728 x 90

آمریکا رژیم ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده متهم می‌کند

همکاری رژیم ایران با القاعده
همکاری رژیم ایران با القاعده

به گزارش نشنال امارات، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه تروریسم خود که در روز چهارشنبه ۴تیر منتشر شد، اعلام کرد رژیم ایران هم‌چنان حاضر به محکوم کردن اعضای القاعده ساکن در این کشور نیست و از تعیین علنی هویت آنهایی که در زندانش هستند خودداری می‌کند.

در این گزارش آمده است که رژیم ایران «به‌عاملان القاعده حداقل از سال ۲۰۰۹ برای عملیات از طریق یک کانال تسهیل کننده اصلی اجازه داده است، این گروه را قادر می‌سازد تا بودجه و اعضای آنها را به آسیای جنوبی و سوریه منتقل کند».

این گزارش، رژیم ایران را به‌عنوان بدترین دولت حامی تروریسم به‌دلیل پشتیبانی از "حزب‌الله، گروه‌های تروریستی در غزه و گروه‌های مختلف تروریستی در سراسر خاورمیانه" و استقرار نیروهای قدس سپاه پاسداران در سراسر منطقه نام‌گذاری کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنان خود دولت ترامپ را به‌خاطر اقداماتی که در سال گذشته انجام داد ستود که شامل لیست‌گذاری سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی و کشتن رهبر داعش ابوبکر بغدادی است.

نیتان سیلز هماهنگ‌کننده ضدتروریسم در آمریکا گفت: این گروه یک شبکه جهانی بود. وی گفت این نهاد که هدفش کنترل قلمرو بود تبدیل شده به یک شبکه جهانی که تقریباً به همه قاره‌ها دسترسی دارد. در افغانستان، این گزارش به حملات مداوم داعش به غیرنظامیان و به‌ویژه اقلیتهای مذهبی اشاره دارد.