728 x 90

آنتونی بلینکن: فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی رژیم ایران باید مورد توجه قرار گیرد

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، نامزد وزیر خارجه در دولت جو بایدن، روز سه‌شنبه ۳۰دی در مجلس سنا و در جریان جلسه بررسی صلاحیت خود به برنامه هسته‌یی رژیم ایران نیز پرداخت و گفت: ظرفیت گریز هسته‌یی، یعنی مدت زمان لازم برای رژیم ایران جهت تهیه مواد کافی برای ساخت یک بمب هسته‌یی از یک سال در چارچوب برجام، بر اساس گزارش رسمی، به سه تا چهار ماه رسیده است.

او در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، ضمن تأکید بر این‌که رژیم ایران با دستیابی به سلاح هسته‌یی، ایرانی خواهد بود که از قبل آن هم خطرناک‌تر است، اضافه کرد: «ما مسئولیت فوری داریم تا هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم».

آنتونی بلینکن هم‌چنین در مجلس سنای آمریکا اضافه کرد که فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بلینکن گفت: از نزدیک با دوستان و شرکای آمریکا و دولتها در سراسر جهان همکاری خواهد کرد.


آنتونی بلینکن در برابر اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره اجرای تعهدات به برجام توسط رژیم گفت: «جو بایدن معتقد است که اگر ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، ما نیز این کار را خواهیم کرد. اما ما به همراه متحدان و شرکای خود، که یکبار دیگر در یک صف خواهیم بود، از این موضوع به‌عنوان زمینه‌ای برای دستیابی به یک توافقی طولانی‌تر و مستحکمتر استفاده خواهیم کرد».
آنتونی بلینکن تصریح کرد، یک توافق جدید می‌تواند به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و هم‌چنین برنامه موشکی این کشور بپردازد.
وی افزود: «فکر می‌کنم تا این مرحله راه درازی در پیش داریم».
آنتونی بلینکن در ادامه تصریح کرد که توافق هسته‌یی با ایران به‌رغم محدودیت‌هایش موفق عمل کرد و شدیدترین بازرسی‌ها را علیه ایران به همراه دارد.


در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی برای وزارت‌خارجه، بارها سناتورها جیم ریچ و لیندزی گراهام از او درباره ایران پرسش‌هایی مطرح کردند و نگرانی خود را در میان گذاشتند.
بلینکن از سوی سناتورهای جمهوریخواه و هم‌چنین دمکرات درباره ایران بارها مورد سؤال قرار گرفت. او در بخشی دیگر گفت: «همان‌طور که شما گفتید، ما امیدواریم مشکلات دیگر از جمله برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را نیز به نتیجه برسانیم. ما هنوز راه زیادی داریم. وقتی یک قدم ایران بردارد، ما باید ارزیابی می‌کنیم و بعد اقدام خواهیم کرد. فکر می‌کنم تا این مرحله راه درازی در پیش داریم».