728 x 90

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: رژیم ایران تمامی محدودیتهای برجام را نقض کرده است

آژانس انرژی اتمی
آژانس انرژی اتمی
  • هشدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: رژیم ایران تمامی محدودیتهای توافق اتمی را نقض کرده است و ۸ برابر حد مجاز، اورانیوم غنی شده دارد.
  • رژیم ایران از دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایتهای اتمی جلوگیری می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۶خرداد ۹۹ در یک گزارش محرمانه که به اعضای شورای حکام آژانس ارائه داده هشدار داد: رژیم ایران تمامی محدودیتهای توافق هسته‌یی را نقض کرده است.

نشنال ورد در آمریکا گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تکان‌دهنده توصیف کرد و می‌نویسد: در این گزارش آمده است: حجم اورانیوم غنی شده رژیم ایران ۸ برابر حد مجاز در توافق برجام است. بر اساس این توافق، رژیم مجاز به داشتن ماکزیمم ۳۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده است. در حالی‌که تا روز ۳۱اردیبهشت امسال ۱۵۷۱ کیلو و ۶۰۰ گرم اورانیوم غنی شده ذخیره کرده است.

گزارش آژانس می‌افزاید رژیم میزان غنی‌سازی را به ۴ و نیم درصد در مقابل سه و ۶۷ صدم درصد مجاز بر اساس برجام افزایش داده است. رژیم از محدودیت آب سنگین نیز که یک جزء حیاتی از رأکتور اتمیست، تجاوز کرده است

گزارش آژانس نتیجه می‌گیرد رژیم ایران در حال حاضر تمامی محدودیتهای مشخص شده در برجام را نقض کرده است.

این گزارش به فعالیت‌های مشکوک رژیم ایران در سایتهایی که در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ «پاکسازی» و «تسطیح» شده‌اند اشاره کرده و تأکید می‌کند آژانس تأکید می‌کند رژیم ایران از دادن دسترسی به بازرسان آژانس برای بازدید از سایتهای مورد نظر ادامه می‌دهد.

این گزارش هم‌چنین به «استفاده رژیم ایران از انبارهای مواد اتمی در مکانهای دیگر و آزمایش انفجارها متعارف در فضای آزاد در سال ۲۰۰۳ شامل آزمایش نوترونی» پرداخته است.