728 x 90

آمریکا ۱۶نهاد و فرد رژیم اسد از جمله عامل انتقال نفت ایران به سوریه را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

آمریکا ۱۶نهاد و فرد وابسته به رژیم اسد از جمله عامل انتقال نفت ایران به سوریه را تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی اعلام کرد ۱۶شخصیت حقیقی و حقوقی سوریه که از راه ارتباط و حمایت از بشار اسد مشغول کسب منافع مالی هستند را تحریم کرده است. یکی از افراد تحریم شده، «سامر فوز» است که نفت ایران را به سوریه منتقل می‌کرده است.

این اشخاص و نهادها عبارتند از:‌ شرکت امان، شرکت تجارت بین‌المللی ای‌اس‌ام، عامر فوز، حسین فوز، سیلورپاین دی‌ام‌سی‌سی، شرکت شکر کریستال منا با مسئولیت محدود، شرکت داروسازی مین‌فارما، شرکت سهامی مشترک گروه امان دمشق،شرکت نقل و انتقال المهیمن، اورینت کلاب، شبکه تلویزیونی لانا، مجتمع چهار فصل دمشق، شرکت سرمایه برون‌مرزی بی‌اس و شرکت سرمایه برون‌مرزی سینرجی.

در نتیجه اقدام آمریکا، همه اموال و سودهای ناشی از اموال این اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایالات متحده یا تحت مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی باشند باید مسدود شوند و به دفتر کنترل داراییهای خارجی گزارش شوند. مقررات دفتر کنترل داراییهای خارجی به‌طور کلی هر گونه داد و ستد توسط اشخاص [حقیقی و حقوقی] آمریکایی یا در خاک ایالات متحده (یا به‌صورت ترانزیت) که با هر گونه اموال یا منافع در اموال اشخاص مسدود یا تحریم شده مرتبط باشد را ممنوع کرده است.

اتحادیه اروپا هم چند ماه پیش سامر فوز و ۱۴نهاد حقیقی و حقوقی مرتبط با او را به‌دلیل کسب منافع مالی از راه حمایت از بشار اسد، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

 

اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا 

وزارت خزانه‌داری الیگارش سوری سامر فوز و امپراتوری تجاری ساخت و ساز لوکس وی را لیست‌گذاری می‌کند

سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا

۲۱خرداد۹۸

امروز، دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶مهره و نهاد وابسته به یک شبکه بین‌المللی که از رژیم اسد منفعت می‌برند، را لیست‌گذاری می‌کند. این لیست‌گذاریها در خدمت قطع تدارکات و منابع مالی حیاتی برای تلاشهای ساخت و ساز لوکس و سرمایه‌گذاری رژیم است. این اقدام تعهد ایالات متحده به اعمال هزینه مالی برای آنهایی که از حکومت استبدادی اسد حمایت می‌کنند از جمله اولیگارش سوریه سامر فوز را تقویت می‌کند.

معاون وزیر خزانه‌داری برای امور مربوط به تروریسم و اطلاعات مالی سیگال مندلکر گفت، ”سامر فوز، بستگان وی و امپراتوری تجاری وی جنایتهای جنگ سوریه را برای یک شرکت بزرگ برای کسب سود بکار گرفته‌اند. وزارت خزانه‌داری متعهد است که سودآورانی که خزانه رژیم اسد را پر می‌کنند در حالی‌که شهروندان سوریه از این بحران بشردوستانه دست ساخت بشر رنج می‌برند، مورد حسابرسی قرار دهد.“

بازسازی و سرمایه‌گذاری در ساختمانهای لوکس در سوریه

سامر فوز از تلاشهای بازسازی در سوریه سودهای کلانی به‌دست آورده است – از جمله از طریق ساخت ساختمانهای لوکس روی زمینی که توسط رژیم سوریه از مردم کشورش مصادره شده است – و تلاش کرده است که سرمایه‌گذاران خارجی را در پروژه‌های بازسازی سوریه وارد کند.

در تاریخ ۲۱ژانویه ۲۰۱۹، اتحادیه اروپا سامر فوز، امان دمشق و ۱۴شخص حقیقی و حقوقی را به‌خاطر استفاده از روابطشان با رژیم سوریه برای منفعت شخصی خودشان و به‌خاطر کمک به تأمین مالی رژیم از جمله با تشکیل شرکتهای مشترک که با شرکتهای وابسته به رژیم در زمینهایی مصادره شده از افراد آواره شده ناشی از جنگ در سوریه ساختمان سازی می‌کردند، تحریم کرد. افراد تحریم شده توسط اتحادیه اروپا از وحشیگری رژیم اسد حمایت می‌کردند و از آن منفعت می‌بردند و سرمایه‌گذاریهای آنها در بازسازی از بازگشت افراد آواره شده به خانه هایشان ممانعت می‌کند....

