728 x 90

ابراز نگرانی فولکر تورک از افزایش شدید استفاده از مجازات اعدام در ایران

اعدام در ایران
اعدام در ایران

سایت کمیساریای عالی حقوق‌بشر در ژنو روز چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه درباره افزایش اعدام در ایران نوشت: فولکر تورک کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل از افزایش شدید مجازات اعدام در ایران ابراز نگرانی کرد

تورک گفت: من از افزایش شدید استفاده از مجازات اعدام در ایران، از جمله اعدام دو مرد در ۲۳ ژانویه، نگران هستم. طبق گزارشها، دست‌کم ۵۴ نفر در سال جاری تاکنون در این کشور کشته شده‌اند. مجازات اعدام با اساسی‌ترین حقوق - حق حیات - سازگار نیست. این رویه باید فوراً متوقف شود.

وی افزود: محمد قبادلو نهمین فردی بود که روز گذشته در ارتباط با اعتراضات سال ۲۰۲۲ اعدام شد. فرهاد سلیمی، مرد کرد، پس از گذراندن ۱۴ سال در زندان، در همان روز اعدام شد.

کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل اضافه کرد: حق تشریفات صحیح دادرسی و دادرسی عادلانه برای همه متهمان باید رعایت شود. من هم‌چنین از گزارشهایی مبنی بر اعترافات اجباری که تحت فشار گرفته شده است، عمیقاً ناراحت هستم. چنین اعترافاتی نباید به‌عنوان مدرک در هیچ دادرسی مورد استناد قرار گیرد.

من از رژیم ایران می‌خواهم که یک مهلت پایانی فوری برای اجرای مجازات اعدام وضع کند با این چشم‌انداز که مجازات اعدام را به‌طور کامل لغو کند اجماع فزاینده‌ای برای لغو جهانی مجازات اعدام وجود دارد. تقریباً سه چهارم کشورهای جهان تاکنون مجازات اعدام را در قانون یا در عمل لغو یا تعلیق کرده‌اند. من از مقامات ایرانی مصرانه درخواست می‌کنم که از این روند پیروی کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/963411fb-bbdf-4b2a-8a4b-3231edf74f4b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات