728 x 90

آیا کرونا در پاییز مرگبارتر می‌شود؟

کرونا در پاییز
کرونا در پاییز

آغاز موج سوم کرونا و خیز بیماری در برخی استانها خبری تلخ که بسیار ی از جمله کادر بهداشت و درمان آرزوی می‌کردند واقعی نباشد، اما با افزایش موارد ابتلا و فوتیهای کرونا واقعیت چیزی غیر از آن است که رژیم ایران آنرا می‌پوشاند.

علت این جهش و روند صعودی آمار ابتلا و فوتیها قبل از هر چیز به سیاست‌های ضدمردمی این حکومت بر می‌گردد که با جان مردم بازی کرده و فقط و فقط به فکر منافع و حفظ نظام به هر قیمت است و نعل را همیشه وارونه می‌زند و تقصیر را به گردن خود مردم می اندازد.

بر اساس وضعیت بیماری کرونا، همه کشور در شرایط قرمز کرونایی بوده و تعداد شهرستانها با وضعیت قرمز و هشدار کرونایی رو به افزایش است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «ما شاهد افزایش نسبی در موارد ابتلا و بستری در اغلب استانهای کشور هستیم».

وی در ادامه افزود: «طی هفته گذشته تعداد شهرستانهای با وضعیت قرمز از ۸۸مورد به ۱۰۹شهرستان افزایش یافته و شهرستانهای وضعیت هشدار از ۹۰مورد به ۱۰۷شهرستان رسیده است».

از سوی دیگر معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «در شهر تبریز از زیر ۴۰مورد بستری روزانه به ۱۶۰مورد رسیده‌ایم و در استان قم وضعیت شبه‌انفجاری است و از بستری روزانه ۱۰نفر به ۱۶۰مورد رسیده‌ایم و همان‌طور که وزیر بهداشت مطرح کردند دیگر رنگ سبز و سفید و قرمز نداریم و کل کشور در شرایط قرمز کرونایی است».

حریرچی افزود: «ما با امواج متعدد کرونا مواجه هستیم و چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰نفر را تجربه می‌کنیم و امروز ۳۵هزار و ۵۰۰نفر بستری کرونایی داریم و آمار بستریها از موج اول کرونا در ۱۷فروردین هم بیشتر است».

نمکی وزیر بهداشت کابینه آخوند روحانی گفت: «ویروس کرونای جدید پدیده عجیبی است. اوایل هم اعلام کردم که این ویروس با هیچ‌یک از اجدادش تشابهی ندارد و کاملاً متفاوت است و نامش را شتر گاو پلنگ گذاشتم. دنیا دارد با این ویروس شطرنج بازی می‌کند و هیچکس ابداً نمی‌داند که چند وقت دیگر با این ویروس درگیر هستیم و چگونه باید با آن بازی کنیم. به همین دلیل برنامه‌ریزیهای ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف پذیر باشد. به همکاران هم اعلام کرده‌ام که تقسیم بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و ... . غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می‌تواند منجر به بهم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود».

نمکی بدون اشاره به بازگشایی مدارس و به میدان مین فرستادن کودکان دلبند مردم گفت: «هیچ کس در دنیا نمی‌تواند ادعا کند کرونا را شناخته‌ام و واکسن یا داروی مؤثری برای آن دارم، اگر کسی این ادعاها را داشت نتیجه بی‌خردی است اما به‌جرأت می‌توان گفت که هر چقدر که فاصله‌گذاریها و حفاظتهای فیزیکی را در برابر ویروس بالا ببریم، شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم، مصون تر هستیم. این موضوع را تمام دنیا متوجه شدند که هر کجا و به هر نسبتی که رعایت نکردیم، به شکل تصاعدی از ویروس آسیب می‌بینیم».

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «متأسفانه تا زمانی که کاهش تماس انسانی و تردد فیزیکی در حد ۱۵درصد و استفاده از ماسک در کل کشور حدود ۵۰درصد باشد، روند ابتلا و بستری به همین میزان خواهد بود و ممکن است مرگ و میر به بیش از ۲۰۰مورد در روز برسد و در حال حاضر استفاده از ماسک در ادارات و مترو و اتوبوس ۷۵ تا ۸۵درصد است».

حریرچی افزود: «بر اساس پیش‌بینیها اگر همین روند ابتلا و فوتیها را ادامه دهیم ممکن است بالای ۴۵هزار فوتی کرونایی خواهیم داشت و اگر استفاده ماسک به ۹۵درصد برسد و شاهد کاهش تردد ها به میزان ۵۰درصد باشیم میزان مرگ و میر کاهش پیدا خواهد کرد».

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: «متأسفانه میزان بستریهای جدید در تهران برای اولین بار به بالای ۷۰۰نفر رسید. حدوداً ۲۶ دهم درصد از مجموعه بیمارانی که در بخش سرپایی بهداشت و درمان به مراکز مراجعه کرده‌اند، نیاز به خدمات بستری داشته‌اند که تقریباً این مسأله بسیار مهمی است، زیرا ۴۲۰بیمار از روز گذشته تا به امروز ترخیص شده‌اند که متأسفانه این موضوع نشانه اقامت طولانی‌تر بیماری کرونا در کشور است به‌طوری که این بیماری با یک سیر شتابان به مسیر خود ادامه می‌دهد».