در سال ۲۰۱۲، اسد حکمی امضا کرد که شهروندان در مناطق فقیر نشین دمشق را از خانه هایشان بیرون کنند برای این‌که راه را برای پروژه‌های بازسازیهای ساختمانهای لوکس از جمله ماروتا سیتی در منطقه مزه را هموار کند. رژیم برای تأمین مالی و اجرای این قراردادها شرکتهای مشترک با تجار خصوصی از جمله سامر فوز تشکیل داد. این تاکتیک یعنی مصادره اموال تحت مالکیت شهروندان سوریه و تحویل دادن زمین به افراد ثروتمند نزدیک به رژیم برای ساخت و ساز به ازای تقسیم در آمد، به‌عنوان استراتژی بازسازی نهایی در سوریه جنگ‌زده ظهور کرده است......

سامر فوز رئیس و مدیر کل شرکت (هلدینگ) امان که سابقا به اسم گروه امان شناخته می‌شد، می‌باشد. امان هلدینگ مالک بیش از ده شرکت است و آنها را کنترل می‌کند که سود همه آنها را سامر فوز شخصاً کسب می‌کند و نهایتاً به وی اجازه می‌دهد که در پروژه‌های بازسازی ساختمانهای لوکس اسد بیشتر سرمایه‌گذاری کند. تلویزیون لانا تی وی مستقر در لبنان تحت مالکیت سامر فوز که امروز لیست‌گذاری می‌شود با پخش آگهی‌های تبلیغاتی برای ماروتا سیتی برای تبلیغ سرمایه‌گذاری در سوریه استفاده شده است.....

به‌رغم این‌که بیشتر تجارت علنی شرکت ASM International Trading’s در مواد غذایی مانند گندم و شکر است، ولی این شرکت در زمینه‌های خدمات میادین نفتی، کالاهای حفاری، و تدارکات رسانی به صنعت نفت و گاز طبیعی هم کار می‌کند. علاوه بر این، شرکت Silverpine DMCC متعلق به حسین فوز، نیز امروز لیست‌گذاری می‌شود. شرکت Silverpine یک شرکت تجاری بین‌المللی است که خارج از دفاتر ASM International Trading کار می‌کند.

تسهیل حمل‌ونقل نفت ایران به سوریه

نهادهای مستقر در لبنان که در زیر آمده است به‌خاطر تسهیل کردن محموله‌های نفت از ایران به سوریه لیست‌گذاری می‌شوند: شرکت Synergy SAL و شرکت BS Company.

شرکت Synergy SAL در سال گذشته دهها هزار تن نفت ایران را از طریق دریا به سوریه منتقل کرده است. برخی از نفتکشها که توسط شرکت Synergy SAL برای انجام این حمل و نقلهای غیرقانونی استفاده می‌شوند در توصیه نامه دفتر کنترل داراییهای خارجی به جامعه حمل‌ونقل دریایی نیز درج شده است.

اضافه بر این شرکت BS Company یکی از بزرگترین وارد کنندگان نفت خام به سوریه است و در سال گذشته با نفتکشها و کامیونهای تانکر مختلفی صدها هزار تن نفت خام سبک ایران را وارد کرده است. این نقل و انتقالهای زمینی و دریایی برای مقصد شرکت پالایشگاه بانیاس هستند که بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۵۸۲با تعریف دولت سوریه همخوان است. این شرکت به گروه قطریجی هم مرتبط است. از تاریخ ۵سپتامبر ۲۰۱۸، گروه قطریجی و مالک مشترک آن محمد بارا قطریجی مطابق فرمان اجرایی ۱۳۵۸۲مشمول تحریم‌های آمریکا شدند.....

دلائل و اختیارات لیست‌گذاری

سامر فوز به بشار الاسد کمک مادی کرده، حمایت کرده یا پشتیبانی مالی، مادی یا تکنولوژیک برای یا کالاها و خدمات در حمایت از وی فراهم کرده است و مطابق فرمان اجرایی ۱۳۵۷۳ لیست‌گذاری می‌شود. سامر فوز به دولت سوریه کمک مادی کرده، حمایت کرده یا پشتیبانی مالی، مادی یا تکنولوژیک برای یا کالاها و خدمات در حمایت از این دولت فراهم کرده است و مطابق فرمان اجرایی ۱۳۵۸۲ لیست‌گذاری می‌شود....

در نتیجه اقدام امروز، همه اموال و سودهای ناشی از اموال این اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایالات متحده یا تحت مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی باشند باید مسدود شوند و به دفتر کنترل داراییهای خارجی گزارش شوند. مقررات مقررات دفتر کنترل داراییهای خارجی به‌طور کلی هر گونه داد و ستد توسط اشخاص [حقیقی و حقوقی] ایالات متحده‌ای یا در خاک ایالات متحده (یا به‌صورت ترانزیت) که با هر گونه اموال یا منافع در اموال اشخاص مسدود یا تحریم شده مرتبط باشد را ممنوع کرده است.