728 x 90

اجلاس سه روزه شورای ملی مقاومت ایران در آغاز چهلمین سال تأسیس شورا ـ‌ دکتر صالح رجوی، ابراهیم مازندارانی، زینت میرهاشمی، عباس داوری

اجلاس شورای ملی مقاومت ایران
اجلاس شورای ملی مقاومت ایران

دکتر صالح رجوی مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای ملی مقاومت ایران

خواهران و برادران گرامی. خیلی خوشبختم که بهترین و عمیق‌ترین تبریکاتم را به‌مناسبت چهلمین سالروز تشکیل شورای ملی مقاومت این پایه اساسی دمکراسی آینده در ایران قبل از هرکس به مسئول شورا و رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت و همینطور به همه دوستان و اعضای مقاومت تقدیم کنم.

اما موضوعی که می‌خواستم راجع بهش صحبت کنم چیز دیگری است.

جلسه نهضت آزادی قبل از ژوئن ۱۹۶۳

وقتی که شادروان مرحوم حنیف‌نژاد پشت تریبون رفته و با ناراحتی گفت:

آیا زندگی یک مبارزه است یا مبارزه یک لوکس و سپس محل را ترک کرد حنیف‌نژاد یک آزاد‌مرد واقعی بود او خواهان یک استراتژی فعال، منطقی و انسانی برای برقراری تساوی عدالت اجتماعی و بهبود وضع بیکاران و بی‌نانان و بی‌آیندگان بود. آماده مبارزه مسلحانه بود. او با همکارانش از جمله سعید محسن و اصغر بدیع زادگان با انگیزه‌ای عظیم فعالیت کرد و نتایج بسیار خوبی هم به‌دست آورد

بعد عده زیادی به آنها پیوستند. به جنبشی که مبارزه را یک علم تلقی می‌کند علمی که نیاز به یک سازمان انقلابی دارد.

ساواک توانست عده زیادی از مجاهدین از جمله رهبران مجاهدین را دستگیر کنند و در این جریان بود که مثلث مقاومت و انسانیت یعنی حنیف سعید و بدیع زادگان به‌شهادت رسیدند. مسعود نیز محکوم به اعدام شده بود اما به‌علت اقدامات بین‌المللی اعدام مسعود به حبس ابد تبدیل شد. مسعود در زندان همان‌طورکه می‌دانید با درایت و ظرافت بی‌نظیری سازمان را بازسازی کرد و زندانیان را از زیر ضرب خارج نمود. اما خودش به‌جای آنها مرتب ضربه می‌خورد. همان‌طورکه می‌دانید وقتی خمینی هم به‌قدرت رسید، با مجاهدین خصومت خاصی داشت آنها را منافق، کافر، نامسلمان و لایق مرگ می‌دانست. و در این زمینه از هیچ جنایتی درحق‌شان خودداری نکرد. خمینی تکرار می‌کرد دشمنان ما نه در شمالند و نه در جنوب نه در عراق و نه در کردستان اما همینجا هستند در تهران. آنها منافقین‌اند. با ذکر این جمله رژیم اقرار می‌کند که از مجاهدین و مقاومت بیشتر از همه می‌ترسد و به‌قدرت آنها آگاهی کامل دارد در این راستا همان‌طور که دیدیم او از هیچ تهمت و افترا واز هیچ دسیسه واز جنایتی علیه این بدیل قدرتمند و دموکراتیک ابا نکرد و نمی‌کند بیاد داریم که رژیم چه مایه‌ای نگذاشت و چه حقه بازی‌هایی نکرد که نام ما را در لیست‌های چند کشور قرار بدهد. ولی ما با این وجود، ۱۵سال برای اثبات حقانیت خودمان و بیرون آمدن از این لیست‌ها وقت و انرژی گذاشتیم و نهایتا از این لیست بیرون آمدیم این یک شکست بسیار عظیم برای رژیم و ارتقاء مقاومت بود.

تاکنون هیچ جنبش آزادیبخشی نتوانسته است چهل سال مبارزه را ادامه دهد و حال آن‌که در این مدت مجاهدین هر روز قوی‌تر وسیع‌تر مردمی‌تر و محبوب تر شدند. پیروزی چشمگیر و وصف ناپذیر کهکشان مجازی اخیر به‌رغم همه کارشکنیهای رژیم وبه‌رغم جو نامساعد جهانی مثل کرونا مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری، مقاومت ما و قدرت ارتباط و ابتکار عجیبی را ظاهر کرد به این ترتیب بود که این کهکشان بزرگترین کهکشان اینترنتی جهان نام گرفت. قدرت ارتباط و ابتکار عجیبی را که اعضاء سازمان از خود بروز دادند بی‌نهایت بود. فقط به یک مورد اشاره کنم وصل ۳۰هزار ارتباط و به صحنه آمدن دهها شخصیت سیاسی و تعیین‌کننده جهانی نشانه کارآیی این کهکشان و اقتدار این مقاومت به یمن رهبری رئیس جمهور برگزیده ماست. آن هم در مقابل رژیمی که هر روز با افزایش کرونا و سقوط سرسام‌آور پولش با از دست دادن اعتماد مردم در سراشیب سقوط حتمی و قطعی قرار گرفته است . مقاومت ما اعتلا و اقتدار خود را مدیون دلایل مختلفی است از جمله داشتن برنامه صحیح و دموکراتیک و مردمی و در رأس آن برنامه ۱۰ماده‌ای خانم مریم رجوی

دو، پایگاه مردمی وسیع با یک رهبری ذیصلاح که توانسته است با یک ایدئولوژی منسجم و ایجاد یک همبستگی عمیق و مستحکم بین اعضاء، مجموعه این مقاومت را به یک تن واحد تبدیل کند.

من وقتی که با دقت و موشکافی به اطراف خودم نگاه می‌کنم در هر برادر مجاهد یک مسعود و در هر خواهر مجاهد یک مریم می‌بینم که با گذشتی بی‌همتا و انگیزه‌ای بی‌نظیر بدون توجه به گذشت روزها ماهها و سال‌ها به مبارزه بی‌امان خود با اعتقاد و اعتمادی توصیف‌ناپذیر ادامه می‌دهند پس در این چهل سالگی مقاومت در این راه طولانی طی شده که هر روزش با رنج و خون و فدای مجاهدین و یاران رفته تضمین شده است تجدید پیمان می‌کنیم.

با مسعود پرچمدار و راهگشای همیشگی این استراتژی پیروزمند و با رئیس جمهور برگزیده مقاومت که امروز به کانون امید مردم رنجدیده ایران مبدل شده است در این شرایط بدون شک هرکس با مینیمم واقع‌بینی می‌تواند نتیجه بگیرد که پیروزی این مقاومت حتمی و قطعی است پیروز باشید.

مریم رجوی : با تشکر آقای دکتر ممنون من باز جواب الطاف شما را نمی‌دهم ولی چه زیبا از تاریخچه گفتید از تاریخچه چهل سال شورا و هم‌چنین مجاهدین از روز بنیان‌گذاری تا دستگیری مسعود تا تبدیل اعدام او به حبس ابد که نتیجه تلاشهای شبانه‌روزی دکتر کاظم شهید بود که الآن جایش این جا حی و حاضر و زنده است و با تشکر از شما برای یادآوری همه روزها خیلی ممنون دست شما درد نکند بسیار خوشحالیم که می‌بینیم‌تان.

ابراهیم مازندرانی مسئول کمیسیون اصناف شورای ملی مقاومت ایران

با اجازه از خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور محترم

با سلام خدمت همه دوستان

قبل از صحبت می‌خواهم پیروزی مقاومت ایران در سلسله کهکشان ۹۹ را به مسؤل شورا و خانم مریم رجوی تبریک بگویم و از تلاشهای کلیه دست‌اندرکاران این شاهکار بی‌نظیر قدردانی کرده و به آنها دست مریزاد بگویم . هم‌چنین چهلمین سالگرد تأسیس شورا را به مسعود عزیزم تبریک بگویم.

خدا را شاکر و سپاسگزارم که در دورانی چشم به جهان گشودم که در ادامه راه مبارزه برای آزادی به مجاهدین خلق رسیدم. در مسیر مبارزه واقعی برای آزادی در سال۶۰ به شورای ملی مقاومت ایران به رهبری آقای مسعود رجوی پیوستم. امروز بعد از گذشت ۴۰سال وقتی موقعیت کنونی شورای ملی مقاومت و شناخته شدگی بین‌المللی و حمایتی که بالاترین مقامات سیاسی و بین‌المللی دنیا از آن می‌کنند نگاه می‌کنیم همه اذعان دارند که این تنها آلترناتیو دموکراتیک و مردمی برای ایران در صحنه بین‌المللی و جهانی می‌باشد و به‌رغم همه توطئه‌های رژیم و اضداد، برای متلاشی کردن شورا، بیش از هر زمان دیگر از انسجام و اعتلا برخوردار است. و این اعتلا به یمن تلاشها و مایه‌گذاریهای مسؤل شورا و رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در این دوران خطیر میسر شده است.

شورا ۴۰سال در پیچیده‌ترین شرایط داخلی و بین‌المللی مسیر خودش را به جلو باز کرده و هر بار سرافراز تر و پیروزتر از دل طوفانها بیرون آمده است. من از روزهای اول عضو شورا بودم و در تمام نشست‌ها و جلسات شورا شرکت داشتم و می‌دیدم چگونه مسعود این مقاومت و این شورا را در اوج دمکراسی و قاطعیت بر سر آرمان آزادی راهبری می‌کند. طی این ۴۰سال شاهد بودم که افرادی هم بودند که با نیت سرمایه‌گذاری وارد شورا شده بودند و نه با نیت مایه‌گذاری که به تدریج در سرفصل‌های دشوار از گردونه آرمان آزادی به بیرون پرتاب شدند و تنی چند نیز از پشت به این مقاومت خنجر زدند ولی بعد از ۴۰سال ما شاهدیم شورا در هدفش یعنی سرنگونی دیکتاتوری ولایت فقیه کوچکترین انحرافی پیدا نکرده است و به بالاترین شکوفاییها رسیده و در ش‍أن یک دولت به تمام معنا در تمام میدانهای مبارزاتی حضور دارد و بیش از هر زمان دیگر برای محقق کردن سرنگونی آماده و حاضر است و من با افتخار بار دیگر با مسؤل شورا تجدید عهد می‌کنم و پیمان می‌بندم که این مسیر را تا به آخر و به انتها ادامه می‌دهم. قربانتان

مریم رجوی: درود بر شما آقای مازندرانی بسیار خوشحال شدیم از شنیدن صحبت‌هایتان و به‌خصوص عهد و پیمانهایتان که همه آنها نتیجه‌اش آزادی و رهایی مردم ایران خواهد بود.

زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق عضو کمیته مرکزی سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران

درود به همه شما و تبریکات صمیمانه من را در سالگرد تولد شورای ملی مقاومت ایران بپذیرید. نان، کار، آزادی، برابری و عدالت اجتماعی اینها خواسته‌های بر حقی هستند که مردم ایران شایسته برخورداری از آن هستند. برپا نگاه داشتن پرچم امید برای تحقق این خواسته‌ها و تلاش برای جاری ساختن آن در زندگی مردم هماوردی نیروهای مدافع این خواسته‌ها با کسانی است که مانع تحقق آن می‌شوند. این آرزوها دست یافتنی و یک مبارزه سخت و پرشکوه و کسانی را طلب می‌کند که واقعاً جدی باشند. به گمان من شورای ملی مقاومت ایران در نبرد برای رسیدن به این خواسته‌های انسانی و برقراری یک جمهوری دمکراتیک، لائیک و عدالت‌طلب که در برنامه ۱۰ماده‌ای خانم مریم رجوی خلاصه شده است ظرف و امکانی در مسیر تحقق این چشم‌انداز است. در آغاز ۴۰سالگی شورای ملی مقاومت به‌مثابه تنها آلترناتیو دموکراتیک و موجود ما نه در شرایط شکست و بی‌تفاوتی بلکه در بستر خیزشها، شورش‌ها و باورهای فعال مردم برای تغییر و تحول هستیم. این شرایط انقلابی برآمد رزم توده‌های قیام‌کننده و نیروهای جنبش زنان، کار و آزادی هست که شورای ملی مقاومت ایران بدان وفادار و در جهت تحقق آن پیکار می‌کند. امروز رنگین کمان نیروهای مقاومت ایران بیش از هر هنگام در جنبش ضددیکتاتوری ولایت فقیه تاثیر‌گذار و مداخله‌گر هستند. پیوند و همبستگی با مردم شورشگر و قیام‌آفرینان برای خواسته‌هایی که برشمردم، بیش از هر هنگام به تداوم و پویایی شورای ملی مقاومت و تحقق جبهه همبستگی ملی بستگی دارد. پس سالگرد تأسیس شورا را با سربلندی در ایستادگی بر پیمان همبستگی در برابر ارتجاع حاکم گرامی می‌داریم. موفق باشید.

مریم رجوی: با تشکر از خانم میرهاشمی عزیز، بسیار خوشحالیم اینجا، همین که شما را می‌بینیم به‌خصوص که شما پیشتاز نبرد در صحنه‌های سخت و به‌ویژه جنگ سیاسی که خودتان بهتر می‌دانید که محور اصلی کار رژیم در این دوران هست، پیشتازی شما، پایداری شما اینجا زبانزده، برای همه و مطمئنم برای نسل جوان، درود بر شما

عباس داوری مسئول کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران

با اجازه خواهر مریم و با سلام به همه دوستان شورایی و همه ناظران عزیز که در این جلسه شرکت کردند. و با تبریک به‌مناسبت برگزاری کهکشان بسیار شکوهمند سال۹۹ که چشم مردم ایران را روشن و دشمنان را بور و کور کرد. هم‌چنین به‌مناسبت آغاز چهلمین سال فعالیت شورای ملی مقاومت که برگ زرین و بی‌نظیر در تاریخ معاصر ایران هست به بنیانگذار و مسئول این شورا، برادر مسعود و همین‌طور به خواهر مریم رئیس‌جمهور برگزیده این مقاومت و تک‌تک اعضای شورا و مردم ایران هزاران بار تبریک می‌گویم.

تشکیل شورای ملی مقاومت توسط برادر مسعود پاسخ به یک ضرورت بسیار مبرم بسیار مبرم انقلابی و ملی و تاریخی بود. مسعود با تمام وجودش وحدت نیروهای ضدشاه و ضد شیخ را یک اصل در مبارزه با رژیم ضدبشری آخوندی می‌دانست. تلاشها و مایه‌گذاریهای مسعود برای ارتقا، گسترش و ماندگاری شورا درسها و آموزشهای بسیاری برای مبارزان و مردم ما در بر دارد. از اول اعلان تشکیل شورای ملی مقاومت در تهران حضور داشتم و سپس در جلسات آن در پاریس نماینده سازمان مجاهدین در شورا بودم می‌خواهم از همه آنچه که دیده‌ام به دو نکته مهم اشاره کنم.

نکته اول داشتن برنامه و اساسنامه مصوب و به‌خصوص التزام عملی به آن. یکی از مهمترین ویژگیهایی که برادر مسعود دارد این است که کارها را مکتوب و در انظار عمومی قرار می‌دهد تا همه بدانند که مجاهدین چه چیزی را نمی‌خواهند و برای تحقق چه چیزی مبارزه می‌کنند. به این دلیل از کارهای مهم اولیه برادر مسعود در پاریس نوشتن برنامه شورای ملی مقاومت و دولت موقت بود که در ۵مهر۶۰ منتشر شد. البته خیلی از جریانهای سیاسی و همین‌طور ائتلافها برنامه ارائه می‌کنند اما نکته مهم این است که التزام عملی به برنامه و مصوبات آن جمع، امری است که به ندرت اتفاق افتاده است. التزام به مصوبات شورا مانند اساسنامه بیانگر جدیت و مسئولیت‌پذیری شورای ملی مقاومت در مقابل مردم ایران بوده است. در نتیجه همه کنش و واکنش‌های سیاسی چه در درون مناسبات داخلی شورا و چه با بیرون شورا با التزام داشتن به مصوبات شورا محک می‌خورد. التزام عملی داشتن به مصوبات شورا باعث بسته شدن راههای انحرافی در ادامه مبارزه این شورا می‌شد. حتماً دکتر هزارخانی و همین‌طور دوستان مثل دکتر صالح و حاج مازندرانی یادشان هست که از اولین اعضای شورای ملی مقاومت هستند، برای تصویب تک‌تک مواد و حتی کلمات چه بحثهای طولانی می‌شد، اما همین بحثهای طولانی برای مردم ما انرژی کلانی ذخیره می‌کرد. وقتی ۳سند شورا از جمله اساسنامه شورا در ماههای بهمن و اسفند سال۶۰ و بعد از آن در فروردین ۶۱ سند شعارهای محوری شورا با درایت و ظرفیت انقلابی مسئول شورا تصویب شد، افقهای روشنی در پیشرفت شورا دیده می‌شد. کارکرد‌های داشتن التزام به مصوبات را در عمل همه‌مان دیده‌ایم. به‌عنوان مثال اخراج بنی صدر از شورا، تماماً به‌دلیل زیرپا گذاشتن التزامات شورا از طرف او بود. کتاب بسیار پر محتوا و از نظر حقوقی و سیاسی بسیار متقن چرایی جدایی بنی صدر از شورا، با انبوهی اسناد و مدارک نشان می‌دهد که چگونه بنی صدر به التزامات خود پشت پا زد و او با همان نقض التزام و نقض پیمان، اخراجش از شورا را مهر زد. در نتیجه کسی نتوانست اشکالی به این کار شورای ملی مقاومت بگیرد. البته حرفهای مفت زیاد زده شد، اما هیچ حرف مستندی علیه اقدام شورا وجود نداشت. هم‌چنین مواردی بود که یک جریان سیاسی و یا افراد به‌دلیل نقض التزامات و امضاها و پیمانهای خود بعد از هشدارهای آئین نامه‌یی مسئول شورا اخراج شده‌اند؛ چرا که مقاومت ایران چنگ در چنگ مهیب‌ترین نیروی تاریخ بوده که نقض التزامات و مصوباتی که خود آنها امضا کرده بودند یعنی در عمل به نفع دشمن. می‌خواهم نتیجه بگیرم که شاخص قرار دادن التزام عملی به مصوبات و برنامه شورا تا کجا مانع هدر رفتن انرژیها و در نتیجه از هم پاشیده شدن شورا شد. و چقدر التزام عملی به مصوبات شورا اعتماد به این شورا بیشتر کردو بر اعتبار شورا افزود.

نکته دومی که می‌خواهم بگویم مرز‌بندی با شاه و شیخ بود. مهمترین موضوعی که در بحثهای ماههای اولیه و حتی سال اول شورای ملی مقاومت جریان داشت، ضرورت داشتن مرز سرخ با شاه و شیخ بود. در ترکیب آن روز شورا کسانی که بعداً از شورا اخراج شدند یا خودشان از شورا رفتند که اسم آنها را هم نمی‌آورم، برخی از آنها از یک‌طرف در شورا بودند و از طرف دیگر تلاش داشتند که پل خودشان را با واسطه یا بی‌واسطه با خمینی حفظ کنند. دائما در شورا به مسئول شورا فشار می‌آوردند تا کسانی که با خمینی و یا سلطنت‌طلبان بودند و پل داشتند، آنها را وارد شورا کند. مسعود بحثهای مفصلی در مورد ضرورت داشتن مرز با شیخ و شاه را در جلسات شورا و حتی در خارج از جلسات شورا با آنها می‌کرد. مسعود چند بار به یکی از آنها که وزنه‌ای هم در ترکیب شورا داشت گفت من هرگز اجازه نمی‌دهم که گذشته این افراد و یا موضع‌گیریهای آنها را با خون مجاهدین تطهیر کنید و این افراد را به شورا بیاورید. مسعود خطاب به آنها می‌گفت: هر جمعی با مرز سرخهایش شناخته می‌شود. شما بگویید مرز سرخ شما کدامست. در مقابل دشمن چه مرزهایی دارید، البته آنها فقط سفسطه می‌کردند. یک عده‌یی هم اصرار داشتند که فلان افراد یا فلان جریان را وارد شورا بکنید. زیرا آمدن آنها به شورا، شورا را برای دولتهای مختلف قابل‌قبول می‌کند، چون همه می‌بینند (آنها استدلال می‌کردند) در این شورا همه نوع تفکر وجود دارد. مسئول شورا سؤال می‌کرد، آوردن این افراد به شورا، شورا را برای کدام طرفها و برای چه کسانی قابل‌قبول می‌کند. در اینجا مشت آنها باز می‌شد، مشخص می‌شد و پرده‌ها کنار می‌رفت و مشخص می‌شد وابسته به جریانهای وابسته هستند و فشار می‌آرند که بیایند داخل شورا. مسعود در این حالت انگشتش را روی شاهرگش می گذاشت و می‌گفت حتی این هم برود چنین افرادی را وارد شورا نمی‌کنیم. روی خون بچه‌ها با کسی وارد معامله نمی‌شویم.

الآن تاریخ ۴۰سال گذشته نشان میدهد که حرفهای مسعود برای حفظ کیان شورا و بستن جریانهای وابسته چقدر درست بود. اگر مرز‌بندی با شاه و شیخ نبود نباید کمترین تردیدی داشت که شورا همان سال اول تمام بود. مرز سرخهای نه شاه نه شیخ بزرگترین ویژگی و ممیزه شورای ملی مقاومت با جریانهای دیگر است. اگر خدشه‌یی در این مرز سرخ‌ها وارد می‌شد برنده آن مطلقاً رژیم ضدبشری بود. داشتن مرز سرخ ها، حفاظت و حراست سفت و سخت از این مرز سرخ ها، با هدایت و راهبری مسعود و با پایداری تمام دوستانی که این جا هستند و الآن ما در خدمتشون هستیم امکانپذیر شد و شورا را از آفتهای سیاسی و آسیبهای سیاسی مصون نگهداشت و آنرا تبدیل به گنجینه تاریخی مردم ایران کرد. آنچه شورا را به‌عنوان آلترناتیو دموکراتیک رژیم آخوندی اعتبار گرفته و آنرا مورد اعتماد مردم قرار داده است همین مرز بندی‌هاست. از قضا همین مرزبندی اساسی است که جیغ رژیم و اضداد را علیه شورای ملی مقاومت این‌چنین درآورده. آنها را دچار جنون واقعاً ضدانسانی کرده، چون رژیم قبل از هر کسی می‌داند مرز داشتن یعنی جنگ با رژیم و بی‌مرزی یعنی ریختن جنگ در درون شورا. به این دلیل فشار رژیم و ایادی آن علیه شورای ملی مقاومت و علیه تک‌تک اعضای شورا از زوایا و جوانب مختلف تنها برای خدشه‌دار کردن و شکستن دژ مستحکم مرزبندی‌هاست. هر قدر این دژ اصولی مستحکم شود، یاس و ناامیدی برای نفوذ در این استحکامات رژیم را فرا می‌گیرد. از نظر رژیم و ایادی آن، گناه اعضای شورا که با موضع‌گیریهای انقلابی، ملی و مردمی در دفاع از کیان شورای ملی مقاومت قیام می‌کنند، این است که این موضع‌گیریها راه نفوذیهای تشنه بخون را می‌بنده. به‌خصوص اتهاماتی که حتی کودک را نمی‌فریبد که این شورا کثرت‌گرا نیست به دو دلیل بر سرشان خورده، اولاً شورای ملی مقاومت در برگیرنده نمایندگانی از همهٔ ملیت‌هاست، همهٔ استانها، از همهٔ مذاهب و عقاید مختلف، ثانیا مهم‌تر آن که مسئول شورای ملی مقاومت در پیام خودشون برای چندمین بار، یک بارش را که خواهر مریم اشاره کردند دی ۹۶، اخیراً هم که پیام دادند میگویند تأکید می‌کنم طبق طرح جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی، مصوب شورای ملی مقاومت، هر نیروی جمهوری‌خواه و ملتزم به نفی کامل نظام ولایت فقیه که خواهان استقرار یک نظام سیاسی دموکراتیک و مستقل و مبتنی بر جدایی دین از دولت است با ماست و ما با او هستیم. آری کسانی که با شاه و شیخ مرز دارند با شورای ملی مقاومت هستند و شورای ملی مقاومت هم با آنها هستند.