728 x 90

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: رژیم ایران دوباره توافق اتمی را نقض کرده است

نقض توافق اتمی رژیم ایران
نقض توافق اتمی رژیم ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأیید کرد رژیم ایران در حال آماده‌سازی برای استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته‌تر است، که یکی دیگر از نقض محدودیتهایی است که تحت توافق اتمی در حال از هم پاشیده شدن است..

خبرگزاری آسوشیتدپرس با مخابره این خبر افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد بازرسان نصب سانتریفوژهای جدید را تأیید کردند. آژانس گفت همه "آماده آزمایش شده‌اند".

 

کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از تهران، بر ضرورت پاسخگویی سریع رژیم آخوندی به سؤالات مربوط به کامل بودن اعلامیههای پادمان تأکید کرد.

وی در گزارش مقدماتی خود به شورای حکام در روز دوشنبه گفت: آژانس به راستیآزمایی عدم ِ انحراف از مواد اتمی اعلام شده توسط رژیم تحت توافقنامه پادمان ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها در مورد عدم ِ وجود ِ مواد هستهای و فعالیت‌های اتمی اعلام نشده ادامه دارد.

فروتا افزود: درباره اجرای توافقنامه پادمان و پروتکل الحاقی در خلال مذاکراتم در تهران بر اهمیت همکاری کامل و به‌ موقع رژیم ایران و همچنین بر ضرورت پاسخگویی سریع رژیم ایران به سؤالات مربوط به کامل بودن اعلامیههای پادمان تأکید کردم.

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت: آژانس به تلاشهای خود ادامه داده و به‌طور فعال درگیر خواهد بود. و زمان بسیار اهمیت دارد.

 

رویترز روز ۱۸شهریور۹۸ در گزارشی از بیانیه مدیر کل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید به‌رغم ممنوعیت نصب سانتریفوژهای پیشرفته، رژیم ایران اقدام به نصب شمار بیشتری از این سانتریفیوژها کرده و به سوی تولید اورانیوم غنی شده پیش می‌رود.

در حالیکه رژیم در حال تغییر لوله‌های اتصال سانتریفیوژها است، آژانس می‌گوید این تغییرات نقض برجام است، آنهم در حالیکه اتصالات فعلی برای تحقیق و توسعه مناسب است.

سخنگوی آژانس گفت: تمامی سانتریفوژهای نصب شده توسط رژیم ایران برای آزمایش با UF۶ آماده شده بود هر چند که در ۷و ۸سپتامبر، هیچکدامشان با UF۶ آزمایش نشده است.

 

 

 

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به‌ نقل از دو دیپلمات که از نزدیک کار بازرسیهای آژانس اتمی را دنبال می‌کنند، نوشت، تحقیقات بازرسان در تهران علائمی از اورانیوم را نشان می‌دهد که رژیم ایران توضیحی برای آن نداده و آژانس از رژیم ایران خواهان توضیح درباره آنها شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات