد و در تصمیمات شورا (ملحوظ) می‌کنه و حتی ساعتها با یک نفر که نظر متفاوتی دارد بحث می‌کند تا همه تصمیمات بر اساس اقناع همگانی صورت بگیرد.

درشورا همه اعضاء بدون در نظر گرفتن هویت سازمانی و فردیشان حقوقی برابر با همدیگر دارند و البته بی‌دلیل نیست که روزبه‌روز ریشه‌دارتر شده‌ایم و بر وحدتهایمان افزوده شده است و شورا روزبه‌روز قوی‌تر شده است و ما امروز گنجینه‌ایی ملی در دست داریم که یک سرمایه ارزشمند برای ایران فردا است.

با تشکر از همه

نصرالله اسماعیل‌زاده عضو شورای ملی مقاومت ایران

تبریک و درود به هم‌سنگران و خواهران و برادران در اشرف۳ و تبریک به مسؤل شورا که در ۳۰تیر سال۶۰ شورا را تشکیل داد با سلام و درود به شهدای ۳۰تیر و با درود به مصدق کبیر قهرمان ملی ایران. با درود به مردم ایران که در این چهل سال تسلیم سرکوب رژیم ضدبشری و ضدایرانی نشدند و در هر فرصت به قیام برخاستند.

دوستان، هم‌سنگران! اجرای کارهای بزرگ و سنگین در پرتو یک اراده و ایمان به ضرورت یک وظیفه در زیر سقفهای بلندی که مسؤل شورا، مسعود زده و با شعار می‌توان و باید شما خانم مریم رجوی، مقدور و ممکن شده است. از جمله کهکشان مقاومت در ۳۰هزار مکان، درود بر دست‌اندرکاران و هم استراتژی هزار اشرف و کانون‌های شورشی که مسؤل شورا در سال۹۲ مطرح کرد خوشبختانه امروز تحقق یافته و یکی از عوامل مؤثر در قیامها و امر سرنگونی می‌باشد. درود بر کانون‌های شورشی

اکنون اجازه می‌خوام که چند کلامی به عرض به مردم عزیزم برسانم. هموطنان مجاهدین و شورای ملی مقاومت خود را پیرو راه مصدق می‌دانند.

مصدق متعهد به تعهداتش و فداکاری تا پای جان و گذشتن از زن و فرزند و همه چیز در راه استقلال و آزادی در ایران بود. مصدق گفت من خاک پای ملتم و مقدراتم مقدرات اوست. مطلبی که مسؤل شورا در بیدادگاه شاه تکرار کرد و پس از آن بارها بر این جملات مصدق کبیر تأکید گذاشت.

پس از قیام ضدسلطنتی خمینی آزادیها را قدم به قدم بست و در پی حادثه آفرینی بود ویروس ولایت در ۴دهه در یک‌کلام کمر به نابودی حرث و نسل مردم بسته است از جنگ گرفته تا کشتار دهه۶۰ و قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی و کشتار در قیامها و آبان ۹۸ و تا اشاعه ویروس کرونا در هراس از قیامهای بعدی و ابر قیام. اما رژیم همواره با یک دشمن اصلی یعنی شما مردم و مقاومت رو برو بوده است.

شورا و مجاهدین در تمام صحنه‌ها در داخل و خارج در مقابل رژیم ایستاد و از حق حاکمیت مردم دفاع کرد و بهایش را هم پرداخت در گذر از صعوبتها نقش مسؤل شورا و رهبر مقاومت بسیار تعیین‌کننده بود و امروز مقاومت رو به اعتلا و رژیم در شیب سرنگونی است.

هموطنان و جوانان مبارز، دشمن در مرحله سرنگونی در داخل سرکوب و در خارج شیطان‌سازی و تروریسم را در دو سال گذشته بیش‌از‌پیش بکار گرفته. بیشترین شیطان‌سازی بر علیه آقای مسعود رجوی انجام داده است چون جوانان و مردم با پیامهای مسعود به مقاومت و کانون‌های شورشی می‌پیوندند و رژیم می‌خواهد از این پیوستن جلوگیری کنه که تا به‌حال موفق نبود خوشبختانه لذا وظیفه خود می‌دانم که در رابطه با مسؤل شورا و رهبر مقاومت نکاتی را مختصر در میان بگذارم.

من در طول ۵۲سال از نزدیک با برادرم مسعود در ارتباط بوده‌ام در جلسات سازمان و در جلسات شورا، روحیه‌ای پرکار و جدی و ایستاده بر اصول استقلال و آزادی و پذیرش خطر در تصمیم‌گیریها و در وجه دیگر روحیه‌ای لطیف و پر احساس او را شاهد بوده و حس کرده‌ام مسعود در شکنجه‌گاه اوین با پذیرش خطر شکنجه به کسانی که تازه دستگیر می‌شدند اطلاع‌رسانی می‌کرد از جمله به خود من.

او در بیدادگاه شاه مسئولیت دیگران را به عهده گرفت تا محکومیتشان کم بشه. مسعود ۴روز پس از آزادی در ۴بهمن ۵۷ در دانشگاه گفت ما جان ندادیم که جاه بگیریم ما سر نداده بودیم که بجاش زر بگیریم و در یک توضیح مبسوط خطر ارتجاع و ایجاد تفرقه و شرایطی که بعداً شاهدش بودیم ۳هفته قبل از پیروزی انقلاب گفت آن روزها همه بر طبل خمینی می‌کوبیدند اما برای مجاهدین صداقت با مردم و دفاع از اصول آزادی و دموکراسی مهم بود. در اوایل انقلاب بسیاری از افراد و جریانها با ارتجاع خمینی متحد شدند اما مجاهدین و مسعود گفتند دشمن اصلی ارتجاع است و نه لیبرال. این گزینش کمک مهمی بود برای آگاهی مردم و سنگ محکی برای جلوگیری از افتادن به جبهه متحد ارتجاع.

در بحثها مسعود همواره مشتاق شنیدن نظرات و پیشنهادات دیگران بود و با تعاطی نظرات تا رسیدن به اقناع و یک جمعبندی مشترک در شورا ادامه می‌داد.

هموطنان گفتنی درباره ویژگیهای مسعود زیاد است و وقت در این برنامه کم. اکنون خانم مریم رجوی من در اینجا از تمام زحمات شما و مسؤل شورا در پیشبرد آلترناتیو شورا و مبارزه برای استقلال و آزادی تقدیر می‌کنم. من هم یکبار دیگر تعهد خودم را به مسؤل شورا و التزام مصوبات شورا را تکرار می‌کنم و تا آخرین نفس تا آزادی و حاکمیت مردم ایستاده‌ام همه با هم پیروز می‌شویم.